Ova tema se odmah pokrenula nakon maratonske konferencije za medije ruskog predsjednika Vladimira Putina. Njega je tijekom konferencije novinarka ATV-a Darinka Petrović, inače medijske kuće prema kojoj je američka administracija uvela sankcije istodobno kada i predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku, pitala kada će u “RS-u biti pokrenuti ruski programi” kao i da komentira političku situaciju u BiH. Putin je odgovorio kako će zamoliti kolege da vide što po tom pitanju mogu učiniti i može li se pokrenuti ruska televizija u BiH, a već sutra je to najavljeno iz te ruske medijske grupe, piše Dnevni list.
Iz Rusije je stigla najava da će Russia Today početkom ove godine početi s emitiranjem svoje televizije u BiH. Iznenađujuće je da je moguć takav ruski prodor na prostor BiH, smatraju sugovornici Glasa Amerike (Voice of America). Dodaju da će se to negativno odraziti na izvješće o napretku BiH na europskom putu.
“Dolazak RT-a usložiti će političku situaciju u BiH”
Televizija Russia (RT) Today počet će emitiranje u BiH, a kanal će biti na srpskom jeziku, najavili su iz ove medijske kuće.
“Dolazak medija na području zemlje prema kojoj je negativno nastrojen te prema NATO Alijanse, može unazaditi odnose BiH s njenim međunarodnim partnerima”, smatra bivši veleposlanik BiH u Rusiji, Enver Halilović.
“Dolazak i njihovo emitiranje programa samo će puno više usložiti svu političku situaciju u BiH”, ističe Halilović te smatra da je to pokazatelj veza koje postoje s Republikom Srpskom i Federacijom BiH.
On podsjeća da su novinari i urednici ove ruske televizije posebno obučeni za kako izvješćivati. “Glavni urednici i glavni novinari na tom mediju dužni su naučiti određeni vokabular za komunikaciju, odnosno, izvješćivanje, nauče sheme pomoću kojih analiziraju političke i bilo koje druge događaje, ne samo u Rusiji, već i u Europi i o odnosima Rusije i Europe”, kazao je Halilović.
RT je pod sankcijama EU od 2022. godine jer su širili propagandu i dezinformacije Kremlja tijekom agresije Rusije na Ukrajinu. Iz Izaslanstva EU u BiH navode da je BiH značajno unaprijedila usklađenost s vanjskom politikom Europske Unije, ali i da su restriktivne mjere Unije i dalje predmet političkog osporavanja, što je rezultiralo zaprekama u njihovoj provedbi, uključujući i emitiranje sponzoriranih ruskih državnih medija.
“Očekujemo da BiH uloži daljnje napore kako bi se onemogućilo strano uplitanje i manipulacije informacijama. Dopuštanje djelovanja sankcionirane propagande na vlastitom području je izravno tome suprotno”, navode iz Izaslanstva EU u BiH.
Profesor europskih integracija na Fakultetu Političkih znanosti u Sarajevu, Elmir Sadiković, također smatra da bi emitiranje jednog ruskog kanala na prostoru BiH moglo unazaditi njen EU put.
“Nije slučajno da se otvara, a vjerojatno će se pokrenuti i realizirati u ovim tjednima kada Europsko vijeće treba odlučivati o početku pregovora BiH s EU i to će u ovom kontekstu odnosa Europe prema Rusiji, apsolutno biti veliki korak unatrag i sigurno će se u institucijama Europskog vijeća pokrenuti to pitanje”, kazao je profesor Sadiković za Glas Amerike.
“Medijska džungla u BiH”
Kanal RT u BiH je dostupan putem određenih kablovskih operatera. Prošle godine su objavili dokumentarac koji zagovara tezu o postojanju bh kalifata i vjerskoj radikalizaciji muslimana u BiH te negira postojanje presuda za opsadu Sarajeva i genocid u Srebrenici.
Neven Anđelić sa Sveučilišta Regent’s u Londonu za Glas Amerike kaže: “Što se tiče emitiranja kanala RT, već imamo situaciju sa zabranom tog kanala. Sa stanovišta osnovnih ljudskih prava, nisam siguran da je to ispravan potez jer na zapadu je zabranjen kanal i web side RT-a nije pristupačan. Međutim, to je samo još jedan dodatak medijskoj džungli u BiH koja tu postoji, koja je nepotrebna i ne može se financijski održati”.
Ruski utjecaj u BiH je i dalje prisutan zbog bliskih veza predsjednika RS Milorada Dodika s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. S obzirom na zabrane u cijelom europskom okruženju, pitanje je kako RT planira pokrenuti emitiranje programa u BiH. Za emitiranje digitalnog zemaljskog signala potrebno je dozvola Regulatorne agencije za komunikacije BiH.
Sve počelo od pitanja novinarke ATV-a Putinu
Podsjetimo kako je glavna urednica medijske grupe ‘Rusija sevodnja’ Margarita Simonjan, sredinom prosinca prošle godine najavila kako će od sljedeće godine televizija Russia Today biti emitirana u RS, odnosno cijeloj BiH i to na srpskom jeziku. Ova tema se odmah pokrenula nakon maratonske konferencije za medije ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Njega je tijekom konferencije novinarka ATV-a Darinka Petrović, inače medijske kuće prema kojoj je američka administracija uvela sankcije istodobno kada i predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku, pitala kada će u “RS-u biti pokrenuti ruski programi” kao i da komentira političku situaciju u BiH. Ovo pitanje prenijeli su brojni ruski mediji, među njima i Sputnjik, Gazeta,
Putin je odgovorio kako će zamoliti kolege da vide što po tom pitanju mogu učiniti i može li se pokrenuti ruska televizija u BiH, a već sutra je to najavljeno iz te ruske medijske grupe.
“Šteta je što nema ruskih medija tamo, RT tamo nije prihvaćen, zar ne? Pitat ću kolege s RT-a i VGTRK-a da vide što mogu učiniti”, rekao je Putin.
Simonjan je rekla i da će se ruska strana potruditi da mlada novinarka ATV-a koja je postavila to pitanje, u svom domu dobije sve što je potrebno.
“Sljedeće godine pokrećemo emitiranje programa na srpskom jeziku koje do sada nikada nije postojalo. Naći ćemo vas, draga, i pobrinuti se da vam na televizoru bude sve namješteno, da sve potrebne antene budu povezane”, poručila je Simonjan na televiziji Rusija 1, piše Dnevni list.
/Desk/