Američka agencija Bloomberg u tekstu pod naslovom ‘Držati Balkan izvan Putinovog domašaja’ ocjenjuje da bi ovo trebalo biti vrijeme optimizma za države bivše Jugoslavije, ali tvrdi da su dobre vijesti na Balkanu nepoželjne za ruskog predsjednika, jer, “znače jačanje veza te regije sa zapadnom Europom”.
U tom smislu, Bloomberg podsjeća da je Crna Gora postala 29. članica NATO-a, da Makedonija radi na rješavanju spora sa Grčkom oko imena, da su u BiH ove godine mirnije protekli opći izbori u odnosu na 2014., te da napreduju mirovni pregovori o Kosovu, iako se ne održavaju regularno.
“Za Vladimira Putina, međutim, sve to su neželjene vijesti, odražavajući, kao što čine, stabilizaciju Balkana i jačanje njegovih odnosa sa Zapadnom Europom. Ruski predsjednik smatra da je to što zapadne zemlje prigrljuju Balkan dio napora da se okruži Rusija i liši svog mjesta svjetske sile. Moskva zato čini sve napore kako bi tome stala na put”, tvrdi Bloomberg.
U tekstu se pominju navodne akcije Rusije za koje se tvrdi da predstavljaju problem za Europu i Balkan, jer destabilizraju jugoistočni dio kontinenta, te se ukazuje na korake koje bi EU trebala napraviti.
Nenamjerno ojačan utjecaj Rusije
Kao jedan od njih pominje se da bi EU trebala ohrabriti mirovne pregovore između Beograda i Prištine time što će pomoći u rješavanju neslaganja dvije strane oko kontroverznih novih taksi na uvoz robe, a da bi možda mogla i da financijski podržati fond za proces pomirenja, kao što je učinila za Sjevernu Irsku.
Bloomberg, naime, tvrdi da je Putin pomogao Miloradu Dodiku u pobijedi na izborima i dobivanju jednog od tri mjesta u Predsjedništvu BiH time što se sastao sa njim uoči izbora, da je ruska hakerska grupa Fancy Bear navodno pokušala izvršiti ciber napad na crnogorsko Ministarstvo obrane, te da je “ruska kampanja širenja dezinformacija” pomogla manjoj izlaznosti na referendumu o imenu Makedonije.
Navodi se i da je Rusija u Srbiji formirala “navodno humanitarni centar”, za koji SAD tvrde da predstavlja pokriće za špijunažu.
Bloomberg, međutim, ocjenjuje i da je Europa “nenamjerno ojačala utjecaj Rusije držeći balkanske zemlje u limbu zbog članstva u EU”.
U tom kontekstu, napominje se, Srbija i Crna Gora mogle bi se pridružiti EU već 2025. godine, ali ocjenjuje da izgleda da se europskim liderima ne žuri u reakciji.
Transfer srtručnosti
Bloomberg tako podsjeća da je francuski predsjednik Emmanuel Macron nedavno rekao da bi bilo kakvi izgledi za proširenje EU-a trebalo odgoditi na neodređeno vrijeme dok ne dođe do “produbljenja i boljeg funkcioniranja Europske unije”.
Agencija ocjenjuje i da je američki predsjednik Donald Trump samo pogoršao stvari ranije ove godine kada je Crnogorce nazvao “vrlo agresivnim” narodom, čime je i doveo u pitanje bi li SAD trebala braniti tu članicu NATO-a od eventualne invazije.
Bloomberg smatra da bi Europa mogla uložiti napore i suprotstaviti se “ruskoj propagandi” i boriti protiv korupcije vlade, kao što su SAD učinile s paketom od sedam milijuna dolara prošle godine.
Agencija ocjenjuje i da bi NATO mogao podijeliti s balkanskim državama svoju stručnost u borbi protiv hakerskih napada, kao i da bi mogao organizirati velike vojne vježbe i vježbe za smanjenje posljedica katastrofa i sa zemljama koje nisu članice Alijanse, a ne samo sa Crnom Gorom.
“Konačno, ne treba potcjeniti značaj službenih posjeta visoko pozicioniranih europskih i američkih dužnosnika. U borbi protiv ruske propagande, svaki vid moralne podrške Zapada je vrlo koristan. Kako bi nastavio napredak ka miru i stabilnosti, Balkanu trebaju uvjerenja da ih Europa i SAD neće ostaviti ranjivim na Putinove manipulacije”, zaključuje Bloomberg.
/Republikainfo.com/