Danas se navršava deset godina od presude Europskog suda za ljudska prava (ECHR) u slučaju ‘Sejdić i Finci’ – kada se utvrdilo da se Romu Dervi Sejdiću i Jevreju Jakobu Finciju krše ljudska prava jer se ne mogu kandidirati i biti birani za člana Predsjedništva BiH ili Dom naroda.
Iako se ova presuda naziva povijesnom za BiH, ona ni do danas nije provedena. Ovim povodom oglasili su se iz Vijeća Europe, veleposlanstava SAD-a i Velik Britanije gdje ponovno skreću pozornost da bh. političari moraju ukloniti diskriminatorski izborni zakon.
Vijeće Europe: Uznemirujuća godišnjica
Vijeće Europe je priopćilo da se uskoro očekuje nastavak političkih i pravnih procesa u BiH kako bi se provela presuda Europskog suda za ljudska prava u slučaju “Sejdić-Finci”.
“Preliminarni kontakti između političkih lidera i Vijeća Europe već su uspostavljeni, posebno putem Ureda Vijeća Europe u Sarajevu i Odjeljenja za izvršenje presuda Europskog suda za ljudska prava”, navodi se u priopćenju povodom 10 godina od donošenja presude u slučaju ‘Sejdić-Finci’.
Ocijenivši da se danas obilježava “uznemirujuća godišnjica”, iz Vijeća Europe navode da je ova presuda naglasila diskriminatorsku prirodu izbornog sustava BiH, koji sprječava sve one koji se ne žele ili ne mogu prikloniti nijednom konstitutivnom narodu ili ne ispunjavaju kombinaciju zahtjeva etničkog porijekla ili mjesta boravka, da se kandidiraju za Predsjedništvo ili Dom naroda.
“I pored velikih napora neophodne reforme nisu usvojene i Odbor ministara Vijeća Europe opisao je situaciju kao jasno kršenje bezuvjetnih obveza BiH u skladu sa Europskom konvencijom o ljudskim pravima, a time i svojih obveza kao zemlje članice Vijeća Europe”, stoji u priopćenju.
S ciljem prevazilaženja ove ozbiljne situacije i ostvarivanja napretka, Odbor Vijeća Europe je prošlog proljeća pozvao ministra u Vijeću ministara da dođe u Strasbourg kako bi razmotrili strategiju nužnu da se osigura usvajanje ustavnih i zakonodavnih aranžmana prije listopada 2021. godine, odnosno godinu dana prije izbora 2022. godine.
Iz Vijeća Europe navode da je ovaj sastanak više puta odgođen zbog poteškoća u formiranju Vijeća ministara nakon izbora 2018. godine.
“Te teškoće su nedavno prevladane i uskoro se očekuje dugo očekivani nastavak nužnih političkih i pravnih procesa”, istiću iz Vijeća Europe.
Navode da je nužno učinkovito djelovanje na što ukazuje i činjenica da bi Konvencija, kao što je i jasno naznačeno u Ustavu BiH, trebala biti superiornija u odnosu na sve zakone u zemlji i da bi svi građani trebali uživati zajamčena prava i slobode, uključujući i polje politike.
Veleposlanstvo SAD-a: Pogođeni svi
I iz veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u BiH kazali su da se, nažalost, deset godina kasnije ništa nije promijenilo.
“Danas se navršava deset godina od povijesne presude Europskog suda za ljudska prava (ECHR) u slučaju Sejdić i Finci. Nažalost, deset godina nakon donošenja ove presude, ništa se nije promijenilo. Građani BiH ne smiju se naviknuti na puko obilježavanje godišnjica bez konstruktivnog djelovanja. U tom smislu, vlasti BiH moraju izmijeniti Ustav i ukloniti diskriminirajuće odredbe kako bi se osigurala jednaka prava za sve građane.
Neuspjeh u rješavanju problema diskriminatorske prakse ne pogađa samo Rome i Jevreje, niti samo manjine. Ovom diskriminacijom pogođene su sve etničke skupine: Srbi koji žive u Federaciji BiH, Bošnjaci i Hrvati koji žive u Republici Srpskoj, stanovnici Distrikta Brčko koji žele glasati u Federaciji ili Republici Srpskoj, svi koji se ne žele izjasniti kao pripadnici bilo koje etničke grupe, stanovnici Mostara, kao i pripadnici svih manjina širom BiH kojima je onemogućeno da u potpunosti sudjeluju na izborima u BiH. To je neprihvatljivo”, ističe se u priopćenju veleposlanstva SAD-a.
Zaključuje se da bh. dužnosnici moraju poduzeti konkretne korake kako bi se riješilo pitanje presude Sejdić i Finci i presuda u drugim relevantnim slučajevima ECHR.
“Civilno društvo, a posebno predstavnici manjinskih skupina, moraju biti dio tog procesa. Kao što je navedeno u Mišljenju EU iz svibnja ove godine, BiH mora poduzeti istinske reforme kako bi osigurala da svi građani učinkovito ostvaruju svoja politička prava. Provedba presude Sejdić i Finci pitanje je ljudskih prava. Osiguravanje jednakih prava za manjine ne umanjuje prava drugih. Američko veleposlanstvo još jednom ističe da je poštivanje i promicanje prava i temeljnih sloboda pojedinca neophodan preduvjet za stvaranje stabilnog, mirnog i naprednog društva. Američko veleposlanstvo spremno je pomoći, ali pokretačka snaga procesa ostvarivanja jednakih prava za sve mora doći iz BiH i od njenih građana”, zaključuje se u njihovom priopćenju za javnost.
Veleposlanstvo VB-a: Prioritet vlada i parlamentaraca
Povodom 10 godina od donošenja presude ‘Sejdić-Finci’, oglasilo se i veleposlanstvo Velike Britanije u Sarajevu.
“Obilježavamo 10 godina od presude Sejdić-Finci protiv BiH, a rješenje nije na vidiku iako je u osnovno da je veliki broj građana ostavljen bez prava da budu birani ili biraju svoje predstavnike. Uz izbore u Mostaru, ispunjavanje osnovnih demokratskih standarda mora biti prioritet vlada i parlamentaraca u predstojećoj godini”, zaključuju iz ovog veleposlanstva.
/Republikainfo.com/