Hrvatska europarlamentarka i potpredsjednica Evropske pučke stranke Željana Zovko gostovala je u emisiji Telering, RTRS-a, prilikom čega je slala drukčije poruke nego što su se mogle čuti od nje ranije u Europskom parlamentu.
Ovaj put je Zovko bila puno oštrija prema Miloradu Dodiku te mu je poručila da “mora smiriti strasti i prestati sa separatističkim aktivnostima”.
– Ukoliko ste prihvatili da budete suđeni i idete na sud i odgovarate pod tim zakonom koji je dosta upitan, to onda ne opravdava da kažete ‘sad mi to ne odgovara jer nije donesena presuda koja meni odgovara’ – kazala je Zovko.
Ona je trenutnu situaciju i odluke iz Republike Srpske uporedila s pokušajem stvaranja Hrvatske samouprave, kada je i od nje traženo da napusti posao savjetnice člana Predsjedništva BiH. Istaknula je da Srbi ne smiju napustiti institucije.
– Hrvati su imali ovakvu situaciju za vrijeme Hrvatske samouprave gdje smo vidjeli proganjanje dužnosnika hrvatskih, suđenja nakon toga, vidjeli smo izlazak hrvatskih državnih službenika. Ja sam jedna od tih, ulazili su mi u stan dok sam spavala, imala sam veliki pritisak, na hodnicima Predsjedništva je na mene vršen pritisak ‘šta još čekam, zašto ne napustim Sarajevo’. Srbi se ne smiju dovesti u situaciju da izađu iz institucija BiH zbog jednog čovjeka i taj jedan čovjek ne smije staviti svoj narod, ako drži do njega, u bilo kakvu poziciju da nakon toga se pitaju na koji način će se vratiti u institucije – istaknula je ona.
Ona je naglasila da su odluke koje su donesene u RS-u “na liniji rušenja ustavno-pravnog poretka BiH” i da ih u EU gledaju kao separatističke aktivnosti koje treba sankcionisati.
– Ja tražim od Kaje Kallas da što prije dođe u BiH i preko Hrvatske tražim da se nađe način da se smire tenzije. Amerikanci se povlače s ovih područja, oni ne žele da se bave Evropom sada, a ovo je isključivo evropski problem – poručila je.
Naglašava da Srbi njeguju iluziju o tome kako će joj netko dozvoliti da RS bude neovisna, a što smatra da se nikada neće dogoditi jer EU zahtjeve iz RS-a vidi kao problem Transnistrije i rezultat utjecaja Rusije.
– Ono što ja upozoravam je da su lideri odgovorni da ne idu protiv Ustava, da ne idu ni u kakve avanture. U svemu treba imati strpljenja. Mislim da je nekada solomonsko rješenje da ako ste vi dio problema, sebe sklonite. To se i nama dogodilo s Hrvatskom samoupravom i izašli smo jači nego ikada – rekla je Zovko.
Naglasila je i da EU rješenje za tenzije vidi u teritorijalnim podjelama države koje se zasnivaju na ekonomskim regijama, a ne nacionalnim.
“Odluka Europskog parlamenta iz 2014. godine je da na tragu federalističkih rješenja u EU su zaživjele zemlje koje su do tada imale tenzije i probleme”, podsjetila je Zovko.
“Srbi se ne smiju dovoditi u tu poziciju da napuste pozicije koje su gradili da napuste institucije BiH, da budu getoizirani i stjerani u kut zbog sudbine jednog čovjeka. I taj jedna čovjek, ako drži do svog naroda, ne smije se dovesti u bilo kakvu poziciju nakon čega će se pitani kako će se vratiti u institucije”, rekla je Zovko, kazavši i kako su Hrvati imali slično iskustvo s Hrvatskom samoupravom.
Na kraju je upitana za rješenje trenutne političke krize, na šta je njen primarni odgovor bio – dijalog.
“Srbi se moraju dogovoriti između sebe na koji način žele nastaviti i riješiti ovu krizu. Moja garancija je da će u hrvatskim poslanicima u Europskom parlamentu imati nas na svojoj strani, ali ne smije se manjinama u Republici Srpskoj ništa dogoditi, ne smiju imati nikakav problem i tenzije ne smiju eskalirati sukobima da međunarodne trupe interveniraju”, kazala je ona
Zaključila je da Dodik snosi najveću odgovornost za ono što se događa te da je na njemu i smirivanje tenzija.
“Mislim da je najveća politička odgovornost na predsjedniku Dodiku da zadrži mir i smirenost, pa iako treba svoju političku karijeru nastaviti na drugoj strani, znači to nije sramota, to je častan izlaz, ali mislim da nitko od nas nije u politici da bi sam riješio neke probleme. Vrijeme, strpljivost, pregovaranje i dijalog puno više će značiti”, poručila je Zovko.
/Desk/