Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Biciklijada Ćiro: U nedjelju otvaranje cikloturističke sezone
    • Herceg: Napravljen veliki iskorak u materijalnom i radno-pravnom statusu prosvjetnih djelatnika
    • Vlada RS-a prekida suradnju s američkim i britanskim diplomatama – Brze reakcije: Očajni Dodik radi na štetu građana i RS-a
    • Ustavni sud BiH odbio priziv Komšića i Džaferovića oko Schmidtove izmjene izbornog zakona
    • Nizozemski europarlamentarac kazao da Krišto govori “jeftinim riječima” oko osude i sankcija Rusiji: “Svi znamo kako je glasao Čović”
    • Od EU-a 70 milijuna eura izravne podrške za energetsku učinkovitost BiH koja je jedna on najneučinkovitijih u Europi
    • DODIK IDE DO KRAJA – NSRS usvojila Nacrt Kaznenog zakona i uvođenje klevete kao kaznenog djela
    • KAKO UMJETNA INTELIGENCIJA STVARA FAKE NEWS  – Lažna “fotografija” Putina kako “kleči” pred Xijem postala viralna
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Ekonomija

    Znanstvenike šokirale snimke zvukova s Marsa: ‘Malo sam se uspaničio kad sam čuo to, mislio sam da je greška‘

    republikaBy republika03/04/2022Nema komentara3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Do otkrića se došlo analizom gotovo pet sati snimaka s najnaprednijeg svemirskog vozila NASA-e, rovera Perseverance.

    Kaže se da vas u svemiru nitko neće čuti kako vrištite. No, na Marsu, poručuju francuski znanstvenici, vaši će se krikovi brže kretati kroz atmosferu nego na Zemlji. Znanstvenici su, naime, otkrili da na Marsu postoje dvije brzine zvuka, pri čemu viši tonovi stižu do cilja nešto brže od nižih tonova. Fenomen je to koristan za vrištanje, ali nezgodan za razgovor ili uživanje u glazbi. Rezultati istraživanja objavljeni su u znanstvenom časopisu Nature.

    Taj fenomen uzrokuje hladna, tanka atmosfera ugljičnog dioksida kakva je na Crvenom planetu. Na Zemlji, primjerice, zvuk putuje brzinom od 340 metara u sekundi(m/s), dok je na Marsu oko 100 m/s sporiji jer ima manje sudara molekula u okruženju niskog tlaka, zbog čega se zvukovi ne mogu širiti tako brzo.

    Male, krute molekule ugljičnog dioksida također reagiraju drugačije na zvučne valove od atmosferskih molekula kisika i dušika na Zemlji. Kada zvukovi dosegnu frekvenciju od 240 Hz (što je približno srednjoj noti C na klaviru), vibrirajuće molekule ugljičnog dioksida nemaju vremena za opuštanje ili povratak u prvobitno stanje pa se zvukovi šire lakše i brže. To znači da zvukovi ispod srednjeg C putuju brzinom od 240 m/s, a oni iznad 250 m/s.

    – Na Marsu ne postoji samo jedna brzina zvuka, već dvije. Slušanje koncerta na Marsu bilo bi posebno bizarno iskustvo – ne samo da bi visoki zvukovi bili vrlo prigušeni, već bi također stigli prije niskih zvukova, zbog čega bi se glazba činila prilično neuravnoteženom i neusklađenom. Na Zemlji postoji samo jedna brzina zvuka blizu površine. Morali bismo ići sve do stratosfere, gdje je zrak mnogo rjeđi, da bismo promatrali nešto slično na Zemlji, a čak i tada bi frekvencija na kojoj bismo promatrali ovaj pomak bila ultrazvučna, a ne u čujnoj širini pojasa – objasnila je doktorica Naomi Murdoch s francuskog Sveučilišta Toulouse.

    Do otkrića se došlo analizom gotovo pet sati snimaka s najnaprednijeg svemirskog vozila NASA-e, rovera Perseverance koji je sletio na Mars u veljači 2021. Pri prethodnim misijama na Mars nije uspio pokušaj snimanja zvuka.

    Znanstvenici su očekivali da će zvukovi na Marsu biti prigušeni zbog tanke atmosfere, ali su bili iznenađeni kad su otkrili da se visoki šumovi brže kreću.

    – Malo sam se uspaničio. Prvo sam pomislio da je jedno od dva mjerenja pogrešno jer na Zemlji imate samo jednu brzinu zvuka – rekao je za AFP dr. Sylvestre Maurice sa Sveučilišta u Toulouseu.

    Francuski nacionalni centar za znanstvena istraživanja (CRNS) u priopćenju je pojasnio da bi “svi ovi čimbenici otežali razgovor dvjema osobama na udaljenosti od samo pet metara”.

     

    (izvor: jutarnji.hr)

    #rover #zvuk istraživanje Mars
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Od EU-a 70 milijuna eura izravne podrške za energetsku učinkovitost BiH koja je jedna on najneučinkovitijih u Europi

    23/03/2023

    Europske tvrtke i rizničari na oprezu zbog problema u bankovnom sektoru

    18/03/2023

    JOŠ I TO Pentagon priznao: Moguće je da vanzemaljski brod šalje sonde na Zemlju

    15/03/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Gradonačelnik Banja Luke

    ‘Ne može mu ni’ko ništa…’

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    Polako u legitimno predstavljanje

    Najnovije

    Biciklijada Ćiro: U nedjelju otvaranje cikloturističke sezone

    Herceg: Napravljen veliki iskorak u materijalnom i radno-pravnom statusu prosvjetnih djelatnika

    Vlada RS-a prekida suradnju s američkim i britanskim diplomatama – Brze reakcije: Očajni Dodik radi na štetu građana i RS-a

    Ustavni sud BiH odbio priziv Komšića i Džaferovića oko Schmidtove izmjene izbornog zakona

    Nizozemski europarlamentarac kazao da Krišto govori “jeftinim riječima” oko osude i sankcija Rusiji: “Svi znamo kako je glasao Čović”

    Kolumne

    Marić: “…u pet deka”

    Sretno, Mamiću!

    “Milanović izjavom o Kosovu želi naštetiti Vučiću i pogodovati Putinu”

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    Promo

    Stolac – Na Pješivcu tečaj rezidbe maslina

    Napretkova korizmena tribina u Mostaru

    Počinje 4. Napretkov tjedan kulture, na programu: koncerti, kazališna predstava, predstavljanje monografije i izložba

    Predstavljena nova knjiga Emila Karamatića ‘Balkanski soj – mutacija domoljublja’

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.