Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu
    • Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    • Habemus Papam! – Imamo Papu!
    • Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om
    • Drugi dan konklave – Ponovno crni dim-Papa nije izbran – Čeka se kraj dana
    • Akademik, mons. Topić u posjetu Vatikanu: Milijuni vjernika mole za što bolji izbor novog pape
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Zdravlje i Ljepota

    Znali smo da ima opuštajuća svojstva, a su Japanci otkrili i ovo o lavandi

    republikaBy republika26.10.2018No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Relaksirajuća svojstva lavande stvarna su i učinkovita, a ta mediteranska biljka mogla bi se uskoro koristiti i u liječenju tjeskobe, zaključili su japanski znanstvenici.

    Tvrde da miris ove biljke ljubičastih cvjetova učinkovito pomaže u ublažavanju zdravstvenih tegoba te kažu da bi se lavanda u dogledno vrijeme mogla koristiti kao sredstvo za sediranje pacijenta prije operativnog zahvata, kao alternativa tabletama ili kao sredstvo za liječenje tjeskobe, pišu britanski mediji.

    Do ovih su zaključaka stručnjaci s japanskog Sveučilišta Kagoshima došli pošto su proveli eksperiment na laboratorijskim miševima, nastojeći otkriti pomaže li linalool, prirodni terpenski alkohol sadržan u ekstraktu lavande, u relaksaciji ovih glodavaca.

    Ustanovili su da su miševi koji su bili izloženi aromi lavande uistinu pokazivali manje znakova tjeskobe.
    Kardamom ljekovita svojstva Ovo je treći najskuplji začin na svijetu, a obožavat ćete ga i u kavi

    “U narodnoj medicini oduvijek se vjerovalo da mirisni sastojci iz biljnog ekstrakta lavande smanjuju osjećaj anksioznosti”, rekao je suautor istraživanja dr. Hideki Kashiwadani, dodavši da su on i kolege “kao i u ranijim studijama ustanovili da linalool ima vrlo učinkovit anksiolitički učinak na normalne miševe.”

    Za razliku od sedirajućih lijekova, poput onih iz grupe benzodiazepina, koji djeluju slično alkoholu pa se osoba koja ih uzime nerijetko teško kreće, znanstvenici kažu da miris linaloola nije uopće utjecao na pokretljivost i koordinaciju pokreta miševa.

    Ustanovili su da je “anksiolitički” učinak linaloola kod normalnih miševa nestao kada im je prethodno dan flumazenil, lijek koji se koristi kao antidot kod predoziranja benzodiazepinima i koji blokira glavni neuroprijenosnik u mozgu tzv. GABA-u. Riječ je o receptorima moždanih stanica na koje ciljaju benzodiazepini.

    “Rezultati naše studije upućuju na to da linalool ne utječe izravno na receptore GABA-e poput benzodiazepina, već ih aktivira preko olfaktornih neurona u nosnicama te djeluje opuštajuće”, objasnio je Kashiwadani.

    Znanstvenici dodaju da je, prije početka testiranja linaloola na ljudima potrebno provesti dodatna ispitivanja kako bi se njegova upotreba pokazala sto posto sigurnom i učinkovitom.

    Vjeruju da nas dosadašnje studije približavaju kliničkoj upotrebi linaloola u liječenju tjeskobe i stresa.

    Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Frontiers in Behavioral Neuroscience.

    (izvor: vecernji.hr)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Superjunak među grickalicama: čuvaju srce, pospješuju probavu i odlične su za liniju

    03.05.2025

    Liječnici: Sportske aktivnosti na otvorenom treba prilagoditi za vrijeme vrućina

    21.04.2025

    Jaja su vam popucala? Evo kako smanjiti šansu da se to dogodi

    12.04.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.

    Habemus Papam! – Imamo Papu!

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.