”Ne može biti plinske Južne interkonekcije bez Hrvatske”, rekao je ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman u ponedjeljak u Ljubuškom gdje je nazočio obilježavanj Dana grada Ljubuškog. Grlić-Radman je rekao kako projekt Južna plinska interkonekcija ne može biti samo unilateralno pitanje te da je to pitanje i u interesu Republike Hrvatske.
‘Hrvatska je energetski čvor, zainteresirana je za energetsku neovisnost. Imamo krajnji cilj, a to je postići energetsku neovisnost o ruskom plinu. Cilj je energetska neovisnost, ali različiti su putevi do ostvarivanja načina kako će se time upravljati, a tu treba dati prostora za razgovor i pregovore. Nikakvi pritisci i nikakve prijetnje sankcijama ne vode dobrom rješenju. Dragan Čović ima naše povjerenje jer je legitimno izabrani predstavnik hrvatskog naroda”, rekao je Grlić Radman tako davši potpunu podršku čelniku HDZ-a BiH u njegovim stavovima po ovom pitanju, ali i reagirajući na istupe američkih diplomata kako Čović zbog osobnih interesa koči ovaj projekt te da je posrijedi kriminalno djelovanje, a koji pri tom nisu isključili ni mogućnost sankcija.
Pitanje koje bi poduzeće bilo nadležno za projekt plinovoda Južne interkonekcije već mjesecima je tema mnogih rasprava. Čović traži osnivanje nove tvrtke sa sjedištem u Mostaru, čiji bi vlasnik bila Vlada Federacije i koja bi vodila projekt plinovoda kroz područja naseljena većinom hrvatskim stanovništvom. S druge strane, američki diplomati traže da to bude BH Gas koji ima potrebnu infrastrukturu, ali u čijem rukovodstvu trebaju sudjelovati i hrvatski kadrovi te su otvoreno i u nekoliko navrata zaprijetili predsjedniku HDZ-a da koči ovaj projekt te da se radi o kriminalu ali i visokim dodatnim troškovima. Stajalište da nositelj projekta treba biti BH Gas ne dijele samo SAD, već i SDA, ali i Čovićevi partneri u vlasti – Trojka.
Međutim, kriminal je i Čovićev argument protiv BH Gasa, a navodi i kako je ta tvrtka prožena korupcijom i kriminalom te da je i to jedan od razloga otpora da sarajevsko poduzeće za prijevoz i proizvodnju plina, a koje je također u vlasništvu Federacije BiH, upravlja projektom Južna interkonekcija.
“Angažirali smo najveće stručnjake i najviše autoritete koji su nam sugerirali i pomogli da napravimo prijedlog zakona u kojoj je definirano da je tvrtka koja će se baviti projektom javna tvrtka sa sjedištem u Mostaru. Vrlo su nam jasno stavili do znanja da ne smijemo biti naivni i da ostanemo do kraja uključeni u ovaj projekt. Ovaj projekt ne može biti privatni interes nekog pojedinca. Tako da imam vrlo jasan stav koji pokušavaju prebaciti težište na tobožnji problem odnosa u Mostaru ili na problem energenata u Hercegovini. Ja sam do sada i dalje ću isključivo služiti svom narodu i svojoj domovini”, rekao je Čović na izvanrednoj konferenciju za medije odgovarajući na ovo goruće pitanja.
Sok su hrvatski predstavnici u parlamentarnu proceduru uputili prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji u kojoj predlažu osnivanje poduzeća u Mostaru, isto su učinili i predstavnici SDA koji predlažu da to bude BH Gas.
/Desk/