Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija
    • Dodik, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping
    • Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu
    • Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    • Habemus Papam! – Imamo Papu!
    • Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Zastupnički dom izglasao novu vladu FBiH – DF i SDA nisu glasali

    republikaBy republika28.04.2023No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    foto: N1

    Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH nakon višesatne rasprave izglasao je formiranje nove Vlade FBiH. Tako je nakon osam godina vlada premijera Fadila Novalića otišla u povijest i to nakon četiri godine postojanja u “tehničkom mandatu”.

    Od ukupno 98 zastupnika u Zastupničkom domu, pokazalo se da koalicija HDZ-a i stranak Trojke (SDP, NiP i NS) imaju većinu – nova vlada je izglasana s 51 glasom ‘ZA’, 1 ‘SUZDRŽAN’ i 2 ‘PROTIV’, dok du zastupnici SDA i DF-a napustili zasjedanje i pridružili se prosvjedima okupljenih ispred zgrade parlamenta. Naime, iz ove dvije stranke, nezadovoljni odlukama visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta kojim se deblokira formiranje vlade, a čime se SDA i DF izbacuju iz vlasti jer nemaju potrebnu većinu u Parlamentu, pozvali su građane na prosvjede ispred zgrade federalnog parlamenta.

    Sama sjednica prekidana je zboh zahtjeva zastupnika SDA i DF-a za stankom, da bi uskoro dvoranu napustili zastupnici DF-a, a potom i SDA.

    Mandatar Nermin Nikšić je tijekmo sjednice pročitao ekspoze te istaknuo kako će usredotočenost nove vlade prvenstveno biti na ekonomskim reformama.

    Nikšić će biti novi premijer Federacije BiH, a njegovi zamjenici će biti ministar financija Toni Kraljević (HDZ) i ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović (SDP).

    Ministar unutarnjih poslova će biti Ramo Isak, a ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić (SDP). Sanja Vlaisavljević (HDZ BiH) će biti ministrica kulture i sporta, a ministrica prometa i komunikacija Andrijana Katić.

    SDP-ov Nerin Dizdar će biti ministar raseljenih osoba i izbjeglica, a Nedžad Lokmić ministar za pitanja branitelja i invalida. Nediljko Rimac iz HDZ-a 1990 je ministar zdravstva, a Jasna Duraković iz SDP-a ministrica obrazovanja i znanosti.

    Ispred Naše stranke će u Vladi Federacije biti Amir Hasičević, kao ministar trgovine, a Adnan Delić iz NiP-a će biti ministar rada i socijalne politike. Nasiha Pozder (NS) će biti ministrica okoliša i turizma, Željko Nedić (HDZ BiH) ministar prostornog uređenja, a Kemal Hrnjić (NiP) ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

     

    /Desk/

     

     

    izdvojeno Vlada FBiH Zastupnički dom
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    09.05.2025

    Dodik, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    09.05.2025

    267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.

    08.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    Dodik, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.