Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    • Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka
    • Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti
    • Papa Lav poduzima prvi korak u vezi spolnog zlostavljanja u Katoličkoj Crkvi
    • Porezi na električnu energiju su preveliki
    • Preminuo poznati glumac iz hit serije ‘Reži me‘. Javnost nije znala da se borio s teškom bolešću
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Za pravedan i trajan mir za Ukrajinu sve članice EU-a – izuzev Orbana

    republikaBy republika06.03.2025Updated:06.03.2025No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Čelnici Europske unije okupili su se u Bruxellesu na izvanrednom summitu zbog Ukrajine i radi jačanja europske sigurnosti. Summit, koji su neki sudionici nazvali “danom kada se sve mijenja”, događa se nakon dramatičnih promjena u američkoj politici prema saveznicima. U Brisel je stigao i ukrajinski predsjednik Zelenski, a iz Moskve – nove prijetnje Europi, prenosi HINA.

    Snažana potpora članica EU-a osim pravednom miru u Ukrajini

    Čelnici svih država članica osim Mađarske ponovili su u četvrtak snažnu potporu Ukrajini i istaknuli potrebu da se ruska agresija mora okončati sveobuhvatnim, pravednim i trajnim mirom.

    Od početka rata, Europska unija i njezine države članice naglašavali su, zajedno s partnerima i saveznicima, potrebu da ga se zaustavi sveobuhvatnim, pravednim i trajnim mirom na temelju načela iz Povelje UN-a i međunarodnog prava, kaže se u zaključcima koje je prihvatilo 26 čelnika država članica, svi osim mađarskog premijer Viktora Orbana.

    Europsko vijeće ponovno potvrđuje svoju kontinuiranu i nepokolebljivu potporu neovisnosti, suverenitetu i teritorijalnoj cjelovitosti Ukrajine unutar njezinih međunarodno priznatih granica, kaže se u tekstu.

    U zaključcima se ponavljaju dosadašnja stajališta EU-a da se o Ukrajini ne može razgovarati bez nje, da o europskoj sigurnosti nema razgovora bez uključivanja Europe te da su transatlantska, globalna sigurnost kao i sigurnost Ukrajine i Europe međusobno povezani.

    Zatim da je svako primirje ili prekid vatre prihvatljivo samo ako je dio procesa koji vodi prema sveobuhvatnom mirovnom sporazumu, da svaki takav sporazum mora biti praćen snažnim i vjerodostojnim sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu koji će pridonijeti odvraćanju od buduće ruske agresije.Naglašava se predanost EU-a nastavku pojačane političke, financijske, gospodarske, humanitarne, vojne i diplomatske potpore Ukrajini i njezinom narodu te jačanju pritiska na Rusiju, uključujući daljnje sankcije i jačanje provedbe postojećih mjera, kako bi oslabila njezinu sposobnost da nastavi voditi svoj agresijski rat.

    Čelnici su pozvali Vijeće EU-a da ubrzano radi na inicijativi visoke predstavnice EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku za osiguranje dodatne vojne pomoći Ukrajini.

    Europsko vijeće izražava spremnost država članica da pridonesu sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu u skladu sa svojim sposobnostima.

    Sigurnosna jamstva treba poduzeti zajedno s Ukrajinom, kao i s istomišljenicima i NATO partnerima, kaže se u zaključcima.

    U tekst je ubačena i rečenica koju je tražila Slovačka kao uvjet da odustane od veta. Europsko vijeće poziva Komisiju, Slovačku i Ukrajinu da intenziviraju napore u traženju izvedivih rješenja za pitanje tranzita plina, uzimajući u obzir zabrinutost koju je izrazila Slovačka, kaže se u tekstu.

    Države EU-a koje su članice NATO-a pozvane na koordinaciju uoči summita Saveza

    Čelnici država članica EU-a pozvali su sve države koje su ujedno i članice NATO-a da se koordiniraju prije summita Saveza koji će se održati u lipnju ove godine u Haagu.

    Europsko vijeće poziva države članice koje su također saveznice u NATO-u na koordinaciju uoči summita NATO-a u lipnju 2025. godine, kaže se u zaključcima o europskoj obrani koju su šefovi država ili vlada EU-a usvojili na izvanrednom samitu u Bruxellesu.

    U zaključcima se naglašava važnost suradnje s partnerima izvan EU-a, koji slično misle.

    Nakon što je nova američka administracija predsjednika Donalda Trumpa napravila potpuni zaokret prema Ukrajini i transatlantskoj suradnji, članice EU-a zadnjih dana nastoje uspostaviti suradnju s donedavnom članicom Velikom Britanijom, zatim s Turskom, Kanadom i nizom drugih zemalja koje se ne slažu s Trumpovim pristupom.

    U zaključcima se kaže da će države Europske unije ubrzati mobilizaciju potrebnih instrumenata i financiranje kako bi ojačale svoju sigurnost, obrambenu spremnost, smanjile stratešku ovisnost, riješile kritične nedostatke u sposobnostima. Cilj je ojačati europsku obrambenu tehnološku i industrijsku bazu diljem Unije kako bi mogla bolje i u dovoljnim količinama opskrbljivati opremom, što bi trebalo pridonijeti jačanju europske industrijske i tehnološke konkurentnosti.

    Navodi se da ruski agresorski rat protiv Ukrajine i njegove posljedice za europsku i globalnu sigurnost u promjenjivom okruženju predstavljaju egzistencijalni izazov za Europsku uniju.

    Europsko vijeće u svojim zaključcima naglašava potrebu za nastavkom znatnog povećanja rashoda za europsku sigurnost i obranu.

    Pozdravlja se prijedlog Komisije da se državama članicama dopusti prekoračenje dopuštenih ograničenja za proračunske deficite ako su ta sredstva namijenjena za obranu. Pritom se ističe da je potrebno osigurati održivost duga, što je ustupak zemljama članicama poput Nizozemske ili Austrije, koje inzistiraju na fiskalnoj disciplini.

    Pozivaju Komisiju da predloži dodatne izvore financiranja za obranu na razini EU-a.

    Primaju na znanje namjeru Komisije da predloži novi instrument EU-a kojim bi se državama članicama osigurali zajmovi za koje bi jamčio europski proračun u iznosu do 150 milijardi eura.

    Čelnici pozivaju Upravni odbor Europske investicijske banke (EIB) da razmotri kreditiranje isključivo obrambenih projekata. EIB trenutačno može financirati samo projekte namijenjene za dvojnu, civilnu i vojnu namjenu.

    U zaključcima je utvrđen prvi popis prioritetnih područja za djelovanje na razini EU-a: zračna i proturaketna obrana; topnički sustavi, uključujući i one koje imaju mogućnost dubokih preciznih udara; projektili i streljivo; dronovi i sustavi protiv dronova; strateški čimbenici za zaštitu prostora i kritične infrastrukture; vojna mobilnost; kibernetika; umjetna inteligencija i elektroničko ratovanje.

    Također se naglašava da obrana svih kopnenih, zračnih i pomorskih granica EU-a pridonosi sigurnosti Europe u cjelini, posebno u pogledu istočne granice EU-a, s obzirom na prijetnje koje predstavljaju Rusija i Bjelorusija.

    Čelnici naglašavaju važnost sustavnijeg objedinjavanja potražnje, usklađivanja zahtjeva i zajedničke nabave s ciljem smanjenja ukupnih troškova, osiguravanja standardizacije i interoperabilnosti.

    Zaključci Europskog vijeća o Ukrajini usvojeni bez Orbana

    Svih 27 čelnika država članica podržali su u četvrtak na samitu u Bruxellesu zaključke o jačanju europske obrane, dok je zaključke o Ukrajini podržalo njih 26, bez mađarskog premijera Viktora Orbana.

    U tekstu o Ukrajini priložena je rečenica čvrsto podržan od strane 26 država članica. Ta rečenica pridodana je tekstu zaključaka, ali nije dio zaključaka, objasnili su iz Europskog vijeća.

    Nakon usvajanja zaključaka, čelnici su nastavili raspravu o Ukrajini.

    /Desk/

     

     

    EU Europska unija izdvojeno Mađarska summit Ukrajina Viktor Orban
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    05.07.2025

    Dodik više nije bjegunac od pravosuđa – Sud BiH, na zahtjev Tužiteljstva BiH, ukinuo mu tjeralicu i pritvor: “Umoran sam od svega”

    05.07.2025

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    04.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela

    Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka

    Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.