Iako su izaslanici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na današnjoj sjednici prihvatili da se po hitnom zakonodavnom postupku razmatraju izmjene zakona kojima bi se ukinula jubilarna naknada za izabrane i imenovane bh. dužnosnike, takvu izmjenu nisu podržali.
Izaslanik iz Kluba Bošnjaka Denis Bećirović (SDP), koji je predložio takvu dopunu Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, kazao je da pravo izabranih i imenovanih dužnosnika na ovakvu vrstu novčane naknade predstavlja potpunu neosjetljivost na tešku društvenu i ekonomsku situaciju te se upravo radi ublažavanja socijalne realnosti i predlaže takva izmjena.
Drukčiju izmjenu Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH predložio je Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH, ali je Ustavnopravna komisija Doma naroda ocijenila da ona nije u skladu s Ustavom te prilikom glasanja nije bilo entitetske podrške za takvo mišljenje Komisije, a o čemu će se pokušati postići suglasnost unutar Kolegija.
Ta izmjene zakonskog rješenja koje regulira plaće i naknade u bh. institucijama odnosila se na produženje radno-pravnog statusa izabranih osoba dužnosnika.
Izaslanici su usvojili izmjene Zakona o sudskim taksama u postupku pred Sudom BiH u drugom čitanju koje je predložilo Vijeće ministara BiH.
Usvojen je i Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužiteljskim institucijama na razini BiH u drugom čitanju.
Bećirović je tijekom rasprave o dnevnom radu sjednice Doma, zatražio i da se na dnevni red sjednice uvrsti točka u okviru koje bi “izaslanici pozvali na uklanjanje ulica u Mostaru koje nose imena ustaških zločinaca iz Drugog svjetskog rata poput Jure Francetića”, a što su izaslanici odbili.
On je podsjetio da je “do izbora u Mostaru ostalo još 27 dana, ali većina političkih stranaka je u neravnopravnoj poziciji jer suštinski ne mogu voditi kampanju i to u onim ulicama koja nose imena ustaških zločinaca, a takvih je najmanje pet”.
“Kako najaviti skup u skladu s postojećim epidemiološkim mjera u ulici Jure Frančetića? Malo koja će politička stranka to sebi dozvoliti i nezamislivo je tu voditi kampanju. Uklanjanje takvih naziva tražim kako bismo poslali poruku mira uoči predstojećih lokalnih izbora i afirmiramo europske vrijednosti i u BiH i Mostaru”, pojasnio je Bećirović.
Nakon te rasprave i glasanja izaslanika dnevni red sjednice ostao je isti kako ga je predložio Kolegij Doma naroda PSBiH.
(Izvor: Agencije)