Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bio je jedan od gostiju na vjenčanju sina osuđenog ratnog zločina Vojislava Šešelja, prenosi N1 BiH.
Društvenim mrežama širi se snimka koja prikazuje njih dvojicu u društvu uz pjesmu koja veliča četničkog vojvodu Pavla Đurišića.
To što sramota čovečanstva @predsednikrs se napija zajedno sa zločincem Vojislavom Šešeljem je jedna prosta stvar o kojoj razgovaram sa strancima jako dugo, ukazujući na potpunu jednakost njih dvojice. To što se napija sa njim dok slušaju pesmu koja slavi Pavla Đurišića, četnika… pic.twitter.com/tHjpSe1T3I
— Advokat Čedomir Stojković 🇷🇸🇺🇦 (@FIGHT_4_RIGHT_S) June 11, 2023
Beogradski odvjetnik Čedomir Stojković objavio je snimku na Twitteru i napisao kako je “sramota čovječanstva što se predsjednik Srbije napija zajedno sa zločincem Vojislavom Šešeljem”.
“Njih dvojica su potpuno jednaki”, napisao je Stojković.
“To što se napija s njim dok slušaju pjesmu koja slavi Pavla Đurišića, četnika čije su jedinice činile zločine tijekom II. Svjetskog rata, a poslije on osobnose udružio s jedinicama NDH i konačno u operaciji Veiss 1943. se udružio s nacističkim snagama zbog napada na naše stanovništvo je druga stvar, koju je mogao znati svako tko je htio. To što ta pjesma ima primitivni melos vojnih jedinica koje su činile genocid u Srebrenici je treća stvar”, napisao je Stojković na svom Twitteru.
Međutim, uz sve navedeno, Stojković je jednu stvar izdvojio kao posebno sramotnu.
“Ali to što predsjednik Srbije, vino drži kao da je pivo, a dok ga pije glavu krivi kao da je rakija, je posebna sramotna stvar koja svjedoči da ova sramota čovječanstva nije uspio za 11 godina vlasti steći ni jednu maniru, makar slučajno da je pokupi od stranaca s kojima se protiv njihove želje sastaje. Tužno”, napisao je Stojković, prenosi N1.
Šešeljevo i Vučićevo hrvatsko podrijetlo
Inače, Vučića i Šešelja povezuju i ratni dani – tada mladi Vučić je od 1995. do 2009. godine bio glavni tajnik Šešeljeve Srpske radikalne stranke, glavnog suvremenog uporišta velikosrpske ideologije i ‘Načertanija’. Vučić jeu ožujku posjetio tada okupiranu Glinu gdje je tadašnju hrvatsku vlast nazvao ustaškom i zločinačkim režimom Franje Tuđmana.
Međutim, a ono što je posebno zanimljivo, a što demantiraju i Šešelj i Vučić, je to da obojica imaju hrvatsko podrijetlo.
Naime, Vučićeva se obitelj nakon Travanjskog rata preobratila na katoličanstvo, što je potvrđeno dokumentom koji je potpisao fra Mijo Filipović, svećenik iz Bugojna gdje je obitelj živjela. Prema tom dokumentu, o kojem je Ljubiša Petković pisao u knjizi “Haške muke”, dana 19. rujna 1941. obitelji Kadijević, Lukić, Praljak i Vučić prešle su na katoličku vjeru. Dokument je potpisao Vučićev djed Anđelko, glava obitelji. Njegova supruga ubrzo se nakon toga reselila se u Vojvodinu, u Kikindu, gdje se i rodio otac Aleksandra Vučića, Anđelko Vučić. Tom spoznajom srušen je mit o “24 Vučićeva pretka ubijena u Jasenovcu”.
Vojislav Šešelj je u drugostupanjskoj presudi pred haškim tribunalom osuđen na 10 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti zbog progona, protjerivanja i prisilnog premještanja vojvođanskih Hrvata u selu Hrtkovci 1992. godine, no nije se vraćao u zatvor jer je Žalbeno vijeće u izdržavanje kazne uračunalo vrijeme provedeno u pritvoru gdje je bio od 2003. do 2014. godine, a on sam se pravdao “teškim zdravstvenim stanjem”. No, unatoč tome, on je politički vrlo aktivan.
Šešelja je branio Šeks
Šešelj je rođen je u Sarajevu 1954. godine. Nakon što je 1976. godine diplomirao i već naredne godine magistrirao (na temu “Marksistički koncept naoružanog naroda”) na Sveučilištu u Sarajevu, u studenome 1979. godine doktorirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu s disertacijom “Politička suština militarizma i fašizma”. Kako je već sa 17 godina postao članom Saveza komunista, mogao je na Fakultetu političkih nauka Sveučilišta u Sarajevu raditi kao asistent profesora na predmetu “Teorija o ratu” (1981. – 1984.). On je 1990. godine sa skupinom nacionalista uklanja sliku Josipa Broza Tita.
Političku karijeru započeo je ranih 1980-ih godina kao disident, tj. oporba komunističkom režimu. U to vrijeme bio je primljen u Društvo filozofa i sociologa SR Hrvatske u Zagrebu. Tada je (1984.) uhićen, suđen i zbog “kontrarevolucionarnoga djelovanja”, odnosno srpskoga nacionalizma osuđen na 8 godina zatvora. Branitelj mu je bio hrvatski odvjetnik i kasniji predsjednik Hrvatskoga sabora, Vladimir Šeks. Kazna mu je smanjena pa je 1986. godine izašao na slobodu i otišao u Beograd. Dok se nalazio u Srbiji nastupao je s krajnje desnih, antikomunističkih i nacionalističkih pozicija. Godine 1989. posjetio je Sjedinjene Američke Države i tada mu je četnički zapovjednik iz Drugoga svjetskoga rata, komandant Dinarske četničke divizije, Momčilo Đujić, dodijelio naslov četničkoga vojvode. Šešelj je 23. veljače 1991. u Kragujevcu osnovao Srpsku radikalnu stranku.
Prema Wikipediji, Šešelj podrijetlo vuče iz mjesta hercegovačkog sela Orahov Do, sela odakle dolaze svi ostali Šešelji. Ironično, pripadnici roda Šešelj u Istočnoj Hercegovini – kojih ima i Srba i (nešto više) Hrvata, pripovijedaju da se svojedobno jedan katolik Šešelj odselio u Dubrovnik kako bi izbjegao kaznu za ubojstvo “Turčina” Omera, te su od njegova tri sina dvojica otišli za njim, a jedan je ostao obrađivati zemlju pravoslavnog manastira u Zavali i kasnije postao pravoslavac: taj je Šešelj predak svih Srba koji nose to prezime.Izgleda da se taj prijelaz na pravoslavlje dogodio početkom 18. stoljeća.