Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je “vrlo zabrinut zbog onog što se događa u Republici Srpskoj” te da se “plaši da su stranci donijeli odluku ići vrlo žestoko”, rekao je on za TV Prva. “Mislim da je tamo u tijeku velika i teška kriza i neću se dalje o tome izjašnjavati”, rekao je predsjednik Srbije.
Vučić također rekao kako razgovara s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom o svemu, ali i s, kako kaže, “ostalim faktorima i ljudima kojima vjeruje u RS i za koje zna da umiju procijeniti”.
“Čuti ću što će danas kazati predsjednik Dodik, uživo ću pratiti njegovo obraćanje”, rekao je Vučić.
Odgovarajući na pitanje što će biti Dodikova poruka, Vučić je rekao da to može samo procijeniti, ali kako nije siguran.
“Jučer sam se čuo sa njim, jer mi se javio kada se vraćao iz Bratunca. Plašim se da su stranci donijeli odluku ići vrlo žestoko, vidjet ćemo”, rekao je Vučić.
Predsjednik Srbije je podom kazao kako da “nije slučajan ni tekst njemačkog novinara Michael Martens u kojem, između ostalog, spočitava Dodiku i njemu izgradnju ‘srpski svijeta’”.
Vučić je rekao da se u “Srbiji zbog Srbima svojstvenog konformizma manje priča o Kosovu i Metohiji, a nedovoljno o Republici Srpskoj kao da Srba tamo i nema”.
“Ali i da nema ni jednog Srbina u Republici Srpskoj, oni u Sarajevu bi više govorili o situaciji u susjedstvu, jer oni govore o svemu što se kod nas zbiva i to na jedan vrlo vulgaran način”, rekao je Vučić.
No, predsjednik Srbijepri tom nije komentirao i uzroke krize, namjernog povlačenja ustavnog sudca iz Ustavnog suda BiH kako bi vladajuća vlast u RS-u imala argument za donošenje odluke o neprimjenjihovsti odluka ovog suda na području tog entiteta.
Ovo je je ujedno nastavak dosadašnje “prakse” bavljenja posljedicama, umjesto analiziranja uzroka, kao što je uostalom i često negiranje presuda za genocid od strane sada aktualnog predsjednika RS-a i predsjednika vladajućeg SNSD-a Milorada Dodika, kao i stajališta oko NATO bombardiranja 1995. područja RS-a te 1999. Srbije što je rezultiralo razaranjima i nevinim žrtvama koje srbijanski dužnosnici spočitavanju Alijansi i to bez analiziranja uzroka svojih političkih poteza na Kosovu i u BiH koje su također rezultirale brojnim nevinim žrtvama.
Zbog nekritičkog promišljanja novije povijesti nastaju i novi nacionalni mitovi, novo umnožavanje mržnje iz koje nastaju stalne političke krize, bez spoznavanja i suočavanja s vlastitom odgovornošću.
No, da smo jasni, to nije slučaj samo kod srpskog naroda na Balkanu kojima upravo ovakva politika “servira” stalno podrgijavanje nacionalnih tenzija i idiotariju kako su “svi protiv njih”. A sve zbog jednog, jedinog razloga – ostanka na vlasti.
/Republika/