Opći ciljevi organske proizvodnje su uspostavljanje cjelovitog i održivog sustava upravljanja poljoprivredom koji poštuje prirodne sustave i cikluse, te održava i poboljšava očuvanje zdravlja tla, voda, biljaka i životinja i održava njihovu međusobnu ravnotežu, doprinosi visokoj razini biološke raznovrsnosti i odgovorno koristi energiju i prirodne resurse, kao što su voda, tlo, organske materije i zrak.
Također, ciljevi su poštivanje visokih standarda o dobrobiti životinja i ispunjavanje etološke potrebe životinje ovisno o vrsti kojoj pripada, težnja proizvodima visokog kvaliteta i širokog asortimana u skladu s potražnjom, te proizvodnja koja ne nanosi štetu okolini, zdravlju ljudi, biljaka ili zdravlju i dobrobiti životinja.
Za Federaciju BiH donošenje ovog zakona ima za primarni cilj pravno reguliranje područja organske proizvodnje radi osiguranja uvijeta da ovaj sektor može biti razvijan u skladu s promjenama koje su se dogodile u poljoprivrednoj politici, u proizvodnji i na tržištu, te ispunjavanja dugogodišnjih zahtjeva subjekata koji se bave organskom proizvodnjom u BiH.
Drugi cilj je ispunjavanje preuzetih obaveza iz sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, odnosno usklađivanje našeg sa zakonodavstvom EU.
Odredbe ovog zakona primjenjuju se na proizvode poljoprivrednog porijekla koji potječu iz svih faza organske biljne i stočarske proizvodnje, uključujući akvakulturu, kada su ti proizvodi stavljeni ili su namijenjeni stavljanju na tržište Federacije BiH. To su sirovi ili neprerađeni poljoprivredni proizvodi, prerađeni poljoprivredni proizvodi namijenjeni da budu korišteni kao hrana, proizvodi akvakulture, hrana za životinje, vegetativni reprodukcijski materijal i sjeme za uzgoj i kvasci koji se koriste kao hrana ili hrana za životinje.
Također, odredbe ovog zakona primjenjuju se na sve subjekte registrirane za obavljanje neke od djelatnosti vezane za organske proizvode koji sudjeluju u aktivnostima u bilo kojoj fazi proizvodnje, pripreme i distribucije na području Federacije BiH.
Proizvodi dobiveni lovom divljih životinja i ribolovom u slobodnim vodama ne smatraju se proizvodima organske proizvodnje.
Odredbama ovog zakona ne podliježe ni priprema hrane u okviru ugostiteljske djelatnosti u restoranima, bolnicama, menzama i drugim sličnim mjestima prodaje ili isporuke krajnjem potrošaču.
Ovaj zakon se primjenjuje uz važeće propise o proizvodima kojima se uređuje proizvodnja, prerada, distribucija, deklarisanje, označavanje i kontrola, uključujući propise o ljudskoj i hrani za životinje.
Zakonom je zabranjeno korištenje genetski modificiranih proizvoda (GMO) i/ili proizvoda koji sadrže i/ili se sastoje ili potiču od GMO-a kao hrane, hrane za životinje, pomoćne supstance u procesu proizvodnje, sredstava za zaštitu bilja, đubriva, poboljšivača tla, vegetativno reprodukcijskog materijala i sjemena za uzgoj, te mikroorganizama i životinja u organskoj proizvodnji.
U svrhu dokazivanja poštivanja ove zabrane, subjekt je obavezan da poptiva i može se pouzdati u oznake na proizvodu ili bilo kojem drugom propratnom dokumentu koji su pričvršćeni ili priloženi u skladu s posebnim propisima koji uređuju stavljanje na tržište GMO-a i/ili kojima se uređuje GMO hrana i hrana za životinje.
Korisnik može smatrati da GMO i/ili proizvodi koji sadrže i/ili se sastoje ili potiču od GMO-a nisu korišteni u proizvodnji nabavljene hrane i hrane za životinje kada nisu tako označeni, izuzev u slučaju dobivanja informacije koja ukazuje da označavanje takvih proizvoda nije urađeno u skladu s propisima. Prilikom kupovine takvih proizvoda, korisnik neorganskih proizvoda, koji nisu hrana ili hrana za životinje, obavezan je od dobavljača tražiti potvrdu da dostavljeni proizvodi nisu GMO i/ili sadrže i/ili se sastoje ili potječu od GMO-a.
Ovim zakonom zabranjena je i primjena jonizirajućeg zračenja u obradi organske hrane, hrane za životinje ili sirovina koje se koriste u organskoj proizvodnji. (Republikainfo.com)