Umjesto da svaku marku investira u privredne razvojne projekte, Vlada Federacije odlučila je u idućoj godini povećati investiranje u političke stranke!
Jalov argument
Prema nacrtu proračuna za 2016. godinu koji je prekjučer usvojio Zastupnički dom Parlamenta FBiH, iz federalne kase za financiranje političkih stranaka bit će potrošeno 3,6 milijuna maraka. To je povećanje za 1,7 milijuna KM u odnosu na ovu godinu!
Zašto su se federalni premijer Fadil Novalić i njegovi ministri odlučili na ovakav potez, nije potpuno jasno. Istina, ministrica financija Jelka Miličević dala je objašnjenje – radi se o usuglašavanju sa zakonima koji su na snazi u Republici Srpskoj. Kada se zna da je masa zakona neusuglašena, onda je to ipak jalov argument prije svega zbog katastrofalne ekonomske situacije i dubokih rupa u federalnom proračunu koje Vlada krpi pozajmicama i zaduživanjem.
Najprije će biti da su Vlada i Zastupnički dom Parlamenta zaključili da im je važnije i preče od svega pobrinuti se za svoje i džepove svojih stranaka dok su na vlasti. Ovo utoliko više što „rok trajanja vlasti“ nije zakovan s obzirom na odnose među političkim strankama i njihove različite interese, pogotovo što se u političkim kuloarima već šuška da bi do idućeg ljeta opet moglo doći do novih „preslagivanja“ parlamentarne većine i rekonstrukcija federalne i županijskih vlada.
Potpuno mimo svijeta, političke stranke u BiH financiraju se iz proračuna, a u kojoj mjeri pokazuje podatak da su za posljednjih deset godina naplatile blizu 200 milijuna maraka koje su osigurali poreski obveznici. Primjerice, radi se o sumi koja je vrijedna čak 470.000 prosječnih mirovina u BiH.
Samo u prošloj godini, strankama je na svim razinama iz proračuna isplaćeno oko 24 milijuna maraka.
Bunar korupcije
Iz Europske unije već dugo zahtijevaju da BiH uskladi svoju legislativu s europskim normama i standardima uključujući i zakone o financiranju političkih stranaka i dokazuju da naša zemlja mora promijeniti kompletan sustav koji regulira tu oblast. Međutim, ovdje se ništa ne mijenja jer strankama i njihovim liderima, a to znači vlastima, bivšim i aktualnim, ne pada na pamet da buše svoje džepove.
Skupina država Vijeća Europe za borbu protiv korupcije (GRECO) prije tri godine dala je niz preporuka BiH čija realizacija osigurava drugačiji sustav financiranja političkih stranaka, ali su sve ostale na papiru. Poruke i stav Vijeća Europe da BiH ostaje daleko od eurointegracija i pristupa EU dok ne promijeni sustav financiranja stranaka, ovdje se obijaju kao loptice o zid. Sve relevantne analize dokazuju da je način financiranja političkih stranaka ogroman „bunar korupcije“.
Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH u svojim izvješćima za 2014. je upozorio da je transfer novca za financiranje političkih stranaka u toj godini bio nezakonit, a radilo se o sumi od 2.999.998 maraka. Upozorio je i da odredbe federalnog Zakona o izvršavanju proračuna nisu usuglašene sa Zakonom o financiranju političkih stranaka, ali i to ne pije vode.
Prema tom zakonu, 30 posto novca dijeli se u jednakom iznosu svim strankama koje imaju svoje zastupnike i delegate u Parlamentu, 60 posto po broju mandata u trenutku njihove dodjele, a deset posto razmjerno broju parlamentaraca. Međutim, koristi se princip po kojem se 40 posto novca dijeli podjednako svim parlamentarnim strankama, a 60 posto po broju parlamentaraca.
Kako god, ogroman novac iz proračuna završava na računima političkih stranaka, a preciznog odgovora na pitanje gdje ga sve i kako troše, tko kontrolira trošenje, odnosno javnog i transparentnog polaganja računa nema.
(Izvor: Dnevni list)