Naime, svjetske vlade zatražile su podatke o određenim korisnicima, a svakih šest mjeseci brojevi su sve veći.
Facebookov Global Government Requests Report za zadnjih šest mjeseci prošle godine pokazuje lagani rast broja zahtjeva, sa 34.946 u prvoj polovini godine na 35.051 zahtjeva u drugoj polovini godine. Ukupno je blokirano 9.707 sadržaja, naspram 8.774 u prvoj polovici 2014.
Kada je u pitanju Bosna i Hercegovina, u proteklih šest mjeseci, vlasti su podnijele pet zahtjeva o devet računa.
Usporedbe radi, u Albaniji je bilo 16 zahtjeva, Srbiji 15, Hrvatskoj 21, Kosovu dva, Sloveniji tri, Makedoniji pet.
Posebno se ističe veliki porast zahtjeva iz Indije i Turske, odnosno broj zahtjeva vlade Indije vezan uz račune korisnika porastao je sa 4.960 na 5.832, dok je iz Turske stigao relativno mali broj zahtjeva vezan uz informacije o računima korisnika (165), no zato je broj zahtjeva za blokiranje sadržaja gotovo udvostručen u drugoj polovici godine, sa 1.893 na 3.624. S druge strane, broj zahtjeva vlade SAD-a je smanjen sa 15.443 na 14.274.
U obrazloženju se navodi da, kada vlasti vjeruju da nešto na internetu krši njihove zakone, mogu kontaktirati Facebook i tražiti da se ograniči pristup tom sadržaju.
Oni također mogu zatražiti informacije o ljudima koji su predmet neke istrage, što se najčešće odnosi na kriminalne slučajeve (pljačke i otmice). Tada oni traže imena, IP adresu ili druge podatke vezane za sadržaj.
Facebook tada traži detaljne informacije o legalnim osnovama njihovih zahtjeva.
/republikainfo.com/