Na raspravi Vijeća sigurnosti UN-a o situaciji u Bosni i Hercegovini, koja je održana u srijedu, 2. studenoga u New Yorku, Sven Alkalaj je grubo zloupotrijebio poziciju veleposlanika BiH pri UN-u, reakcija je iz Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH na govor bh veleposlanika. Alkalaj je ozbiljno otpužio visokog predstavnika za urušavanje demokratskih principa u BiH te doveo BiH u destabilizirajuće stanje, kao i da je “sve učinio u dogovoru s Hrvatskom” i u korist bh Hrvata. Već prije je sarajevski portal Klix.ba upozorio kako će Alkalaj imati oštar govor protiv Schmidta, te da mu je pisani govor pristigao iz kabineta člana Predsjedništva BiH Željka Komšića.
HNS BiH naglašava kako Alkalaj nije govorio u ime države Bosne i Hercegovine, a pogotovo ne u ime hrvatskoga konstitutivnog naroda.
“Alkalaj je svojom zadnjom izjavom u osobnom svojstvu dobio podršku isključivo najradikalnijih bošnjačkih predstavnika koji kontinuirano zagovaraju kršenje Daytonskoga sporazuma, čime je ponovno dokazao da je njihova marioneta. Jednostrano nametanje radikalne bošnjačke vanjske politike SDA i Bisere Turković te uzurpatora pozicije hrvatskoga člana Predsjedništva u posljednje četiri godine, nepopravljivo šteti ugledu Bosne i Hercegovine i odnosima s našim najvažnijim partnerima”, ističu iz HNS-a.
Kako se navodi u priopćenju, Alkalajeve bezočne laži na račun Visokoga predstavnika i njegovoga ureda, hrvatskih političkih stranaka i susjednih država su opasan presedan i dodatno izoliraju položaj naše države u svijetu.
“HNS BiH podsjeća kako je Visoki predstavnik odluku donio nakon što su vodeće bošnjačke političke stranke godinama pregovarale u lošoj vjeri i bojkotirale postizanje dogovora o izmjeni izbornoga zakonodavstva. Zbog neustavnoga izbornog procesa, bošnjačke stranke hrvatskome konstitutivnom narodu – ali i Židovima, Romima i drugim manjinama – određuju političke predstavnike u najvažnijim institucijama”, ističe se u reakciji iz HNS-a.
HNS BiH podsjeća da su u posljednjih dvadeset godina izabrana tek dva pripadnika nacionalnih manjina u Dom naroda Federacije Bosne i Hercegovine. Sva ostala mjesta u Klubu ostalih su, kako ističu, dosad zauzimali izaslanici koji su izabrali Bošnjaci i koji se, prečesto, lažno predstavljaju i mijenjaju svoje opredjeljenje svake četiri godine.
-Odlukom Visokoga predstavnika nisu smanjena prava pripadnika manjina. Upravo suprotno, pripadnicima manjina su povećani izgledi na legitimno predstavljanje kroz povećanje broja sa sedam na jedanaest izaslanika u Klub ostalih. HNS BiH još jednom poziva sve legitimne političke predstavnike na žurno formiranje vlasti, stabilizaciju političke situacije te na donošenje ograničenih izmjena Ustava Bosne i Hercegovine kako bi se svi građani naše države, neovisno o njihovom identitetu, mogli na izborima kandidirati na svim položajima u skladu s presudama Europskoga suda za ljudska prava, ističu iz HNS-a i pozivaju na “odustajanje od radikalnih politika i vraćanje konsenzusu u vanjskoj politici”, jer jedino se na taj način najbolje štite suverenost, teritorijalni i institucionalni integritet Bosne i Hercegovine, navode iz HNS-a.
Sattler “u rukavicama” okrivio Alkalaja pristranost
Šef Izaslanstva Europske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler, osvrćući se na jučerašnji govor veleposlanika BiH pri UN-u Svena Alkalaja u Vijeću sigurnosti kazao kako je najvažnija činjenica da je mandat EUFOR-a produžen.
“Što se tiče sjednice Vijeća sigurnosti UN-a, volio bih da smo imali više izbalansiran istup predstavnika Bosne i Hercegovine. Ono što je najvažnije s te sjednice jest da imamo produženje EUFOR-a za još godinu. To je ključno, a sve ostalo će biti brzo zaboravljeno”, rekao je Sattler.
Alkalaj teško iskritizirao Schmidta, čak i gore nego Vlada RS-a
Podsjetimo, u svom govoru Alkaj, (inače još jedan od visokopozicioniranih bh dužnosnika koji imaju i hrvatsko državljanstvo, a među kojima je ministrica Bisera Turković) jučer je pozdravio jednoglasno usvajanje rezolucije Vijeća, ustvrdio da je proteklo izvještajno razdoblje bilo relativno mirno i dobrim dijelom posvećeno održavanju općih izbora. Međutim, on je i kazao da “iako Daytonski mirovni sporazum nikoga ne identificira kao svog jamca, susjedne zemlje lažno prisvajaju tu ulogu kako bi intervenirale u njegov politički sustav”.
“Prije nego što vam dam pregled proteklih šest mjeseci BiH, dozvolite da naglasim da je BiH potpisnik mirovnog sporazuma poznat kao Daytonski sporazum. Sporazum potpisuju učesnici u ratu i taj sporazum je zaustavio konflikt između država. Ovo naglašavam zato što čujem da pojedine države garantiraju da su garantori mirovnog sporazuma. Time žele stvoriti pogrešno okruženje. To predstavlja napad na suverinitet BiH i to je jedan od destabilizirajućih faktora”, rekao je.
Alkalaj je istaknuo kako je u “prethodnom razdoblju došlo do značajnih kršenja odredbi Sporazuma ne samo od strane susjednih država, već i od strane Ureda visokog predstavnika koji ima zadatak pratiti provedbu civilnog aspekta Sporazuma”.
“Praćenje implementacije civilnog dijela je u rukama visokog predstavnika. To je važno istaknuti jer smo u proteklom periodu vidjeli da pojedi krše mirovni sporazum, pa čak i OHR. Rukovodeći ovim, ured OHR-a je nametnuo dvije odluke o izbornom zakonu. Prva intervencija se desila krajem juna kada su donesene izmjene i dopune Izbornog zakona iako je bilo poznato da je SIP početkom svibnja objavila održavanje izbora 2. listopada ove godine. Znajući da su izbori objavljeni visoki predstavnik je donio amandman. Međutim SIP je imao samo dva mjeseca za organizaciju izborng procesa i danas imamo rezultat da je brojanje teško, učinjene su nepravilnosti, bilo je i lažnih izbornih materijala”, izjavio je bh veleposlanik pri UN-u.
Dalje je naveo: “Druga intervencija je provedena na sam dan izbora nakon glasanja. OHR je nametnuo potpuno nova pravila za delegate gornjeg doma, odnosno zakonodavnog dijela BiH. Donesene su izmjene i dopune zakonodavstva koje spada pod Aneks 10. Da budemo što jasniji navest ću nekoliko elemenata iz kojih možemo zaključiti da je visoki predstavnik postupao mimo svojih ovlasti i dovodeći BiH u stanje destabilizacije gdje je nemoguće nastavit put ka EU i članstvu ka NOTO-u. BiH je utvrđena kao demokratska država. Visoki predstavnik je prekršio taj princip nakon završetka izbora. Prevario je sve glasače. Prevario je sve aktere izbora, stranke i neovisne kandidate jer bi drugačije napravili svoje liste. Kako BiH može provesti svoje izborne rezultate, ako su promijenjeni nakon izbora. Znači li to da BiH nisu dovoljni za provedbu demokracije?”, kazao je Alkalaj pred Vijećem sigurnosti UN-a.
“Taj je Ured dva mjeseca prije glasovanja izmijenio izborni zakon i onemogućio Središnje izborno povjerenstvo da sve na vrijeme organizira na odgovarajući način. Štoviše, Ured je nametnuo nova pravila za dodjelu izaslanika u gornji dom državnog zakonodavnog tijela, dan nakon što su građani glasali. Tom prvom mjerom Visoki predstavnik je prevario birače, ali i političke stranke i nezavisne kandidate. Druga mjera je pak rezultirala etničkom diskriminacijom kroz matematičku formulu koja je određenoj etničkoj skupini davala veće šanse na izborima. Nadalje je rekao da je visoki predstavnik koristio dva različita popisa stanovništva u korist Hrvatske, te da su te izmjene napravljene u suradnji s tom državom. “Nije ostvarena namjera visokog predstavnika da svojim odlukama omogući pravednije izbore. Naprotiv, unijela je niz zbunjujućih elemenata i otežala provedbu izbornog procesa”, kazao je.
“Ako imamo građane BiH koji predstavljaju etničku manjinu, dok recimo određena grupa ima kvotu 1,5, to je oblik etničke diskriminacije koji zabranjuju Ujedinjene nacije. Podsjećam vas da su instrumenti sastavni dio BiH. Kako bilo koja država može ljudima dati veći ili manji koeficijent. Visoki predstavnik je uništio vladavinu prava. Stvorio je princip da građani nisu jednaki prema zakonu. Krši Ustav BiH i Međunarodne akte. Spomenut ću činjenicu vezana za pravila da svi građani neće imati jednaka prava da učestvuju u izbornom procesu. Visoki predstavnik je zadržao kvotu iz 1991. godine i tako pomogao Hrvatima”, rekao je Alkalaj.
“Visoki predstavnik je planirao sve ovo sa Hrvatskom, a Vlada Hrvatske je to javno rekla. Visoki predstavnik selektivno primjenjuje odluke Ustavnog suda BiH. Nije poštovao odluke Ustavnog suda BiH. Visoki predstavnik je prekršio Ustav BiH i veliki broj odluka Međunarodnog sustava. Nakon izbora doveo je do destabilizacije u BiH koje se sada vidi u masovnim prosvjedima ispred OHR-a. Također je uložena i žalba protiv ove odluke pred Ustavnim sudom i zato vrši pritisak pred ovom ustanovom. Iz svih ovih razloga očito je da je trenutna odluka visokog predstavnika ide u prilog susjedima, a na štetu države BiH. BiH i dalje daje podršku visokom predstavniku, ali aktivnost je postala dramatična. Svi koji imaju ulogu visokog predstavnika ne mogu djelovati izvan ovlasti. Pozivam vas da se riješi ovo pitanje i da se BiH vrati na svoj demokratski put”, zaključio je Alkalaj.
Šimonović: Schmidt je intervenirao sukladno mandatom, Hrvati četvrti put nemaju legitimnog predstavnika
Ivan Šimonović, predstavnik susjedne Republike Hrvatske, u svom govoru pred Vijećem, izrazio je žaljenje što su opći izbori bili pokvareni ratnohuškačkom retorikom i govorom mržnje.
“Sada je na političkim čelnicima zemlje da iskoriste ovu priliku za nastavak rada na ustavnoj i izbornoj reformi. Navodeći da su izbornim inženjeringom uskraćena demokratska prava etničkih manjina, rekao je da je visoki predstavnik donio odluke kako bi osigurao legitimitet izbora i da kada je intervenirao, to je bilo u skladu s njegovim mandatom i ovlastima kada su nacionalni politički mehanizmi imali ozbiljno propao”, rekao je hrvatski veleposlanik pri UN-u.
Napominjući kako su Hrvati iz BiH već četvrti put ostali bez legitimnog predstavnika u Predsjedništvu, istaknuo je kako je ova izborna manipulacija u suprotnosti s duhom Daytonskog mirovnog sporazuma. “Nadamo se da će političke stranke nastaviti raditi na izbornim i drugim reformama u dobroj vjeri i da daljnje intervencije visokog predstavnika neće biti potrebne u budućnosti”, kazao je on.
Međutim, vrlo oštre kritike na račun visokog predstavnika u BiH iznijeli su i iz Vlade Republike Srpske u svom pismu upućenom Vijeću sigurnosti UN-a, a na koje se možete podsjetiti OVDJE, međutim, u reakciji iz HNS-a nema kritike i prema Vladi tog entiteta.
Također podsjetimo i na stajalište američkog veleposlanika u BiH Michaela Murphyja koji je, između ostaloga, na svom blogu napisao da “oni koji nastoje srušiti Schmidta i OHR, trebali bi pažljivije razmotriti posljedice”.
Stav odlazećeg člana Predsjedništva BiH i uskoro službenog predsjednika RS-a i predsjendika SNSD-a, Milorada dodika o schmidtu je odavno jasan. No, tu “mantru” počele su slijediti i bošnjačke stranke već neko vrijeme, nezadovoljne Schmidtovim odlukama koje ne prate bošnjačke političke ciljeve, a najglasniji su DF Željka Komšića i SDA Bakira Izetbegovića.
/Republika/