Najviše je potrošilo Ministarstvo pravde BiH – 451.620 maraka. U posljednjih godinu dana ovo Ministarstvo kupilo je dva kombija i platilo ih je 53.001 KM i dva transportera koja su plaćena po 90.909 maraka. Ministarstvo pravde BiH kupilo je i limuzinu „citroen C5“ koja je koštala 49.900 KM, i dva „golfa 7“ – benzinac je koštao 25.000, a dizelaš 39.000 maraka.
Ministarstvo sigurnosti kupilo je dvije službene limuzine – „ škodu oktaviju“ za 43.381 KM i „ „pasata“ za 49.953,15 maraka. Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa nabavilo je dvije „opel astre“ i svaka je plaćena po 24.150 maraka. Ministarstvo vanjskih poslova ponovilo se za jednog „pasata“ koji je plaćen 47.525,10 KM i „toyotu crown“ koja je koštala 47.211,08 maraka.
Sve ovo su službeni podaci koje je u svom odgovoru na pitanje Denisa Bećirevića, zastupnika SDP-a u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, priopćilo Generalno tajništvo Vijeća ministara. Međutim, u odgovoru nema objašnjenja zbog čega je na službena vozila „skršen“ toliki novac poreznih obveznika – gotovo 700.000 maraka.
Privatne potrebe
Svojevremeno je Ured za reviziju institucija u BiH priopćio da vlasti raspolažu s 3.500 službenih vozila od kojih je 60 posto putničkih, a vrijednost im je procijenjena na oko 25 milijuna maraka. Prema nekim informacijama, devet državnih ministarstava raspolaže sa više od 200 službenih vozila.
S prvim danom ove godine na snagu je stupio novi Pravilnik o korištenju službenih vozila u državnim institucijama, međutim Predsjedništvo BiH nije ga prihvatilo. Vijeće ministara uvažilo je taj „otpor“, pa je donesena nova odluka kojom se Pravilnik ne odnosi na Predsjedništvo BiH i dano mu je pravo da svojim internim pravilnikom za sebe regulira tu oblast.
Nova prilika odmah je iskorištena – prije dva mjeseca Predsjedništvo BiH je u „Službenom glasniku BiH“ objavilo oglas da kupuje novi automobil vrijednosti 171.000 maraka bez PDV-a. Javnosti nikada nije priopćeno kome je ta nova limuzina namijenjena, a po hodnicima zgrade Predsjedništva moglo se čuti da se kupuje za Dragana Čovića.
Da li se i kako provodi Pravilnik o korištenju službenih automobila u državnim institucijama, nije poznato. Najavljivano je da će njegovom realizacijom, odnosno racionalnim korištenjem vozila samo u ovoj godini u državnoj kasi biti ušteđeno oko 900.000 maraka.
Ako je suditi po onome što se može vidjeti golim okom na ulicama, pogotovo pred ekskluzivnim restoranima u svako doba dana i noći, državne limuzine i dalje se koriste za privatne potrebe.
Prošlog mjeseca Ministarstvo prometa i komunikacija BiH najavilo je da će pokrenuti inicijativu za promjenu Pravilnika o registraciji vozila kako bi službeni automobili organa vlasti imali posebne registarske oznake koje bi se razlikovale od drugih.
(Izvor: Dnevni list)