Iako je na Kosovu boravio kao zaštićeni svjedok Specijalnog tužiteljstva EULEX-a, uz čvrste garancije da njegov identitet neće biti otkriven u javnosti, Cibra je mjesec i pol dana kasnije ostao potpuno nezaštićen, zbog čega je, kaže, tražio pomoć Tužiteljstva BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Informaciju da je Armin Cibra svjedočio u procesu koji se protiv Nasera Kelmendija vodi pred Osnovnim sudom u Prištini prvi je, početkom studenog, objavio Dnevni avaz, kao i njegovu fotografiju, a potom je optužen zbog navodnih prijetnji i uhođenja Belme Lekić iz Sarajeva, također, bivše uposlenice Avaza.
Belma Lekić je, pojasnimo, udovica Radončićevog kuma Selvera Lekića, koji je ubijen u travnju 2007., u obračunu kriminalnog podzemlja.
“Ja sam bio na Kosovu od 12. do 18. rujna, ali sam svjedočio samo jedan dan. Bio sam zaštićen svjedok, na suđenju koje je zatvoreno za javnost i tužitelj Andrew Hughes je jasno rekao da je otkrivanje mog identiteta i objava iskaza krivično djelo.
Budući da je u Dnevnom avazu 2. studenog o meni objavljen tekst, protiv Fahrudina Radončića će biti podnesena krivična prijava zbog otkrivanja identiteta zaštićenog svjedoka i ometanja rada pravosuđa. Ja sam svjedočio po drugoj točki optužnice, u kojoj su kao glavni organizatori ubojstva Ramiza Delalića Ćele navedeni Fahrudin Radončić i Ekrem Lekić, i sve do sada sam poštovao odluku Suda da o svojoj izjavi neću govoriti u javnosti. Nakon što su na mene udarili svim sredstvima, ni ja više neću šutjeti”, kaže na početku razgovora za Slobodnu Bosnu Armin Cibra, uz napomenu kako je pred Sudom u Prištini otkrio mračne tajne obitelji Lekić, koje je doznao upravo od Belme Lekić, dok su njih dvoje bili intimni.
“Istina je da sam prošle godine dva puta saslušan od strane tužitelja Dubravka Čampare i da sam dao iskaz i inspektorima SIPA-e.
Ako bih se ja pitao, Belma Lekić bi bila svjedok s najvećim kredibilitetom kada je u pitanju ubojstvo Ramiza Delalića Ćele, odnosno, oni koji su njegovu likvidaciju organizirali, i to sam rekao i na Sudu. Belmu Lekić sam upoznao u Avazu, ona je počela raditi početkom lipnja 2007., nekoliko mjeseci nakon što je ubijen njen muž Selver Lekić. Doveo ju je Selverov rođak Ekrem Lekić, znam da su je zaposlili iz moralnih razloga, ostala je samohrana majka sa dvoje djece, iako sada tvrde da Belma tada uopće nije radila u Avazu.
U početku je radila kao kurirka u Pravnoj službi i, povremeno, kao tajnica Fahrudina Radončića, kada je žena koja je bila stalno zaposlena na tom radnom mjestu, odustvovala s posla. Najgore je što je Belma Lekić tek kasnije prijavljena, i to nakon što je trebala podići krediti, pa je insistirala da je prime u radni odnos”, nastavlja Armin Cibra.
Na pitanje otkud su mu poznate informacije iz njezinog privatnog života, bez ustezanja odgovora da je s Belmom Lekić bio u vezi punih osam godina, kao i da je ona, upravo zbog te ljubavne afere 2009. godine ostala bez posla.
“Fahrudin Radončić je naredio da dobije otkaz i ona je bila strašno pogođena. Svjedočio sam na Sudu da je nakon toga meni povjerila kako su se Radončić i Ekrem Lekić, poslije Ćelinog ubojstva (27. lipnja 2007. op. a.) pred njom hvalili da su ga sredili. Sudskom vijeću i tužitelju Hughesu sam rekao i da sam od Belme saznao da su njen muž Selver i njegov rođak Ekrem Lekić radili s drogom. Ona je tvrdila da je Selver Lekić često posuđivao novac od Fahrudina Radončića, ali i da je bio toliko pošten pa mu je svaki put, nakon što završi posao, novac uredno vraćao. Osim toga, i ja sam bio svjedok da su Radončić i Selver Lekić bili dobri prijatelji”, uvjerava nas Armin Cibra i podsjeća da je kao vozač u Avazu počeo raditi 2004., nakon što je završena njegova policijsko-obavještajna karijera.
Cibra je bio dugogodišnji pripadnik MUP-a RBiH, kasnije se zaposlio u Službi državne sigurnosti, odnosno u AID-u, ali je poslije formiranja Federalne obavještajno-sigurnosne službe, prije dvanaest godina, dobio otkaz.
(Integralni tekst možete pročitati u novom broju Slobodne Bosne, koji je u prodaji od četvrtka, 10. prosinca.)