Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • 1700 godina od Nicejskog koncila ujedinjenja kršćana – kako su dogovorene najvažnije odluke u kršćanstvu
    • Ljeto dolazi na velika vrata: Temperature idu i do 36 stupnjeva
    • U Širokom Brijegu pretučen specijalac na posljednji dan službe
    • Trump se ponovno igra carinama: Najavio 50% carine na čelik, a Macronu i njegovoj supruzi poručio: “Pobrinite se da vrata budu zatvorena”
    • U Sarajevu se širi zaraza leptospirozom
    • Kličko i Zelenski u političkom klinču: Zelenski u Kijevu nametnuo vojnu upravu i osporava mu ovlasti, zbog korupcije uhićeni mnogi Kličkovi savjetnici
    • Mostarcu i Beograđaninu Draženu Dalipagiću Praji posthumno dodijeljena ‘Majska nagrada’ za životno djelo
    • Strašna nesreća kod Ševaš Njiva – izgubljena tri mlada života, uhićen osumnjičeni za izazivanje nesreće
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Global

    Velika Britanija uvela obveznu digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju

    republikaBy republika02.04.2025No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Europski državljani koji putuju u Ujedinjeno Kraljevstvo od srijede će trebati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada kaže da će ojačati graničnu sigurnost, prenosi HINA.

    Elektronička putna dozvola (ETA) sljedećih se dana može kupiti ‘online’ za 10 funti (12 eura), a od 9. travnja cijena raste na 16 funti (19 eura).

    Obavezna dozvola

    Dozvola će biti obavezna za sve Europljane koji žele posjetiti Veliku Britaniju od 2. travnja, nakon što je u siječnju ista propusnica uvedena državljanima SAD-a, Kanade i ostalih zemalja kojima ne treba viza. Sličnu dozvolu imaju i Sjedinjene Države za ulazak u zemlju.

    Poboljšanje sigurnosti

    – Digitalizacijom imigracijskog sustava utiremo put beskontaktnom prelasku granice Ujedinjenog Kraljevstva, rekla je ministrica migracija Seema Malhotra ranije ovog mjeseca kada je otvorena web stranica za prve prijave.Dodala je da širenje ETA-e na države diljem svijeta “učvršćuje našu predanost poboljšanju sigurnosti tehnologijom i inovacijama”.

    Dokument dopušta posjete do šest mjeseci i vrijedi dvije godine. Obavezan je za sve putnike, uključujući maloljetnike i novorođenčad.

    Usluga se može izvršiti u aplikaciji za pametne telefone ili putem vladine web stranice, a otvorena je Europljanima još od početka ožujka.

    Elektronička dozvola za građane EU

    Od srijede će tako državljani tridesetak europskih zemalja, uključujući cijelu EU s iznimkom Irske, morati imati elektroničku dozvolu za ulazak u Ujedinjeno Kraljevstvo, koje je napustilo EU 2020. godine.

    Podnositelj zahtjeva mora priložiti fotografiju putovnice i lica. Proces traje desetak minuta, prema ministarstvu unutarnjih poslova.

    U većini slučajeva odluka o prijavi donosi se u roku od nekoliko minuta, no moguće je čekanje i do tri radna dana, kažu iz vlade.

    Ako je zahtjev riješen uspješno, ETA se digitalno povezuje s putovnicom podnositelja zahtjeva.

    Putnici koji presjedaju na zračnim lukama bez prelaska granice Ujedinjenog Kraljevstva izuzeti su iz tog programa. To je učinjeno nakon pritiska Heathrowa koji se bojao gubitka broja putnika, budući da je najprometnija europska zračna luka.

    Samo su dvije zračne luke u Velikoj Britaniji s mogućnošću presjedanja bez prelaska granice, Manchester i Heathrow. U 2024. gotovo 84 milijuna putnika prošlo je kroz Heathrow, od čega trećina iz susjedne EU.

    Program je pokrenut 2023. za Katar, a onda proširen na pet susjednih zemalja Perzijskog zaljeva.

    U siječnju je proširen na državljane dodatnih pedesetak zemalja, uključujući Argentinu, Južnu Koreju i Novi Zeland. Do kraja 2025. skoro 1,1 milijun posjetitelja dobilo je ETA-u, prema ministarstvu unutarnjih poslova. Dozvolu ne moraju ishoditi osobe s boravišnom dozvolom u UK ili osobe koje već imaju imigracijski status u kraljevstvu.

     

     

    /Desk/

    digitalizacija migracije propusnica ulazak u zemlju Velika Britanija
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Trump se ponovno igra carinama: Najavio 50% carine na čelik, a Macronu i njegovoj supruzi poručio: “Pobrinite se da vrata budu zatvorena”

    01.06.2025

    Organizacije za ljudska prava osporavaju mađarski zakon o zabrani Pridea

    30.05.2025

    Humanitarna katastrofa u pojasu Gaze: Gladni Palestinci provalili u UN-ovo skladište, u stampedu poginule najmanje dvije osobe, desetci ozlijeđeni

    29.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    1700 godina od Nicejskog koncila ujedinjenja kršćana – kako su dogovorene najvažnije odluke u kršćanstvu

    Ljeto dolazi na velika vrata: Temperature idu i do 36 stupnjeva

    U Širokom Brijegu pretučen specijalac na posljednji dan službe

    Trump se ponovno igra carinama: Najavio 50% carine na čelik, a Macronu i njegovoj supruzi poručio: “Pobrinite se da vrata budu zatvorena”

    U Sarajevu se širi zaraza leptospirozom

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.