U dnevni red plenarnog zasjedanja Ustavnog suda u četvrtak uvršten je predmet U-24-18, odnosno zahtjev 27 zastupnika Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH za ocjenu ustavnosti Uputstva o izmjeni i dopunama Uputstva o postupku provedbe posrednih izbora za tijela vlasti u Bosni i Hercegovini obuhvaćenih Izbornim zakonom BiH („Službeni glasnik BiH broj 91/18).
Tim zahtjevom osporen je akt koji je SIP BiH usvojio 18. prosinca prošle godine, a kojim je predviđeno da se prilikom popune Doma naroda Federalnog parlamenta koristi popis stanovništva iz 2013. godine i princip 1/1/1 što podrazumijeva da će u tom domu biti najmanje jedan Bošnjak, jedan Srbin i jedan Hrvat iz svake županje, ukoliko budu izabrani.
Knežević je pojasnio da Uputstvo SIP-a ostaje na stazi sve dok ga neko nadležno tijelo ne ospori.
“Ustavni sud ima određene nadležnosti po Ustavu i trudi se naglasiti da sve institucije rade svoj posao. Mi smo rekli da to nije naš nadležnost što znači da je SIP odradio svoj posao, tko će osporavati dalje to nije na nama. Kao građanin mogu kazati da županije trebaju dovršiti proceduru i da postupak formiranja vlasti treba privesti kraju”, poručio je Knežević.
Dodao je kako će Ustavni sud Bosne i Hercegovine na sljedećoj sjednici razmatrati zahtjev predsjedavajuće Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Borjane Krišto za ocjenu ustavnosti SIP-ovog uputstva. Knežević je rekao da će taj predmet biti u ožujku.
Voditelj odjela za ustavno-pravna pitanja Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora BiH Bariša Čolak za Dnevnik.ba je izjavio kako odluku Ustavnoga suda BiH kojom se ovaj sud proglasio nenadležnim po pitanju ustavnosti naputka SIP-a o popunjavanju Doma naroda Parlamenta FBiH valja poštovati. Istaknuo je i kako „bi bio puno sretniji da je Ustavni sud odlučio presuđivati o meritumu naputka”, prenosi Dnevnik.ba.
„Odluku Ustavnog suda, kakva god ona bila, valja poštovati. Tu nema nikakve dileme. Ali bio bih sretniji da se Ustavni sud proglasio nadležnim i da su odlučili o meritumu stvari. Siguran sam kako bi onda odluka morala glasiti tako da je sporni zahtjev neutemeljen, jer o tomu govore i ustav FBiH i Izborni zakon BiH”, rekao je Čolak.
Podsjećamo, 27 bošnjačkih zastupnika iz Zastupničkog doma Parlamenta FBIH uputilo je Ustavnom sudu BiH zahtjev za ocjenom ustavnosti naputka SIP-a kojim se regulira izbor izaslanika za Dom naroda Parlamenta FBIH. Bošnjačkim zastupnicima je smetalo što je SIP kao temelj za broj izaslanika iz pojedinih županija uzeo popis iz 2013. godine. Oni su smatrali kako je trebalo koristiti popis iz 1991. godine. Istovremeno, sličan zahtjev za ocjenom ustavnosti je uputila i Borjana Krišto (HDZ BIH), ali se ona žalila na odredbu da se iz svake županije bira po jedan izaslanik iz svakog konstitutivnog naroda (princip 1-1-1). Ustavni sud BiH je upravo princip 1-1-1 proglasio neustavnim jer se tako omogućava da jedan narod drugom nameće političke predstavnike u federalnom Domu naroda.
„Posljednji popis stanovništva je jedini mjerodavan za popunjavanje Doma naroda FBiH”, rekao je Čolak te pojasnio kako se popis stanovništva iz 1991. godine primjenjuje samo na izvršnu vlast u FBiH, odnosno na ministarstva Federacije i županija, te na općinske i županijske sudove.
„Mislim da je Ustavni sud već u Odluci Ljubić jasno kazao tko je za ovo pitanje nadležan, a to je Parlamentarna skupština BiH koja treba mijenjati Izborni zakon. Ako se pogleda što je sadržaj naputka SIP-a kojim se regulira način popunjavanja Doma naroda FBiH, onda ćete vidjeti da je riječ o zakonskoj materiji. On je supstituirao ono što je Ustavni sud BiH poništio”, ocjenjuje Čolak, a prenosi Dnevnik.ba.
/Republikainfo.com/