Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    • Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka
    • Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti
    • Papa Lav poduzima prvi korak u vezi spolnog zlostavljanja u Katoličkoj Crkvi
    • Porezi na električnu energiju su preveliki
    • Preminuo poznati glumac iz hit serije ‘Reži me‘. Javnost nije znala da se borio s teškom bolešću
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Ustavni sud BiH upozorava na pritiske i neprimjerene izjave: Mišljenje Venecijanske komisije ne znači da je izbor Vukoje neustavan.

    republikaBy republika28.06.2024No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    ”Najnovije mišljenje Venecijanske komisije u svezi sa zahtjevom člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, u kojem se daju preporuke za budući izbor sudaca, ne može se tumačiti kao stav Venecijanske komisije o ‘neustavnosti’ ovog posljednjeg izbora”, priopćio je Ustavni sud BiH.

    Kako su istaknuli, ovo je reakcija povodom izjava koje se u javnosti mogu čuti u svezi s mišljenjem Venecijanske komisije, donesenim na zahtjev člana Predsjedništva BiH Željka Komšića.

    ”Sa zabrinutošću pratimo neprimjerene izjave i nove pritiske koji se vrše na Ustavni sud Bosne i Hercegovine u svezi s nedavnim, navodno neustavnim, izborom suca Ustavnog suda Bosne i Hercegovine”, navodi se u priopćenju, te dodaju kako “Ustavni sud već dugo upozorava javnost da se neizborom sudaca iz RS, a donedavno i iz FBiH, vrši neprimjeren i neprihvatljiv pritisak na ovu instituciju s ciljem njezina degradiranja i obesmišljavanja”.

    ”Unatoč tome, Ustavni sud poduzima sve što je u njegovoj moći kako bi obavljao svoje funkcije koliko je moguće učinkovitije i da, štiteći Ustav BiH, osigura vladavinu prava i zaštiti ljudska prava i slobode svih građana BiH. Federacija BiH je nedavno, u skladu s Ustavom BiH, izabrala novog suca koji je već preuzeo dužnost”, navode iz Ustavnog suda.

    Naglašavaju kako je izbor ”izvršen u skladu s Ustavom BiH, a eventualna daljnja razrada kriterija za buduće izbore je pitanje o kojem ne odlučuje Ustavni sud.”

    ”Ovakva vrsta pritiska uz već postojeće – neizbor sudaca koji nedostaju i financijski pritisci – ima cilj narušiti integritet i autoritet Ustavnog suda BiH. Zato pozivamo javnost, političare, analitičare i sve ostale koji neprimjerenim izjavama doprinose ovakvim napadima na Ustavni sud, da se suzdrže i bar na taj način daju svoj doprinos nastojanjima suda da, i u teškim okolnostima u kojima je prisiljen djelovati, očuva učinkovitost i integritet ove institucije”, poručili su iz Ustavnog suda u priopćenju za javnost.

    Inače, ovo je reakcija nakon što je Venecijansko povjerenstvo, stručno tijelo Vijeća Europe za ustavna i pravna pitanja, a odgovarajući za Komšićev zahtjev za mišljenje po ovom pitanju, zaključilo kako bi izbor sudaca Ustavnog suda BiH ubuduće trebao biti proveden na ozbiljnije postavljenim profesionalnim kriterijima, kao i da se on ne bi smio temeljiti na etničkoj pripadnosti.

    Ivana Marić, politička analitičarka iz Sarajeva, ovo je ovako komentirala na društvenoj mreži Facebook: “Odlična vijest. Ove godine u mirovinu ide Seada Palavrić (Bošnjakinja), sljedeće Mirsad Ćeman (Bošnjak), a 2026 Valerija Galić (Hrvatica). Jedna čekam vidjeti SDfA-ovce i zeleno krilo ljevice kako se bore da budu izabrani najbolji kandidati, pa makar i sve troje bili, na primjer, Srbi. Stručnost je ipak važnija od nacionalne pripadnosti sudaca. Pa jel? Hvala Komšiću za ovu sjajnu apelaciju”, ocijenila je Marić s prepoznatljivom dozom sarkazma.

    Podsjetimo da su mjesecima trajali politički prijepori oko pitanje treba li Marin Vukoja, a kojega je za suca Ustavnog suda predložio HDZ BiH, biti izabran na tu dužnost. Protivnici njegova imenovanja, među kojima je bila i Komšićeva stranka Demokratska fronta (DF), dvije su godine blokirali i osporavali Vukojinu kandidaturu uz tvrdnju kako on nema potrebno profesionalno iskustvo te da je blizak političkoj stranci koja ga je predložila.

    Vukoja je u međuvremenu ipak izabran za ustavnog suca odlukom Zastupničkog doma parlamenta Federacije BiH, a Venecijansko je povjerenstvo nakon toga zaključilo kako bi pravila za izbor sudaca Ustavnog suda BiH, koja su sada vrlo široko postavljena, trebalo postrožiti.

    U mišljenju Venecijanskog povjerenstva stoji kako bi suci prije imenovanja morali imati određeno profesionalno iskustvo kao profesori ustavnog prava odnosno u pravosuđu ili pak kao odvjetnici, što sada nije slučaj. Preporuka je kako bi to značilo između 10 i 15 godina potrebne prakse.

    Prema daytonskom ustavu Ustavni sud BiH čini devet sudaca od kojih su troje stranci i imenuje ih predsjednik Europskog suda za ljudska prava dok su šest sudaca državljani BiH. Dva suca bira parlament Republike Srpske a četiri parlament Federacije BiH i to su uvijek do sada bila po dva suca iz reda svakog konstitutivnog naroda. No Venecijansko povjerenstvo je zaključilo kako je to diskriminatorna praksa jer etnička odrednice ne smije biti pretpostavka izbora sudaca Ustavnog suda.

    /Desk/

     

    BiH Ivana Marić izdvojeno marin vukoja Ustavni sud Željko Komšić
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    05.07.2025

    Dodik više nije bjegunac od pravosuđa – Sud BiH, na zahtjev Tužiteljstva BiH, ukinuo mu tjeralicu i pritvor: “Umoran sam od svega”

    05.07.2025

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    04.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela

    Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka

    Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.