Ustavni sud ovako je odlučio po zahtjevu Bakira Izetbegovića, člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda i predsjednika SDA koji je tražio ocjenu ustavnosti Zakona o praznicima RS-a, odnosno članka kojim se regulira 9. siječnja kao Dan Republike.
Izetbegović drži da se sadašnjom praksom negiraju temeljne vrijednosti demokratskog ustavnopravnog poretka budući se Dan RS-a odnosi na prošlost samo jednog naroda, u ovom slučaju srpskog.
U pojašnjenju odluke Ustavnog suda, po ovom pitanju, stoji:
“U predmetu broj U 3/13 Ustavni sud BiH je usvojio zahtjev Bakira Izetbegovića, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, za ocjenu ustavnosti člana 3.b) Zakona o praznicima Republike Srpske.
Ustavni sud BiH je utvrdio da član 3.b) Zakona o praznicima Republike Srpske nije u skladu sa članom I/2. Ustava Bosne i Hercegovine, članom II/4. Ustava Bosne i Hercegovine u vezi sa članom 1.1. i članom 2.a) i c) Međunarodne konvencije o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije i članom 1. Protokola broj 12 uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Ustavni sud BiH je naložio Narodnoj skupštini Republike Srpske da, u skladu sa članom 61. stav 4. Pravila Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine, u roku od šest mjeseci od dostave ove odluke usaglasi član 3.b) Zakona o praznicima Republike Srpske sa Ustavom Bosne i Hercegovine.
Ustavni sud BiH je naložio Narodnoj skupštini Republike Srpske da, u skladu sa članom 72. stav (5) Pravila Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine, u roku iz prethodnoga stava obavijesti Ustavni sud Bosne i Hercegovine o preduzetim mjerama s ciljem izvršenja ove odluke.
Ustavni sud ponovno naglašava da se ovom odlukom ni na koji način ne dovodi u pitanje pravo građana Bosne i Hercegovine pravoslavne vjeroispovijesti (kao ni slično pravo građana bilo koje druge vjerske zajednice u Bosni i Hercegovini) da slobodno na tradicionalan, odnosno drugi prigodan način obilježavaju svoje blagdane, uključujući i slavu Svetog Stefana. Prema mišljenju Ustavnoga suda, takve slobode i prava, a posebno njihovo slobodno manifestiranje, samo potvrđuju multikonfesionalni i multikulturalni karakter Bosne i Hercegovine kao države i društva. Stoga se ovakva odluka Ustavnoga suda u tome kontekstu ne može nikako drukčije razumijevati.
Ustavni sud BiH je obustavio postupak po zahtjevu Bakira Izetbegovića, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, za ocjenu ustavnosti člana 2.b) Zakona o praznicima Republike Srpske jer je podnositelj zahtjeva odustao od zahtjeva”.
Dodik: Dan RS-a ne može osporiti nikakav muslimanski sud
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da RS ostaje pri svom prazniku i da nikakav sud to ne može osporiti.
On je, komentirajući za Nezavisne novine posljednju odluku Ustavnog suda BiH kojom se neustavnim proglašava Dan Republike, 9. siječanj, rekao da su “sve odluke Ustavnog suda BiH bile na štetu po vitalne interese RS-a, od konstitutivnosti naroda do grba”.
“Sve kad skupite, vidite da je to bilo u matrici koja je okupila dva stranca i dva Bošnjaka koji su glasali za sve što je protiv RS. Danas je to pretjeralo mjeru i u svakom slučaju RS ostaje pri svom prazniku, koji nikakav sud koji se pokušava nametnuti kao ozbiljno mjesto, ne može osporiti”, rekao je Dodik.
Naglasio je da je Ustavni sud BiH “muslimanski sud protiv Srba i ništa drugo te da će RS energično reagirati u sljedećim danima”.
“Pozvat ću sve relevantne faktore u RS na aktivno, usuglašeno i jedinstveno djelovanje”, rekao je Dodik.
Predstavnici vlasti u Republici Srpskoj, osvrćući se na Izetbegovićev zahtjev, drže da u istom nije obrazloženo u čemu se sastoji diskriminacija pojedinaca u uživanju bilo kojeg prava. Stava su da se radi o političkom, a ne pravno zasnovanom aktu. Ističu kako se radi o negaciji legaliteta i legitimiteta Republike Srpske i daytonskog ustavno-pravnog poretka Bosne i Hercegovine.
Srpski predstavnici vlasti smatraju da činjenica da se ovaj dan poklapa s pravoslavnim blagdanom Sv. Stefana ne može biti relevantna, s obzirom na to da se i drugi blagdani poklapaju s nekim vjerskim blagdanima.
Većina političkih predstavnika u RS-u smatraju kako će se Dan Republike i dalje obilježavati, neovisno od odluke Ustavnog suda za kojeg smatraju i kako nije nadležan razmatrati navedeni Zakon.
/Republikainfo.com/