Član Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik i predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija, u popodnevnim satima, danas su se susreli s predstavnicima mostarskih Srba koje je predvodio dopredsjedatelj Gradskog vijeća Mostara i predsjednik Gradskog odbora SNSD-a Mostara, Velibor Milivojević. Ova posjeta Mostaru uslijedila uoči sutrašnjeg otvaranja Mostarskog sajma, a gdje će, između ostalih, gostovati i Dodik i Tegeltija.
Govorilo se o podzastupljenosti Srba u javnim poduzećima, a istaknuto je i da Mostarci srpske nacionalnosti nemaju ista prava kao i Bošnjaci i Hrvati.
“Nažalost, u Mostaru dolazimo uvijek s istim zaključkom – da je položaj Srba ovdje težak, nezahvalan, da se ništa tu ne čini na tom planu, a kad čujem prigovore kako Hrvati ili Bošnjaci imaju težak položaj u RS – to je dječja pjesma kako je Srbima ovdje”, rekao je Dodik u Mostaru nakon sastanka sa predstavnicima Srba.
Međutim, Dodik nije propustio pokušati unijeti još podjela među žiteljima grada na Neretvi.
“Srbi se moraju osloniti na svoje snage, na dobro razumijevanje većinskih naroda Hrvata i njihovih predstavnika, a na Bošnjake ne možemo ni računati. Ovdje je deprimirajuća slika po pitanju položaja Srba u HNŽ”, zaključio je Dodik.
I predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija kazao je zabrinut zbog, kako je rekao, “negativnog stava županijske vlasti prema Srbima iz Mostara”.
“Ono što dogovorimo dosta sporo se realizira, a najveći problem Srbina u Mostaru je odnosu u županiji i Gradu Mostaru. Sve što se realizira na razini zajedničkih institucija ispoštuje se s malim zakašnjenjem, ali je zabrinjavajući negativni stav županijske vlasti prema Srbina iz Mostara. Unatoč što Srbi imaju mandat u vlasti, nema zastupljenosti Srba u javnim poduzećima ni u lokalnoj upravi. Očekujemo da se to ispravi. 12 godina nije bilo izbora u Mostaru i razumijemo da je potrebno neko vrijeme da se stvari završe, ali Srbi imaju svoje mjesto i ulogu u lokalnoj samoupravi i nadam se da će se to osigurati za njih. Što se tiče zajedničkih institucija, mi ćemo uvažavati multietničku strukturu u BiH i ovoj regiji za sve institucije koje imaju sjedište u Mostaru”, rekao je Tegeltija.
Dopredsjedatelj Gradskog vijeća Mostara i predsjednik Gradskog odbora SNSD-a Mostara, Velibor Milivojević kazao je kako su na ovom sastanku precizirani koraci koji bi se trebali poduzeti u cilju bolje budućnosti Srba u Mostaru.
“Osvrnuli smo se na konkretne projekte koji mogu popraviti život Srba u dolini Neretve i podrška vlasti RS neće izostati i nismo zaboravljeni. Tu smo svoji na svome i da njegujemo suživot i Mostaru damo ono po čemu je prepoznatljiv, a to je multietičnost”, kazao je Milivojević.
Dodik je rekao da se traga za načinom kako pomoći srpskoj zajednici u gradu na Neretvi.
“Sama činjenica da od 600 zaposlenih u javnim poduzećima i službama Grada Mostara ima samo 8 Srba, a to su oni koje je birao SDA i HDZ, govori upravo o tom tretmanu Srba u HNŽ. Kada smo ovdje zajedno počeli raditi na tome da imamo predstavnika srpskog naroda koji nije obojen predznakom HDZ ili SDA, vjerovali smo da možemo napraviti posebno partnerstvo. Sada vidimo da je to nemoguće i neizvedivo, a razgovarat ćemo na tu temu sa ljudima ovdje. Sada tragamo za načinom kako da vlast RS pomogne srpskoj zajednici ovdje”, kazao je Dodik.
Kao o jednom od vidova poboljšanja položaja Srba, on je govorio i o idejnom projektu za izgradnju vrtića, a koji bi, kako je rekao, trebao biti i mjesto za kulturne sadržaje.
“Ići ćemo i putem zavoda za zapošljavanje koji vlada ovdje ima povećati svoje prisustvo, pomoći ćemo ljudima koji imaju poljoprivredu na način da izjednačimo status s ostalim poljoprivrednim proizvođačima”, rekao je Dodik.
Odgovarajući na novinarsko pitanje zašto je prema Narodnoj Skupštini RS-a uputio zahtjev za održavanje posebne sjednice zbog zaštite vitalnog interesa Srba u svezi s odlukama donesenim bez konsenzusa na sjednici Predsjedništva BiH 31. ožujka, Dodik je odgovorio: “Ja, kao član Predsjedništva, mogu potegnuti vitalni interes i to sam učinio, a ona se odnose na pitanje ocjenjivanja sposobnosti učenika u osnovnim i drugim razinama obrazovanja, a tu se ne vidi statistički RS. Ustavom je predviđena da zajednička razina BiH nema nadležnost za obrazovanje, nego entiteti i kantoni, pa je moje pravo to ocjeniti, i te točke dnevnog reda će biti odbijene sa sjednice Predsjendištva. RS neće gubiti nadležnosti ni po kojoj osnovi”, zaključio je Dodik.
/Republika/