Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dodik kaže da je “za EU sreća što Rusijom upravlja Putin”
    • Trump: Netanyahu neće biti uhićen u SAD-u
    • Zašto je francuski novinar osuđen zbog pisanja istine?
    • Britanci imaju novog premijera – Andyja Burnhama
    • U Kijevu i dalje prosvjedi protiv odluke Zelenskog o smjeni ministra obrane
    • Peskov kaže da su ‘Europljani u zabludi’ jer Rusija nije oslabljena ratom u Ukrajini – Možda ima deluzije?
    • Slovenska policija traži bh državljanina zbog ubojstva supruge
    • Španjolci zasluženo svjetski prvaci, Argentinci neprimjereni finalu
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    U svijetu padaje cijene nafte, u BiH se “lagano povećavaju” i to zbog “povećanog, prazničnog prometa”

    republikaBy republika27.12.2020Updated:27.12.2020No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Cijene nafte kliznule su u četvrtak u mirnoj predblagdanskoj trgovini na međunarodnim tržištima ispod razine od 51 dolara, pritisnute zabrinutošću zbog širenja novog soja koronavirusa. Nasuprot tome, benzinske crpke u Federaciji BiH su u proteklim danima izvjestile su Federalno ministarstvo trgovine o promjeni cijena i marži za BMB 95 i Dizel (10 ppm) odnosno o povećanju za 0,05 KM po litru.

    Cijena barela Brent nafte, koja se vadi u Sjevernom moru i referentna je za europsko tržište, pala je 40 centi, na 50,80 dolara. Jučer je zaključila trgovanje u plusu 1,12 dolara.

    Cijena barela WTI nafte, koja se vadi u SAD-u, pala je 36 centi, na 47,36 dolara. Jučer je zaključila trgovanje u plusu 1,1 dolar.

    Trgovce je jučer ohrabrilo izvješće američke vlade, koje je pokazalo da su zalihe sirove nafte u SAD-u u prošlom tjednu pale za 562 tisuće barela. Pale su i zalihe benzina, za 1,1 milijun barela, i zalihe derivata, za 2,3 milijuna barela.

    Dobro raspoloženje na tržištu poduprla je i vijest da je na vidiku sporazum EU-a i Velike Britanije o brexitu.

    “Niže američke zalihe sirove nafte i goriva i naznake mogućeg dogovora o brexitu rezultirali su slabijim dolarom i bile su dobra vijest”, tumači Hiroyuki Kikukawa iz Nissan Securitiesa.

    Slabiji dolar pojeftinjuje naftu za imatelje drugih valuta i time podupire potražnju.

    Blagdansko raspoloženje na tržištima zasjenio je donekle strah od novog soja koronavirusa. Nadu ipak ulijevaju očekivanja barem četiri proizvođača lijekova da će njihova cjepiva protiv covida 19 biti učinkovita i protiv novog, još zaraznijeg soja virusa koji bjesni u Britaniji.

    Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) ni danas zbog blagdana nije na svojoj internetskoj stranici objavila cijenu barela sirove nafte iz košarice svojih članica u prethodnom danu. Zadnji objavljeni podaci su od prošlog četvrtka, kada je iznosila je 50,78 dolara, izvješćuje HINA.

    Kod nas je gorivo poskupjelo jer je “povećan promet”

    Benzinske crpke u Federaciji BiH su u proteklih pet dana izvjestile su Federalno ministarstvo trgovine o promjeni cijena i marži za BMB 95 i Dizel (10 ppm) odnosno o povećanju za 0,05 KM po litru.

    Prema obavještenjima o promjeni cijena i marži koje su benzinske crpke dostavile Federalnom ministarstvu trgovine raspon maloprodajnih cijena naftnih derivata na 25. prosinca iznosi:

    – Premium bezolovni benzin 95, BAS EN 228 – BMB 95 iznosi od 1,71 do 1,91 KM/litri,
    – Dizel BAS EN 590 (10 ppm) iznosi od 1,66 do 1,91 KM/litri.

    Trenutna prosječna maloprodajna cijena naftnih derivata u Federaciji BiH za Premium bezolovni benzin 95, BAS EN 228 – BMB 95 iznosi 1,87 KM/litru i za Dizel BAS EN 590 (10 ppm) 1,85 KM/litru.

    Od 21.12.2020. godine do danas u eOPC aplikaciji ovog Ministarstva je evidentirano ukupno 112 obavijesti o promjeni cijena i marži.

    Navedena prosječna cijena naftnih derivata u Federaciji BiH se u odnosu na 31.11.2020. godine povećala za 0,01 KM/litru za oba derivata. Navedeno povećanje od 0,01 KM/litru nastupilo je 18.12.2020. godine.

    “Dosadašnja praksa maloprodavaca naftnih derivata je bila da, bez obzira što nije došlo do povećanja inputa koji određuju visinu maloprodajne cijene naftnih derivata, uoči praznika i tijekom ljetnog odmora blago povećaju cijene. Naime, činjenica je da upravo u tom periodu u većim gradovima je značajno povećan promet na benzinskim crpkama”, rečeno je za Klix.ba iz Federalnog ministarstva trgovine.

     

    /Republikainfo.com/

    cijena izdvojeno nafta poskupljenje
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Trump: Netanyahu neće biti uhićen u SAD-u

    20.07.2026

    Peskov kaže da su ‘Europljani u zabludi’ jer Rusija nije oslabljena ratom u Ukrajini – Možda ima deluzije?

    20.07.2026

    Španjolci zasluženo svjetski prvaci, Argentinci neprimjereni finalu

    20.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dodik kaže da je “za EU sreća što Rusijom upravlja Putin”

    Trump: Netanyahu neće biti uhićen u SAD-u

    Zašto je francuski novinar osuđen zbog pisanja istine?

    Britanci imaju novog premijera – Andyja Burnhama

    U Kijevu i dalje prosvjedi protiv odluke Zelenskog o smjeni ministra obrane

    Kolumne

    Zašto je francuski novinar osuđen zbog pisanja istine?

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.