Zastupnici Narodne skupštine Republike Srpske usvojili su danas Prijedlog zakona o javnom redu i miru. Zakonom se društvene mreže tretiraju kao javno mjesto, što je podijelilo zastupnike.
Za ovaj zakon glasalo je 46 zastupnika, jer su mu podršku dali i zastupnici koalicije ‘Domovina’ (SDA, HSP BiH).
Zastupnici iz oporbenih stranaka (SDS-a, PDP-a, SRS-a i NDP-a) napustili su skupštinsko zasjedanje pred sam početak glasanja, ali su se odmah nakon izglasavanja ovog zakona vratili da bi sudjelovali u daljnjem radu Skupštine, a Klub novinara Banja Luka pozvao predsjednika RS Milorada Dodika da ne potpiše ukaz o proglašenju zakona o javnom redu i miru.
Zastupnici su usvojili i uslugašene amandmane na prijedlog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Demokratskog narodnog saveza i Socijalističke partije, prema kojima se u članku 7 Zakona o javnom redu i miru, koji definira pojam izvršenja prekršaja objavljivanjem tekstova nepristojnog, uvredljivog ili uznemirujućeg dodaju riječi “osim ako se navedeno ne odnosi na izraženo mišljenje o radu državnih organa i drugih javnih organizacija”.
Predsjednik Kluba novinara Banja Luka Siniša Vukelić naglasio je da usvojeni amandmani ne mijenjaju suštinu Zakona o javnom redu i miru RS “jer se ne mijenja član 2 koji pojam javnog prostora proširuje na internet“.
“Sporan je i amandman na član 7 zakona, koji kaže da se neće sankcionirati tekstovi objavljeni na društvenim mrežama ako se njihov sadržaj odnosi na državne organe. Ali, taj je amandman trebao biti proširen i javnim osobama i javnim dužnosnicima, jer javni organ nije isto što i javna osoba, što znači da će se moći kritizirati rad Narodne skupštine, ali ne i njenog predsjednika ili nekog od zastupnik”, kazao je Vukelić.
Dodao je da će, ukoliko zakon dobije i podršku Vijeća naroda RS, Klub novinara Banja Luka sazvati sastanak kako bi se odredio prema istom.
“Mi već sada možemo pozvati predsjednika RS Milorada Dodika da iskoristi svoja ustavna ovlaštenja i u cilju zaštite Ustava RS ne potpiše ukaz o proglašenju ovog zakona pa tako pokaže da za razliku od zastupnika u Narodnoj skupštini ima više osjećaja za prava građana i zaštitu slobode govora u RS”, naglasio je Vukelić.
Osim oporbe, predstavnika novinara i nevladinog sektora, donošenje Zakona o javnom redu i miru RS osudili su i OSCE, Human Rights Watch te veleposlanstvo SAD-a u BiH.
Po ovom pitanju oglasio i Helsinški odbor za ljudska prava u RS-u, smatrajući da bi “zakon mogao utjecati na smanjenje i ostvarivanje osnovnih ljudskih prava i sloboda, koja su građanima zajamčena Ustavom BiH, članom 19. Univerzalne Deklaracije o ljudskim pravima, članom 10. Europske konvencije o ljudskim pravima, te Međunarodnom poveljom o građanskim i političkim pravima”, isti je ipak izglasan jer je prevladalo mišljenje da zakon ne krši slobodu javnog izražavanja i demokratske norme, no prešućena je i činjenica da su istim potpuno i od svake javne kritike zaštićeni političari u RS-u.