Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Krišto: Europski zakoni su oboreni “zahvaljujući” onima koji pozivaju na EU put
    • Za više od 4 milijuna izbjeglih Ukrajinaca još godinu dana privremene zaštite u EU, među njima i za oko 800 tisuća vojnih obveznika koji su, suprotno zakonu, napustili domovinu u ratu
    • U listopadu počinje posebna pravila za ulazak i izlazak u EU državljana trećih zemalja
    • Iran i Izrael prijete novim međusobnim napadima, u Tel Avivu među ozlijeđenim i hrvatski konzul i njegova supruga
    • Stolac obilježio 33. obljetnicu oslobođenja: “Sloboda se čuva i gradi”
    • Zbog Viaducta – Predsjedništvo odbilo usvajanje proračuna – SNSD-ov ministar predlaže da dug RS-a od 200 milijuna KM plati Središnja banka BiH
    • Trump u svojim objavama demantirao Rubia o (ne)umiješanosti SAD-a u napade na Iran: “Teheran podcijenio spremnost i moć SAD-a i Izraela. Bit će još gore”
    • Bh kamionski prijevoznici prosvjedu usporavanjem prometa – EU ih tretira kao “obične putnike”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Ekonomija

    U proizvodnji električne energije i dalje prednjače fosilna goriva

    republikaBy republika16.07.2022Updated:16.07.2022No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Nakon dugog razdoblja karantena i restriktivnih mjera koje su uvedene kako bi se suzbilo širenje pandemije tijekom 2020. godine, u 2021. je došlo do oporavka gospodarske aktivnosti u mnogim zemljama Europske unije, što je utjecalo na korištenje energije. Tako je ukupna opskrba električnom energijom u EU-u lani porasla za 4,2 posto u usporedbi s 2020. godinom, piše  Energetika-net.

    Posebice je zanimljivo istaknuti kako preliminarni podaci koje je objavio statistički ured EU-a Eurostat ukazuju na povratak fosilnim gorivima kao vodećem izvoru, nakon što su ih u proizvodnji električne energije nadmašili obnovljivi izvori u 2020. godini.

    U kategoriji obnovljivih izvora, prema preliminarnim podacima Eurostata za prošlu godinu, najveći rast u proizvodnji električne energije od 13 posto zabilježen je kod sunčanih elektrana. Zatim, slijede kruta biogoriva (9,6 posto).

    Naprotiv, zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta smanjena je proizvodnja električne energije iz hidroenergije i vjetroenergije za 1,2 posto, odnosno za tri posto.

    Istovremeno, proizvodnja električne energije iz određenih krutih fosilnih goriva znatno je porasla u 2021.: iz bituminoznog ugljena za 25,6 posto te lignita za 16,2 posto.

    U usporedbi s 2020., proizvodnja iz nuklearnih elektrana bila je veća za sedam posto lani.

    Dekarbonizacijski ciljevi

    Na razini pojedinačnih nositelja energije (goriva), najveći doprinos sustavu proizvodnje električne energije u EU-u u 2021. dali su nuklearna energija (731 TW h), prirodni plin (550 TW h), vjetar (386 TW h), hidroelektrane (370 TW h), lignit (227 TW h), ostali bituminozni ugljen (193 TW h) i Sunce (163 TW h).

    Preliminarni podaci za 2021. ukazuju na povećanje unutarnje potrošnje fosilnih goriva u EU-u, odražavajući gospodarski oporavak, kao i vraćanje života ljudi na donekle normalnu razinu tijekom te godine.

    Nakon velikog pada od 12,4 posto u 2020. u potrošnji naftnih derivata, u 2021., procjene pokazuju povećanje od pet posto u usporedbi s prethodnom godinom, ali još uvijek ispod razina prije pandemije. U usporedbi s 2019., podaci za 2021. pokazuju za 8,1 posto manju potrošnju naftnih derivata.

    Dok su kruta fosilna goriva porasla za 13,7 posto u 2021. u usporedbi s 2020., kada je zabilježena najniža vrijednost od približno 426,6 milijuna tona, ona su na drugoj najnižoj razini od 1990. godine. Promatrajući 2019., potrošnja ovih goriva još uvijek je ispod te razine, što također ukazuje na pad od osam posto. To je očekivano s obzirom na dekarbonizacijske ciljeve EU-a.

    Uvoz prirodnog plina

    Potrošnja smeđeg i kamenog ugljena u 2021. je porasla, ali je ostala ispod razine iz 2019. i na drugoj najnižoj točki od 1990., što ukazuje na kontinuirani pad. Razlog tome padu nalazi se u posljedicama pandemije te politikama postupnog ukidanja korištenja ugljena.

    U usporedbi s 2020., privremeni podaci za 2021. pokazuju rast potrošnje kamenog (14,7 posto) i smeđeg (12,8 posto) ugljena. Međutim, u usporedbi s 2019. potrošnja je pala za 7,2 posto, odnosno 9,5 posto.

    Dok su cijene prirodnog plina vrtoglavo rasle, osobito u drugoj polovici 2021., potrošnja je bila najveća zabilježena u posljednjih 10 godina u EU-u, dosegnuvši 15,8 milijuna teradžula (TJ). A to ukazuje na povećanje od 3,9 posto u usporedbi s 2020. godinom.

    Uvoz prirodnog plina činio je 86,4 posto unutarnje potrošnje u EU-u 2021., pokazujući povećanje od četiri posto u usporedbi s prethodnom godinom. Svega 1,7 milijuna TJ prirodnog plina došlo je iz domaće proizvodnje lani, što pokazuje pad od 8,7 posto u usporedbi s prethodnom godinom, javlja Eurostat.

    Povlačenje zaliha (smanjenje uskladištenog prirodnog plina) u 2020. i 2021. zabilježilo je najviše razine od 1990. (prva godina za koju su podaci dostupni).

     

    /Desk/

    električna energija termo elektrane Ugljen
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Treba li ići stopama Kineza? Kako bi spriječili prepisivanje na fakultetima učinili su ovo…

    11.06.2025

    Od trgovinskog rata do sporazuma – SAD i Kina dogovorile carine

    11.06.2025

    Svjetska automobilska industrija ima “ozbiljan višak kapaciteta”

    10.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Krišto: Europski zakoni su oboreni “zahvaljujući” onima koji pozivaju na EU put

    Za više od 4 milijuna izbjeglih Ukrajinaca još godinu dana privremene zaštite u EU, među njima i za oko 800 tisuća vojnih obveznika koji su, suprotno zakonu, napustili domovinu u ratu

    U listopadu počinje posebna pravila za ulazak i izlazak u EU državljana trećih zemalja

    Iran i Izrael prijete novim međusobnim napadima, u Tel Avivu među ozlijeđenim i hrvatski konzul i njegova supruga

    Stolac obilježio 33. obljetnicu oslobođenja: “Sloboda se čuva i gradi”

    Kolumne

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.