Na današnji dan prije 32 godine srpske snage su uz potporu paravojnih formacija i ostataka JNA na lokalitetima Sutina i Uborak započele zločin mučkog strijeljanja i ubijanja 114 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti. To su prve otkrivene masovne grobnice u Bosni i Hercegovini. Ovaj zločin još nije procesuiran, a izvršitelji i nalogodavci još nisu odgovarali za ovaj zločin, piše Dnevni list.
Već 12 osumnjičenih nisu među živima, kao ni neki od svjedoka. Strategijom za rad na procesuiranju ratnih zločina predviđeno je kako je zločin na Uborku i Sutini jedan od prioriteta i da je krajnji rok do kraja 2023., međutim do danas je predmet zadržan u ladicama.
Mnogi preostali osumnjičeni su na slobodi, neki su u Srbiji, a ima i onih koji još žive u našoj zemlji. Protiv dvojice se već vodi proces za zločin na Zijemljima. Tu se možda kriju i ključni dokazi agresije na BiH od strane Jugoslavenske narodne armije.
Optužnica protiv Perišića nije obuhvatila Mostar
Tužiteljstvo BiH je u siječnju 2022. podiglo optužnicu za ratni zločin protiv Damira Miskina, rođenog u Mostaru 1968. On, bivši pripadnik 5. bataljona Nevesinjske brigade VRS-a, optužen je za silovanje.
Priznao je sudjelovanje u zločinu i zaključio nagodbu sa Sudom BiH. Tužiteljstvo se konsultiralo s obitelji žrtve, koja više nije živa, i oni su pristali na dogovor. Miskin je kasnije osuđen na zatvor u trajanju od četiri godine.
Još jedan osumnjičeni za masakre u Uborku i Sutini, Mladen Kandić, rezervist mostarske milicije, optužen je s još osam pripadnika VRS-a za zločine počinjene na području Nevesinja. Optužnica ih tereti za zločine protiv čovječnosti, odnosno u njoj se navodi da su odgovorni za smrt više stotinu ljudi, među kojima su bili i žene i djeca, i to nedugo nakon ubojstava na Uborku i Sutini.
Redžep Karišik, koji je preživio strijeljanje na Uborku svjedočio je pred MKSJ-om na suđenju Vojislavu Šešelju. On je preminuo u prosincu 2021. godine, nakon 30 godina borbe za pravdu.
Karišikovo svedočenje u Haagu u slučaju “Šešelj” otkrilo je poteškoće s kojima su se svjedoci suočavali u pojavljivanju pred Tribunalom bez pripreme i bez ikakve podrške. Članovi obitelji stradalih i danas traže hitno procesuiranje odgovornih, među njima i generala Momčila Perišića, koji je početkom rata bio zapovjednik snaga JNA u Mostaru. Optužnica protiv Perišića, bivšeg načelnika Glavnog stožera vojske Jugoslavije pred Haškim tribunalom, nije obuhvatila Mostar.
Dan Civilnih žrtava
Odlukom Gradskog vijeća Mostara 13. lipnja proglašen je Danom civilnih žrtava rata Mostara, pa će tim povodom i sutra brojni građani i izaslanstva molitvama ili polaganjima cvijeća na mjestima stradanja istaknuti pijetet svim žrtavama.
Zajednica obitelji žrtava ubijenih na Uborku i Sutini i Udruga građana civilnih žrtava rata prigodnim programom će obilježiti Dan civilnih žrtava i 32. godišnjicu od zločina na Uborku i Sutini.
Program je planiran uz posjetu spomenicima od 11 do 13 sati. Nazočnost obilježavanju najavili su predstavnici Kabineta predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića, potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Igor Stojanović, te zamjenica američkog veleposlanika u Bosni i Hercegovini, Deborah Mennuti.
Pokrovitelji obilježavanja je Grad Mostar. Na inicijativu Zajednice obitelji žrtava ubijenih na Uborku i Sutini i podršku Grada, trenutno se izvode radovi na obnovi i rekonstrukciji spomen obilježja Sutina, gdje je prije 32 godine ekshumirana prva masovna grobnica u Bosni i Hercegovini.
/Desk/