Nijemac Karsten L. je radio za rusku obavještajnu službu i navodno je otkrio strogo povjerljive informacije Moskvi. Sada mu se sudi. To se odnosi i na njegovog navodnog suučesnika, biznismena Arthura E., koji je uhićen u siječnju 2023. godine. Navodi se da su njih dvojica zajedno s jednim poduzetnikom u Rusiji dali osjetljive podatke ruskoj tajnoj službi FSB. Otkrivene informacije BND-a su bile državna tajna. Njihova izdaja dovela je do „opasnosti od posebno ozbiljne štete po sigurnost Savezne Republike Njemačke”, navodi se u optužnici. Carsten L. je za svoj dio posla od Rusa dobio 450.000 eura, a Arthur E. najmanje 400.000 eura.
Njemačka Savezna obavještajna služba za inozemstvo (BND) nije se radovala ovom poklonu nekoliko dana prije prošlogodišnjeg Božića: „Uhićenje zbog sumnje za izdaju” – bio je naslov priopćenja za javnost koje je 22. prosinca 2022. poslao savezni državni tužitelj u Karlsrueu, piše Deutsche Welle .
Naime, dan ranije uhićen je Carsten L. službenik BND-a. Optužba: „On je 2022. godine proslijedio ruskoj obavještajnoj službi informacije do kojih je došao tijekom obavljanja svojih profesionalnih aktivnosti. Izvještaj je izazvao veliku zabrinutost i zbog toga što je ruski predsjednik Vladimir Putin 24. veljače iste godine dao nalog za napad na susjednu Ukrajinu kršeći međunarodno pravo.
BND-ov čovjek je vjerojatno imao suučesnike
Godinu dana nakon uhićenja, optuženi će od srijede (13.12.2023.) odgovarati pred Višim zemaljskim sudom u Berlinu. To se odnosi i na njegovog navodnog suučesnika, biznismena Arthura E., koji je uhićen u siječnju 2023. godine. Navodi se da su njih dvojica zajedno s jednim poduzetnikom u Rusiji dali osjetljive podatke ruskoj tajnoj službi FSB.
Prema riječima saveznog državnog tužitelja, istraga je provedena u bliskoj suradnji s BND-om i uz podršku američkog Federalnog istražnog ureda (FBI). Optuženi se terete da su počinili „naročito tešku” izdaju. Optužnica se odnosi na devet dokumenata BND-a. Riječ je o projektu za prikupljanje tehničkih informacija.
Tajne informacije s računara BND-a
Navodi se da je Carsten L. isprintao strogo povjerljivi materijal na svom računaru u sjedištu berlinskog BND-a te u Pullach kraj Münchena u rujnu i listopadu 2022., ili ga fotografiraoao na zaslonu kompjutera. Arthur E. ga je zatim odnio u Moskvu i predao ruskoj tajnoj službi.
U optužnici se dalje navodi da je „tijekom sastanka u Moskvi u rujnu 2022., službenik FSB-a je dao Arthuru E. listu pitanja koja su posebno zanimala tajnu službu. Kako bi odgovorio na njih, Carsten L. je ponovo koristio informacije iz baze podataka njemačkog BND-a. Arthur E. je potom proslijedio odgovore FSB-u na sastanku u listopadu 2022.”.
Opasnost za sigurnost Njemačke?
Otkrivene informacije BND-a su bile državna tajna. Njihova izdaja dovela je do „opasnosti od posebno ozbiljne štete po sigurnost Savezne Republike Njemačke”, navodi se u optužnici. Carsten L. je za svoj dio posla od Rusa dobio 450.000 eura, a Arthur E. najmanje 400.000 eura.
Međutim, predsjednik BND-a Bruno Kahl smatra da je stvarna šteta manja nego što se prvobitno strahovalo. Količina informacija koja je stigla u Moskvu i njihova upotrebljivost bili su „neznatni”, rekao je on za berlinski „Tagesspiegel”. BND je imao „sreću u nesreći”, naglasio je Kahl.
Ali međunarodna situacija, i u pogledu njemačke sigurnosti je sve nestabilnija, naglašava predsjednik BND-a. Rat se vratio u Europu kao sredstvo za ostvarivanje nacionalnih interesa. Tome se promjenom načina planiranja i organizacije rada, ustrojem službe te definiranja ciljeva mora prilagoditi i BND, naglasio je Kahl.
Prvi korak je već učinjen: sada zaposleni tajne službe pri izlasku iz zgrade moraju kontrolorima pokazati što nose u taškama.
/Desk/