Tužiteljstvo BiH je odlučilo da ne postoje osnove sumnje da su Mahmuljin i Džaferović počinili krivično djelo “Neprijavljivanja krivičnog djela” iz člana 230. stav 2. Krivičnog zakona BiH.
Iz Tužiteljstva su izvijestili da u priloženim spisima i prilozima ne postoje osnovi sumnje da je prijavljeni Džaferović počinio navedeno krivično djelo, kao ni neko drugo krivično djelo propisano Krivičnim zakonom BiH.
Ovim se, za sada, završava višemjesečna afera koja je u javnosti podigla puno prašine nakon što je tadašnjji potpredsjednik Federacije Mirad Kebo Tužiteljstvu BiH podnio prijavu i dokaznu dokumentaciju protiv Džaferovića i Mahmuljina jer, kako je tvrdio, nisu prijavili ratni zločin nad srpskim civilima u mjestu Vozuća, općina Zavidovići. Kebo je u dokumentaciji dostavljenoj Tužiteljstvu dostavio i fotografije sjedišta iranske obavještajne službe u Zenici, koju su u periodu od 1993. do 1995. posjećivali visoki dužnosnici.
Podsjetimo, Kebo je u svojoj prijavi naveo da mu su mu dokumenaciju, koja kompromitira Džaferovića i Mahmuljina, dostavili građani čije je zadobio povjerenje, obavljajući dužnost potpredsjednika F BiH. U prijavi Kebo navodi da su “Mahmuljin i Džaferović 18. travnja 1994., prilikom posjete Vozući dobili informaciju i bili udaljeni 10 metara od mjesta gdje su pripadnici odreda ‘El Mudžahid’ likvidirali, odnosno odsjekli glavu civilu, pripadniku srpske nacionalnosti”.
Šefik Džaferović je u tom periodu obavljao dužnost načelnika ‘Centra službi bezbjednosti Zenica’, a Mamuljin je bio zapovjednik Trećeg korpusa Armije BiH.
Međutim, prema odluci Tužiteljstva BiH, svi ovi Kebini dokazi nisu bili dovoljnan temelj za podizanje optužnice protiv navedene dvojice.
Također, upravo zbog činjenice da je protiv Džaferovića upućena prijava Tužiteljstvu, zastupnici SNSD-a u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH predložili su razrješenje Džaferovića s dužnosti predsjedavajućeg Zastupničkog doma PSBiH, odnosno člana Kolegija Zastupničkog doma.
Njihova inicijativa nije dobila potporu te su SNSD-ovi zastupnici redovito napuštali sjednice i bojkotirali rad Parlamenta.
Ostaje pitanje kako će se ponašati nakon ove odluke Tužiteljstva.
(V.S./republikainfo.com)