Američki predsjednik Donald Trump potpisao je jučer, četvrtak 6. veljače, izvršnu uredbu kojom se uvode sankcije Međunarodnom kaznenom sudu (MKS/ICC), kojeg optužuje za “poduzimanje nezakonitih i neutemeljenih radnji protiv Amerike i Izraela”. Uredbom se zabranjuje ulazak u Sjedinjene Države čelnicima, zaposlenicima i agentima ICC-a kao i članovima njihovih najbližih obitelji. Uredba također, predviđa zamrzavanje sve imovine koju ti isti pojedinci drže u Sjedinjenim Državama.
Iz MKS osudili Trumpovu odluku
“MKS osuđuje izdavanje izvršne naredbe od strane SAD-a kojom se žele nametnuti sankcije svojim dužnosnicima i naštetiti njegovom neovisnom i nepristranom pravosudnom radu”, naodi se u službenom priopćenju iz MKS-a na odluku američkog predsjednika.
“Sud čvrsto stoji uz svoje osoblje i obećava da će nastaviti pružati pravdu i nadu milijunima nevinih žrtava zločina diljem svijeta, u svim situacijama pred njim. Pozivamo naših 125 država stranaka, civilno društvo i sve nacije svijeta da se ujedine za pravdu i temeljna ljudska prava”, poručili su.
EU podržao MKS
Predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa i predsjednica Komisije Ursula von der Leyen podržali su u petak Međunarodni kazneni sud (ICC) nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo sankcije protiv djelatnika toga suda.
“Sankcioniranje ICC-a prijeti neovisnosti Suda i podriva sustav međunarodnog kaznenog pravosuđa u cjelini”, poručio je predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa.
MKS izdao nalog za uhićenje Netanyahua i Putina
Za podsjetiti je kako su američki republikanci, ali i mnogi demokrati, bili su ogorčeni izdavanjem naloga za uhićenje od strane ICC-a protiv izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, kojeg je američki predsjednik primio u utorak, kao i protiv bivšeg izraelskog ministra obrane Yoava Gallanta.
MKS je utvrdio da protiv Netanyahua i Gallanta postoje “razumni razlozi” za sumnju za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti za rat u Gazi, koji je uslijedio nakon Hamasovog napada na izraelsko tlo. Benjamin Netanyahu nazvao je tu odluku antisemitskom, dok je bivši američki predsjednik Joe Biden nazvao naloge za uhićenje Izraelaca “nečuvenim”.
ICC je 2023. izdao i nalog za uhićenje predsjednika Vladimira Putina, optužujući ga za ratni zločin nezakonitog deportiranja stotina djece iz Ukrajine. Rusija je zabranila ulazak glavnom tužitelju ICC-a Karimu Khanu i stavila njega i dvojicu sudaca ICC-a na svoju tjeralicu.
Netanyahu se zahvalio Trumpu
Premijer Izraela Benjamin Netanyahu zahvalio se Trumpu na uvođenju sankcija Međunarodnom kaznenom sudu u Haagu (ICC) te je pozdravio ovaj potez nove američke administracije.
“Hvala vam, predsjedniče Trump, na vašoj hrabroj izvršnoj naredbi vezanoj za MKS. Ova odluka će braniti Ameriku i Izrael od antiameričkog i antisemitskog korumpiranog suda koji nema nadležnost ili osnovu baviti se pravnim postupcima protiv nas”, napisao je Netanyahu na službenim društvenim mrežama.
Ponovio je kako su sudci ICC-a vodile kampanju protiv Izraela.
“ICC je vodio nemilosrdnu kampanju protiv Izraela kao pokušaj akcije protiv Amerike. Izvršna naredba predsjednika Trumpa štiti suverenitet obje zemlje i njene hrabre vojnike. Hvala, predsjedniče Trump”, poručio je premijer Izraela.
Dodik želi da i Bih uvede sankcije MKS-u
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, komentirajući najnoviji potez američkog predsjednika, putem društvenih mreža također je pozdravio tu odluku.
Dodik je napisao kako je “to jasna poruka da nasrtaji na suverenitet država i prava njihovih građana na legitimnu obranu neće biti tolerirani”.
“Predložiću da BiH, slijedeći politiku SAD, iz istih razloga sankcionira MKS i stavi točku na nelegitimne pritiske”, naveo je Dodik, poručivši kako je “krajnje vrijeme za borbu za pravo i pravdu bez straha od bilo čijeg diktata”.
Izrael i SAD nisu članice MKS-a
Ni Sjedinjene Države ni Izrael, ni Rusija nisu članovi MKS-a, stalnog suda zaduženog za kazneni progon i suđenje osobama optuženima za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine.
U prosincu je predsjednica suda, sutkinja Tomoko Akane, upozorila da će sankcije “brzo potkopati rad suda u svim situacijama i slučajevima i ugroziti njegovo postojanje”.
Tijekom prve Trumpove administracije 2020., Washington je uveo sankcije tadašnjoj tužiteljici Fatoui Bensoudi i jednom od njezinih glavnih suradnika zbog istrage ICC-a o navodnim ratnim zločinima američkih trupa u Afganistanu. MKS je osnovan 2002. godine sa sjedištem u Haagu u Nizozemskoj i sada ima 124 države članice.
/Republika/