U sinošnjem masovnom sukobu između navijača splitskog Hajduka i policije na autocesti A1, prilikom povratka Torcidinih navijača s utakmice Dinamo-Hajduk, sudjelovalo više stotina osoba.
Iz policije su izvijestili da su dvije osobe ranjene iz vatrenog oružja koje su policajci upotrijebili, ozlijeđeno je i desetak policajaca, a svi ozlijeđeni su izvan životne opasnosti. Za sada je privedeno više od 40 osoba.
“Policijski su službenici radi odbijanja napada na sebe prema više osoba uporabili sredstva prisile, uključujući i vatreno oružje, nakon čega je praćena kolona ponovno stavljena pod nadzor. U tijeku je identifikacija i privođenje osumnjičenika za kaznena djela i prekršaje. Pri stavljanju događaja pod nadzor, promet je na toj dionici autoceste bio zatvoren i preusmjeren na alternativne pravce”, priopćeno je iz policije.
Iz Županijskog državnog odvjetništva u Velikoj Gorici izvijestili su da je proveden očevid povodom sukoba navijača i policije
“Dežurni zamjenik županijske državne odvjetnice u Županijskom državnom odvjetništvu u Velikoj Gorici je, u suradnji s policijskim službenicima, proveo očevid na autocesti A1, kod odmorišta Desinec, povodom napada navijača HNK Hajduk na djelatnike MUP-a. Prilikom navedenog sukoba policijski službenici uporabili su vatreno oružje te je došlo do ranjavanja dvojice navijača koji su zadobili prostrijelne rane. Dežurni zamjenik izdao je potrebne naloge te se poduzimaju i druge mjere radi utvrđivanja svih relevantnih činjenica”, priopćeno je.
Zbog incidenta za sav promet bila je zatvorena dionica autoceste A1 Zagreb Zagreb-Split-Ploče. Jutros su iz HAK-a izvijestili da je zbog ‘izvanrednog događaja’, za sav je promet zatvorena dionica autoceste A1 Zagreb-Split-Ploče između čvorova Lučko i Jastrebarsko, u smjeru Dubrovnika. “Vozila koja prometuju u smjeru Dubrovnika, odnosno Rijeke, mogu se na autocestu uključiti na čvoru Jastrebarsko”, izvijestili su.
Policija brani organizatora, a za navijače Torcide ističe: Bili smo desetorostruko nadjačani
Na izvanrednoj konferenciji za medije povodom ovog incidenta, obratio se zamjenik glavnog ravnatelja policije za opću sigurnost Damir Barić, načelnik Policijske uprave zagrebačke Marko Rašić, načelnik Sektora za javni red i sigurnost Policijske uprave zagrebačke Davor Posilović te zamjenik županijskog državnog odvjetnika u Velikoj Gorici Dražen Diklić.
Uz njih, na konferenciji će sudjelovati i zapovjednik Jedinice specijalne i interventne policije Mario Bencek te voditelj Odjela za obradu organiziranog kriminaliteta Midhad Arifović.
Iz policije su kazali kako je došlo do narušavanja javnog reda i mira te da je policija postupala s ciljem zaštite života, prenosi Jutarnji list.
“Bila je to utakmikca visokog rizika. U svim tim situacijama odgovorno pristupamo izradi sigurnosnih procjena i planova. Imamo iskusne djelatnike koji znaju osiguravati takve utakmice”, rečeno je na početku konferencije.
“Osiguranje utakmice je provedeno s najveće razine, utakmicom je rukovodio načelnik PU i sam sam bio tamo. Danas mjere ocjenjujemo kao jako dobre. Dokaz je cijela sezona koja je odrađena s niz visokorizičnih utakmica bez incidenata. Iz medijskog prostora uočavamo da se kao problem krije nemogućnost ulaska navijača Torcide s transparentom na stadion. Organizator je prije četiri dana dao uputu navijačima Hajduka koja je procedura, da se dva sata ranije dođe na pregled i postavlja transparent. Oni su se na to oglušili i htjeli su ući s transparentom odmah prije utakmice. To je u nadležnosti organizatora utakmice, policija tu ne donosi odluke”, istaknuto je iz policije.
– Nakon toga, svi navijači su ostali vani, bili su mirni i nakon početka utakmice izrazili su sami želju da bi se uputili u smjeru Splita. Formirali smo kolonu od oko 260 vozila s oko 100 interventnih policajaca. Na postaji Desinec je bilo 8 interventnih djelatnika i osam iz policijske uprave, cijela trasa je bila osigurana. Ništa nije davalo da će se ovako nešto dogoditi. Odjednom su stali, blokirali sva tri traka i zaustavili promet. Krenuli su u napad na policajce koji su osiguravali Desinec, rečeno je na presici.
– Kolege su bile desetorostruko brojčano nadjačane, 16 kolega je bilo, a počinitelja nekoliko stotina. Napad je izvršen agresivno, uz uporabu boca, kamenja, palica, lanaca, stolova, aparata za gašenje požara i policijski službenici su izdali upozorenja i zapovijedi da se prestane. Upotrijebili su sredstva prisile, palice, ni to nije dalo rezultata. Ispalili su nekoliko hitaca u cilju dozivanja pomoći i davanja upozorenja. Takav postupak dao je rezultat da su se povukli, to je dalo rezultata, snage su imale vremena pješice pritrčati i raditi na uspostavi reda i mira, rečeno je.
– Velik broj navijača je bio uključen u napade, veći broj službenika je postupao, policija intenzivno radi na istrazi svih okolnosti kao i na istrazi postupanja policijskih službenika, molim vas za vrijeme. U medijskom prostoru ima napisa koji imaju cilj napraviti razdor između policije i građana. Imamo napise da je postupala “mamićevska” policija, to smatramo uvredljivim, pogotovo kada znamo da je 20 policajaca ozlijeđeno. Radili smo svoj posao u cilju zaštite života kolega i svih tih napadača. Napad je izvršen i raketama i pirotehničkim sredstvima. Znate što znači otvoreni plamen na benzinskoj postaji. Možete zamisliti da je došlo do zapaljenja ili eksplozije benzinske postaje, o kakvim razmjerima bismo onda govorili. To je bila prava opasnost. Ako nekom nije jasno, hrvatska policija bila je u službi hrvatskih građana, rečeno je uvodno na konferenciji.
“Apsolutna krivnja na policiji”?
Incident je za N1 komentirao novinar Damir Petranović. “Po svim dostupnim informacijama apsolutna krivnja za jučerašnje nerede prije svega stoji na policiji, odnosno PU zagrebačkoj. U njihovom postupanju cijeli je niz tragičnih grešaka. Pitanje je samo je li to bilo slučajno ili namjerno”, rekao je Petranović.
Sve je počelo, kaže, još prije početka utakmice.
“Dinamo je dvije tisuće navijača bez obrazloženja zabranio unos uobičajenih transparenata. Navijači iz solidarnosti odlučili ne ući na tribinu. To je prva greška policije koja je trebala procijeniti stanje i reći klubu da ih pusti. To je osnova taktike policijskog postupanja prema masama. Policija je više puta objašnjavala tu taktiku, zašto ne izdvaja nekoga tko viče ZDS”, rekao je Petranović.
“Član Uprave Dinama Krešimir Antolić čini sve da navijači ne dođu na stadion, on je bivši policajac, produžena ruka Zdravka Mamića, bio je Mamiću kurir u aferi SMS, nosio je stotine tisuća eura na sve strane. On je poluga Zdravka Mamića za utjecaj u Dinamu i HNS-u. Bilo kakva kritika s ulice njemu ne odgovara. Navijači su tu na udaru”, dodao je Petranović.
Ističe da za Split u praćenoj koloni nisu bili samo pripadnici Torcide.
“Bilo je tu puno običnih ljudi, koje su držali u kombijima, automobilima, autobusima više od šest sati, nije im se dozvolilo ni da stanu, popiju vode na benzinskoj i logično da u takvoj masi ima velike frustracije i da se može dogoditi incident. To je druga velika greška PU zagrebačke. Ključna stvar je što ovo nije više navijačko nasilje, ovo je jedan od rijetkih incidenata, ovo je presedan, imali smo situaciju da policija poteže oružje na hrvatska građane i puca u njih. Ne u zrak, nego u njih. U ovoj situaciji zaista treba preispitati rad PU zagrebačke i ispitati kako sve što ta policija radi u drugim situacijama, recimo s migrantima. To ne izgleda nimalo optimistično. Policija je evidentno grubo prekoračila sve svoje ovlasti”, rekao je Petranović za N1.
Lalić: Policija je “mamićevska”
Dražen Lalić, sociolog i profesor s Fakulteta političkih znanosti i autor knjige “Torcida: Pogled iznutra”, sinoćnji masovni sukob Torcide s policajcima vidi kao incident uvjetovan situacijom. Međutim, osuđuje ga ističući da je protiv svakog oblika nasilja.
Za televiziju N1 kaže da je radio biografiju o Torcidi, ali da je ovo aktivna Torcida 21. stoljeća te da on s tim nema više veze, niti zna što ih motivira.
Osim svakog oblika nasilja, Lalić je osudio i pretrčavanja autoceste i neprimjerene transparente, ali napominje da nije poznato što je pisalo na njima.
Navodi da je dopušteno nositi transparent na kojem, primjerice, piše HNS koji je prekrižen, ali ne smiju se nositi transparenti s nedozvoljenim znakovima poput kukastog križa. Smatra da je policija na stadionima “mamićevska” i da ima svoje interese.
Napomenuo je i da je policija Torcidine navijače zadržavala i nije ih puštala na stadion. Ne zna što se točno događalo, ali kaže da je lako zamisliti rađanje frustracije kod mladića koji idu na utakmicu, plate put, a onda ih policija zadrži, ne da im vode i hrane par sati. Uz malo alkohola ili opijata, lako nastanu frustracije, dodaje Lalić.
Kazao je i da je ovo dugogodišnji problem, ali ističe da kod nas nije nitko nikada izgubio glavu zbog navijanja i vjeruje da neće niti u budućnosti. Za korištenje hladnog oružja, kao i vatrenog, kaže da je dio folklora policije i navijača.
/Desk/