Prema postojećem i dorađenom Zakonu o prebivalištu Bosne i Hercegovine valjan temelj za promjenu prebivališta je dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu nad nekretninom, ovjeren ugovor o zakupu ili podstanarskom odnosu, potvrda da se pred nadležnim organom vodi spor o vlasništvu, prijava djece od strane roditelja itd.
Prostor za malverzacije
Premda se u zakonu navodi da su prilikom prijavljivanja i odjavljivanja prebivališta državljani dužni dati točne i istinite podatke, prostora za malverzaciju je ovdje puno. Djeca se mogu prijaviti na adresu roditelja, premda odavno ne žive tu, isto kao što prebivati možeš na mjestu gdje posjeduješ nekretninu, iako ne živiš tu. Također bilo tko sa bilo kime može sklopiti ugovor o podstanarskom odnosu te ga prijaviti na svoju adresu.
Postupak provjera mjesta prebivališta utvrđuje se pravilnikom o vršenju nadzora nad provođenjem ovog zakona, a koji kako piše Dnevni list, još nije stupio na snagu. Kada to bude slučaj, policija će moći provjeriti živi li netko na prijavljenom mjestu, no u vremenskom intervalu do pet godina.
Izbori
Nasuprot navedenome, a u susret lokalnim izborima 2016. informacije iz brojnih sredina upravo govore o tome da se manipulira mjestom prebivališta u izborne svrhe.
Načelnik Rame Jozo Ivančević uputio je više prijava Središnjem izbornom povjerenstvu jer sumnja da se za izbore u Rami prijavili oni koji ne žive tu i nikada nisu imali CIPS dokumente.
Dnevni list je pisao i o Stocu, gdje su pojačane prijave iz Mostara, a čelni ljudi općine tvrde i da su plaćane dnevnice svima koji su bili voljni promijeniti prebivalište u korist Stoca. Više bi se moglo znati već kroz dva dana, kada će Središnje izborno povjerenstvo objaviti biračke popise.
(Izvor: Dnevni list)