Unatoč naglom porastu obnovljivih izvora energije, svijet još nije na putu da postigne cilj utrostručenja kapaciteta obnovljivih izvora energije do 2030., stoji u izvješću Renewables 2024 koje je u srijedu objavila Međunarodna agencija za energiju (IEA), a prenosi Energetika.
Očekuje se da će globalni zeleni proizvodni kapaciteti porasti 2,7 puta do 2030., nadmašujući sadašnje ambicije zemalja za gotovo 25%. Ali to još uvijek nije dovoljno da se utrostruče, rekla je agencija. Sveukupno, predvođen golemim rastom obnovljive električne energije, predviđa se da će se udio obnovljivih izvora energije u konačnoj potrošnji energije povećati na gotovo 20% do 2030., u odnosu na 13% u 2023.
Glavni scenarij agencije, uz pretpostavku postojećih politika i tržišnih uvjeta, predviđa 5500 GW novih obnovljivih kapaciteta koji će postati operativni do 2030. To implicira da će globalno obnovljivi kapaciteti nastaviti rasti svake godine, dosežući gotovo 940 GW godišnje do 2030. što je 70 % više od rekordne razine postignute 2023., priopćila je IEA.
Očekuje se da će fotonapon i vjetar zajedno činiti 95% ukupnog rasta kapaciteta obnovljivih izvora energije do kraja ovog desetljeća.
Mreža i pohrana glavni su problemi
Kao rezultat ovih trendova, očekuje se da će gotovo 70 zemalja koje zajedno imaju 80% globalnih kapaciteta obnovljive energije dosegnuti ili nadmašiti svoje trenutne ambicije obnovljive energije za 2030. Međutim, to još uvijek ne bi ispunilo obećanje COP28 za utrostručenje kapaciteta obnovljivih izvora energije.
IAE napominje da su stope smanjenja (curtailment) proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora u posljednje vrijeme znatno porasle i već dosežu oko 10% u nekoliko zemalja. Stoga, bit će potrebna velika ulaganja u elektroenergetske mreže i skladištenje energije. EU je na dobrom putu da postigne cilj o 600 GW solara do 2030., ali s ciljem za VE zaostaje.
Zajednički napor za rješavanje nesigurnosti politike i pojednostavljenje procesa izdavanja dozvola za izgradnju i modernizaciju 25 milijuna kilometara električne mreže i postizanje 1 500 GW skladišnog kapaciteta do 2030., kao što je istaknuto u prethodnoj IEA analizi, omogućilo bi još veće udjele proizvodnje iz OIE.
Čekanje na priključak – globalni problem
Ukupni kapaciteti vjetra, solara i hidroelektrana u naprednim fazama razvoja koji čekaju na priključenje porasli su s oko 1 500 GW u 2023. na 1 650 GW do srpnja 2024. Međutim, dok je kapacitet ovih projekata neznatno porastao, ukupan broj projekata koji čekaju na mrežni priključak smanjio se za 3% zbog pada projekata u ranoj fazi.
Na globalnoj razini, zemlje rješavaju uska grla u redu čekanja za priključenje kroz reforme mrežnih pravila, uvodeći nove mjere za ubrzavanje. Ova pravila uglavnom imaju za cilj smanjiti broj spekulativnih projekata ili omogućiti projektima da izađu iz reda čekanja bez kazni. Iako su ove reforme u ranoj fazi, neki se učinci već mogu vidjeti. Za projekte koji su u fazi dobivanja priključka i u kasnim fazama razvoja, kapacitet se povećao za gotovo 8%, dok se za one u ranim fazama smanjio za gotovo 15%, uz velika smanjenja u Sjedinjenim Državama (-38%), Brazilu (- 31%) i Meksiko (-2%).
U međuvremenu, obnovljiva goriva – predmet su posebnog poglavlja u izvješću – zaostaju. Primjena e-goriva trebala bi porasti više od sedam puta, vodika više od deset puta i bioplinova gotovo četiri puta u odnosu na glavni scenarij do 2030., kako bi bila u skladu s IEA-inim scenarijem Net Zero do 2050.
Vodik i elektroliza u krizi potražanje
Unatoč povećanoj potpori politike, zeleni vodik trebao bi činiti samo 4% ukupne proizvodnje vodika 2030. godine, uglavnom zbog nedovoljnog stvaranja potražnje. Iako se očekuje da će se globalni instalirani kapacitet elektrolizatora povećati pedeset puta do kraja desetljeća, samo će dio biti opskrbljen iz novih OIE elektrana, jer se procjenjuje da će polovica elektrolizatora koristiti obilnu jeftinu proizvodnju zelene energije iz postojećih postrojenja. Sveukupno, predviđa se da će vodik osiguravati samo 43 GW novih obnovljivih kapaciteta do 2030., ili manje od 1% ukupnog globalnog proširenja obnovljivih kapaciteta.
Izvješće također gleda na stanje proizvodnje za obnovljive tehnologije. Očekuje se da će globalni solarni proizvodni kapacitet premašiti 1 100 GW do kraja 2024., više nego dvostruko više od predviđene potražnje.
/Desk/