Javne nabavke u doba pandemije ogolile su sustav brojnih nepravilnosti, zloupotreba, sumnjivih narudžbi i poslovanja s poduzećima koje do sada nikada nisu trgovale s opremom koju su sada nabavljale tijekom ožujka i travnja po osnovu, prije svega sustava izravne pogodbe.
Ključno pitanje u procesu javnih nabavki veže se za famozni sastanak 16. ožujka kada su brojne federalne institucije tražile način i garanciju da u trenucima hitnosti mogu nabavljati nužnu opremu, prije svega medicinsku, bez standardnog procesa javne nabavke koji podrazumijeva obavijest o nabavci, više ponuđača i sve što definira zakon, piše https://www.klix.ba/vijesti/bih/sta-su-nam-otkrile-javne-nabavke-u-pandemiji-lov-u-mutnim-vodama/200514134.
Na tom sastanku direktor Agencije za javne nabavke BiH Đenan Salčin pokušao je iznaći najbolji model kako bi se roba nabavljala po hitnom postupku, uz poštivanje zakona. Ipak, sporno tumačenje člana 10. zakona donijelo je puno zabuna. Naime taj član definire da se može pristupiti izuzeću od zakona o javnim nabavkama u određenim okolnostima, a prije svega hitnosti.
Salčin je sutradan 17. ožujka svim pravnim subjektima u državi poslao obavijest kada se može primjenjivati izuzeće od primjene zakona. I nabavke su onda krenule, od maski i rukavica do zaštitnih odijela, respiratora i brojne druge opreme.
Svaka institucija mora Agenciji za javne nabavke dostaviti izvješće o svojim nabavkama, a samo osnovni pregled onoga što je do sada nabavljano ostavlja otvorenu sumnju u brojne nepravilnosti.
U prethodna, nepuna dva mjeseca Agencija za javne nabavke je podnijela čak devet prijava po službenoj dužnosti za kršenje Zakona o javnim nabavkama zbog postojanja elemenata eventualnog kaznenog djela.
Najveći fokus javnosti je s pravom usmjeren na javne nabavke Federalne uprave civilne zaštite s obzirom da su od polovice ožujka do kraja travnja potrošili čak 23 milijuna KM.
Središna afera je nabavka respiratora, a više nego sumnjivo pitanje je kako je poljoprivredno poduzeće “Srebrena malina”, koje je u 2018. imalo prihode od prodaje ukupno 413 tisuća KM, sada moglo dobiti posao od 10,5 milijuna. Naročito ako se to poduzeće do sada nikada, nikako nije bavilo trgovinom medicinskom opremom.
Javne nabavke su ogolile i favoriziranje još nekih poduzeća, pa je tako poduzeće “Patrio”, koja prošle godine nije imala nikako prihoda, sada dobila poslove u vrijednosti 2,3 milijuna KM.
Ni za jedan od tih slučajeva ne postoji objašnjenje o postupku izbora tog ponuđača, usporedbe s drugim ponudama, cijenama i slično. Koliko će još toga isplivati u sljedećem periodu ovisi od pravosudnih institucija, zaključuje Klix.ba.
Inače, skandali koje potresaju BiH oko manipulacija nabavke medicinske opreme u jeku pandemije bila je tema i svjetskih novinskih agencija, između ostalih i Radio Slobodna Europa (RSE), Reuters, Deutsche Welle (DW), Asociated Press (AP), New York Times (NYT), kao i medija iz zemalja susjeda, itd.
Tako je ugledni američki list The New York Times objavio priču o aferi ‘Respiratori’ koja već tjednima potresa BiH. NYT piše kako su državni tužitelji utvrdili da je 100 respiratora koje je iz Kine uvezla privatno poduzeće, a platila ih Vlada, beskorisno za korištenje.
“Malo poznatoj tvrtki za preradu voća, bez dozvole za uvoz medicinske opreme dodijeljeno je 5 milijuna eura za nabavku opreme u maloj balkanskoj zemlji usred pandemije. No, nakon objave medija zbog čega je tvrtka ‘Srebrena malina’, koja je inače povezana sa bosanskim političkim establišmentom, dobila unosan ugovor, državno tužiteljstvo je otvorilo istragu o mogućoj korupciji i prijevari”, prenio je NYT tekst AP-a.
NYT piše kako “to nije nikakvo iznenađenje za BiH”.
“To je država koja je loše rangirana na globalnoj listi korupcije koju pravi Transparancy International. Grupa promatrača prošle je godine BiH postavila na 101 mjesto od 180 zemalja”, navodi NYT.
NYT prenosi da uvezeni respiratori “ne zadovoljavaju ni minimum potrebnih karakteristika za adekvatno liječenje” bolesnika s koronavirusom te da zbog toga nisu iskoristivi za jedinice intenzivne njege.”
Ističe se da je vlasnik ‘Srebrene maline’, Fikret Hodžić odbacio optužbe da je uvezao respiratore po uvećanoj cijeni, citirajući njegove riječi da je “iskoristio svoje poslovne konekcije sa Kinom, kako bi izvršio svoju humanitarnu misiju”,
NYT prenosi i tekst agencije Reuters navodeći da je Fahrudin Solak, načelnik Federalne uprave civilne zaštite, suspendiran zbog umještanost u aferu, kao i to da i on odbacuje sve optužbe. U tekstu se ističe, kako su oba aktera – i Solak i Hodžić – usko povezani sa najvećom bošnjačkom strankom.
/Republikainfo.com/