Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Nakon što je priznao kako je potkupljivao hrvatske sudce, priznaje da je namještao i utakmice – “Sanader me molio da pustimo Hajduku”
    • Ukidanje trošarina samo je prazno obećanje – Zašto je Dodik protiv
    • EU odobrila dodatnih 545 milijuna eura vojne pomoći Ukrajini
    • Imama Amira Mahića istražuju zbog govora mržnje
    • Mjesec dana štrajka u ŽZH-u – Roditelji apeliraju na dogovor sindikata i Vlade
    • Metež u Skupštini Srbije – Vučić: “Došli ste da me tučete, je li? Sram vas bilo”
    • U BiH otkriveno bogato nalazište zlata
    • Konaković: Na sljedećoj sjednici razrješavamo direktora OSA-e
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

     Švedska više neće ulagati u Mostar: Strani investitori dali novac, a kolektori još nisu završeni

    republikaBy republika14/05/2020Nema komentara5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    “Mi smo jako dugo razgovarali s Gradom Mostarom, ali također i s višim razinama vlasti, ali rezultata nema. Kako sada stvari stoje, nećemo investirati dodatna sredstva ili ulagati u nove projekte u Mostaru sve dok Grad ovo ne razriješi i preuzme odgovornost”, ističe za RSE Torgny Svenungsson, zamjenik šefa misije u švedskom veleposlanstvu.

    Švedska, kao jedan od međunarodni donatora, odustaje od daljih ulaganja u Mostar, dok se ne riješi pitanje provedbe projekta izgradnje kolektora otpadnih voda u tom hercegovačkom gradu, s čime se kasni skoro više od godinu dana.

    Projekt izgradnje desnoobalnih i lijevoobalnih kolektora otpadnih voda, te pročistača u južnoj gradskoj zoni Mostara procjenjuje se na oko 130 milijuna konvertibilnih maraka, skoro 67 milijuna eura. Trebao je biti završen do kraja 2018. godine, a međunarodni donatori tvrde da projekt trenutno funkcionira sa svega oko trećine kapaciteta, piše Radio Slobodna Europa (RSE).

    Svenungsson: Jako frustrirajuće

    Švedska je u izgradnju da sada uložila četiri milijuna eura, ali konačnom realizacijom nisu zadovoljni, kazao je za Radio Slobodna Europa Torgny Svenungsson, zamjenik šefa misije u švedskom veleposlanstvu.

    “Švedska je zajedno sa EU i Svjetskom bankom investirala oko 3 milijuna eura novca švedskih poreznih obveznika u projekt tretiranja otpadnih voda u Mostaru. Nakon odgoda, testna faza je počela 2018. i kolektori sada rade s jednom trećinom kapaciteta. Još uvijek to nije preuzeo Grad Mostar i kao što sam rekao nije u punoj funkciji. U suštini do njih ne dolazi dovoljno otpadnih voda. Zato smo mi još 2016. godine dali i dodatna sredstva kako bi se spojio sustav s lijevom obalom grada na kolektor, kako bi se mogao obraditi u dijelu za preradu otpadnih voda. Nažalost, to se nije dogodilo, jer kanalizacijski sustav nije bio povezan na ovaj kolektor, što je u suštini odgovornost lokalnih vlasti. Ovo je za nas vrlo frustrirajuće”, kaže Svenungsson.

    “Mi smo jako dugo razgovarali s Gradom Mostarom, ali također i s višim razinama vlasti, ali rezultata nema. Kako sada stvari stoje, nećemo investirati dodatna sredstva ili ulagati u nove projekte u Mostaru sve dok Grad ovo ne razriješi i preuzme odgovornost”, ističe Svenungsson.

    U dokumentu Svjetske banke o provođenju više projekata zaštite kvaliteta vode u Bosni i Hercegovini, koji je sačinjen u  2018. godine, iznos dijela grant sredstava za pročistače u Mostaru, je oko 11,7 milijuna američkih dolara. Od toga je 6,4 milijuna dolara IPA-sredstava Europske unije (EU), te 3,5 milijuna dolara Švedske agencije za međunarodni razvoj i suradnju (SIDA).

    U Izaslanstvu EU u Bosni i Hercegovini za RSE su kazali da je izgradnja kolektora otpadnih voda zajednički financirana grantom iz IPA sredstava EU, kreditom Europske investicijske banke, grantom iz sredstava švedske Agencije za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA), te domaćim sredstvima, piše RSE.

    Bešlić: I ja sam razočaran

    Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić, 2016. godine projekt izgradnje kolektora je nazvao najvećim u Mostaru u proteklih 300 godina. Radovi na izgradnji mreže kolektora počeli su sredinom 2015. godine. Gradske ulice su bile raskopane, promet preusmjeravan. Gradske vlasti su pozivale stanovništvo na strpljenje, uz poruku da takav projekt treba vremena i da će on donijeti čistu Neretvu i još bolju turističku ponudu, a gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić, 2016. godine projekt izgradnje kolektora je nazvao najvećim u Mostaru u proteklih 300 godina.

    Sredinom ožujka 2018. iz Gradske uprave Mostara priopćeno je da se odgađa svečanost puštanja u rad postrojenja za tretman otpadnih voda, koja je bila najavljena za 19. ožujka iste godine. RSE podsjeća da je švedski veleposlanik u BiH Anders Hagelberg postavio tom prilikom pitanje zašto još nije pušten u funkciju projekt mostarskih kolektora, jer je Švedska jedan od financijera projekta.

    “Taj novac, 12 milijuna KM, novac je poreznih obveznika u Švedskoj. Za taj novac koje je Švedska uložila, naravno da želimo da vidjeti rezultat lokalnih političara ovdje. Moraju se pod hitno angažirati kako bi se doveo kraju, kako bi se završili radovi na tome projektu”, izjavio je prilikom posjete Mostaru švedski diplomat, podsjeća RSE.

    Dnevni list podsjeća da je nakon ove izjave švedskog veleposlanika u BiH, gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić kazao da je i sam razočaran tempom napretka projekta.

    “I ja sam razočaran jer projekt pročistača i kolektora nismo dovršili do sada jer smo bili to planirali”, tada je rekao mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić, istaknuvši kako razumije zabrinutost švedskog veleposlanika, ali j i kazao da se na “projektu radi”.

    A Mostar i dalje “pliva”

    “Imali smo kašnjenje zbog početka mikrotuneliranja jer smo imali međunarodni natječaj. Početak radova je kasnio više od deset mjeseci i potpuno je logično da je veleposlanik zabrinut jer vlada traži da pravda sredstva. Problem je, kad je u pitanju švedska vlada koja je dala novac i za rad pročistača otpadnih voda, jer do danas tehnički prijem nije završen da bi pustili vodu tako da je to isto jedan od problema o kojem ćemo razgovarati. Mislim da ćemo dovršiti uz kašnjenje ali da će svi biti zadovoljni”, rekao je tada gradonačelnik Mostara.

    Međutim, ni do danas projektom ‘kolektori’ u Mostaru nitko nije zadovoljan. Kako se vidi, niti Šveđani koji su dali novac, niti građani grada Mostara čije ulice plave nakon svake obilnije kiše.

    (Izvor: Dnevni list)

     

     

    #mostar kolektori Švedska
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    EU odobrila dodatnih 545 milijuna eura vojne pomoći Ukrajini

    03/02/2023

    Imama Amira Mahića istražuju zbog govora mržnje

    03/02/2023

    Mjesec dana štrajka u ŽZH-u – Roditelji apeliraju na dogovor sindikata i Vlade

    02/02/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    Polako u legitimno predstavljanje

    Evolucija u BiH ili kako politički (pre)živjeti

    Poruke mira iz Srpske

    Najnovije

    Nakon što je priznao kako je potkupljivao hrvatske sudce, priznaje da je namještao i utakmice – “Sanader me molio da pustimo Hajduku”

    Ukidanje trošarina samo je prazno obećanje – Zašto je Dodik protiv

    EU odobrila dodatnih 545 milijuna eura vojne pomoći Ukrajini

    Imama Amira Mahića istražuju zbog govora mržnje

    Mjesec dana štrajka u ŽZH-u – Roditelji apeliraju na dogovor sindikata i Vlade

    Kolumne

    “Milanović izjavom o Kosovu želi naštetiti Vučiću i pogodovati Putinu”

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    SVE ZA FOTELJU – Loš reality show s Konakovićem, Nikšićem, Fortom u glavnoj ulozi

    Ubojite igre oko Dinama

    Promo

    ‘Pisanje između redova’ – knjiga Faruka Kajtaza – “Britka pera, ‘oštar’ na obaraču”

    U Mostaru tradicionalni Božićni koncert i božićni prijem povodom pravoslavnog Božića

    HKD Napredak dodjeljuje stipendije

    Sljedeće godine 20. Jubilarna međunarodna PRO PR konferencija na Plitvičkim jezerima

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.