Nižu se reakcije nakon što su zastupnici Narodne skupštine Republike Srpske u četvrtak su prihvatili nacrt ustava, prema kojem se osniva “vojska Republike Srpske”, kao i da taj entitet ima pravo na “samoodređenje”. Prema istome, ukida se BiH državljanstvo te navodi samo entitetsko. Ured visokog predstavnika za BiH upozorio je da je riječ o “smišljenom napadu na pravni poredak”, a rasprava je kulminirala direktnim prijetnjama oporbi i nalogom za privođenje.
Sud BiH: Privođenje i pritvor Dodika, Viškovića i Stevandića
Sud Bosne i Hercegovine izdao je nalog za privođenje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, te premijera i predsjednika Narodne skupštine Radovana Viškovića i Nenada Stevandića zbog sumnje na napad na ustavni poredak BiH, potvrđeno je sa Suda BiH za portal Klix.ba. Po uhićenju bi trebali biti zadržani u pritvoru najmanje mjesec dana.
Odluka suda donesena je jer se osumnjičeni nisu odazvali na ranije pozive Tužiteljstva BiH. Prema zakonskim procedurama, nakon prvog neodazivanja može se izdati nalog za privođenje, a u slučaju daljnjeg izbjegavanja sudskog postupka, moguće je raspisivanje unutarnje tjeralice ili, u krajnjem slučaju, međunarodne potjernice putem Interpola.
Nacrt ustava kao korak bliže odcjepljenju RS-a
Podsjetimo, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je nacrt novog entitetskog ustava kojim bi RS dobila pravo na samoodređenje i osnivanje vlastite vojske. Nacrt predviđa i ukidanje BiH državljanstva, a Ured visokog predstavnika za BiH već je reagirao, upozoravajući da se radi o „izravnom i smišljenom napadu na pravni poredak zemlje“.
Usvojeni nacrt sada ulazi u javnu raspravu koja će trajati mjesec dana, no da bi ustav stupio na snagu, predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku potrebna je dvotrećinska većina – što znači da će morati pridobiti dio oporbenih zastupnika i sve klubove u Vijeću naroda.
Napetosti su dodatno eskalirale nakon što je Tužiteljstvo BiH zatražilo od Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) privođenje Dodika.
EUFOR-u zeleno svjetlo za asistenciju u privođenju Dodika
Ured Visokog Međunarodnog predstavnika u BiH (OHR) nazvao je ove poteze opasnim pokušajem ugrožavanja mira i stabilnosti u zemlji i šire. OHR upozorava da će svi koji prekrše Daytonski mirovni sporazum i Ustav BiH biti kažnjeni i procesuirani. Pravni i ustavni stručnjaci ocjenjuju da Dodik svojim potezima uvodi svojevrsnu diktaturu te da se ovim manevrima politički obračunava s pravosuđem u BiH.
Mediji su prenijeli informaciju da je EUFOR dobio zeleno svjetlo za asistenciju u mogućem pokušaju privođenja Milorada Dodika, nakon što je Tužiteljstvo BiH naložilo pritvor. Ovaj razvoj događaja dodatno je pojačao napetosti u Republici Srpskoj, gdje raste pritisak na oporbu. Oporbene stranke u Narodnoj skupštini RS-a sada su pod velikim pritiskom, jer njihove glasove Dodik može smatrati ključnima za donošenje novog Ustava, javlja HRT.
EUFOR je spreman asistirati SIPA-i prilikom uhoćenja Milorada Dodika, ukoliko to SIPA zatraži. Odluku može donijeti izravno zapovjednik EUFOR-a general Florin-Marian Barbu. U hitnom slučaju, moguća je i intervencija NATO stožera u Sarajevu, objavio je austrijski Der Standard pozivajući se na diplomatske izvore.
Albanski vod EUFOR-a odradio vježbu kontrole nereda i medicinske evakuacije žrtava
Kako izvješćuje N1 BiH, albanski vod EUFOR-ovog Multinacionalnog bataljona u BiH odradio je vježbu kontrole nereda i medicinske evakuacije žrtava. Iz Misije EUFOR-a u BiH su naveli kako su savladane sve složene vježbe kontrole nereda i medicinske evakuacije žrtava.
“Maksimalno disciplinirani i profesionalni, neprestalno poboljšavaju svoje vještine kako bi ostali spremni za misiju! Pripremljeni, ujedinjeni i odlučni”, napisali su iz EUFOR-a.
Kako podsjeća N1, zbog krize i političkih tenzija koje vladaju u BiH, posljednjih dana je u BiH pojačano prisustvo vojnika EUFOR-a. U BiH su kopnenim i zračnim putem posljednjih dana stigle rezervne snage EUFOR-a iz Italije, Češke i Rumunije, a važno je istaknuti kako je dolazak vojnika zabilježen i jučer na graničnim prijelazima.
Lugi Soreca, šef Izaslanstva Europske unije u BiH se dotaknuo ove teme navodeći, između ostaloga, da je pojačavanje trupa EUFOR-a jasna politička poruka.
“EUFOR Althea predstavlja ključni doprinos Europske unije u podršci Bosni i Hercegovini na njenom evropskom putu. Kroz podršku domaćim vlastima u očuvanju sigurnog i bezbjednog okruženja, Misija igra ključnu ulogu u osiguranju stabilnosti. Sigurno i osigurano okruženje, podsjećam, ključni su za opredijeljenost BiH u ostvarenju napretka na evropskom i NATO putu”, naveo je Soreca.
/Desk/