Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Španjolci zasluženo svjetski prvaci, Argentinci neprimjereni finalu
    • Istraživanje UNFPA: Sve manje vjere u budućnost u BiH
    • Velike gužve na graničnim prijelazima BiH
    • Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”
    • Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika
    • Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka
    • Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi
    • Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Suljagić: Kod sunarodnjaka nisam vidio reakciju na Hamasov napad ali jesam erupciju antisemitizma među intelektualnom i akademskom elitom na šačici bh Židova

    republikaBy republika23.11.2023Updated:23.11.2023No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić poručio je u četvrtak kako bi svi morali pokazati dužnu dozu solidarnosti sa žrtvama među Židovima koje je u napadima na Izrael 7. listopada prouzročio Hamas, ističući kako ga neki od tih zločina podsjećaju na ono što su na početku rata u BiH radile srpske snage.

    Suljagić je u emotivnom tekstu na portalu Istraga.ba odgovorio na prozivke iz propalestinskih udruga u BiH, iz kojih su ga optuživali kako Memorijalni centar Srebrenica šuti dok u Gazi stradaju civili u izraelskim napadima. Metom napada tih udruga postala je i Munira Subašić iz udruge “Majke Srebrenice”, kao i zamjenik načelnika Srebrenice Hamdija Fejzić, prenosi agencija HINA.

    Iz udruge “Palestinska zajednica u BiH” optužili su ih da su “založili” Memorijalni centar Srebrenica za potporu Izraelu i to zbog veza koje su ranije uspostavili sa Svjetskim židovskim kongresom (WJC). Ta je utjecajna židovska organizacija iskazala jasnu solidarnost sa žrtvama genocida u Srebrenici što su ga u srpnju 1995. nad Bošnjacima počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba.

    foto: Menachem Rosensaft

    Izvršni potpredsjednik WJC Menachem Rosensaft i osobno je ove godine bio na komemoraciji u Srebrenici te tada jasno kazao kako je ubojstvo osam tisuća srebreničkih muškaraca i dječaka zločin ravan holokaustu u Drugom svjetskom ratu.

    Nakon napada na Izrael Rosensaft je apelirao na javnost u BiH da razumije poziciju Izraela i ozbiljnost napada kojima je bio izložen, no umjesto toga u toj su zemlji, a posebice u Sarajevu, zaredali skupovi potpore Palestinscima uz osude židovske države, a zbog otvorenog antisemitizma koji je na njima prevladavao prosvjedovala je i veleposlanica Izraela u BiH Galit Peleg.

    Suljagić, koji je i osobno preživio genocid u Srebrenici, sada je poručio kako su on i njegovi suradnici iz Memorijalnog centra dužni samo žrtvama čiji uspomenu čuvaju, a Hamasu ne duguju ništa.

    “Jedna od prvih stvari koju sam vidio ujutro 7. listopada bio je video klip trojice pripadnika Hamasa koji u automobilskoj prikolici sjede na izlomljenom i polugolom ženskom tijelu i uz povike i slavlje se vozaju kroz Gazu.

    Prvo na što mi je palo na um bio je travanj 1992., kada su pripadnici jedinica Službe državne sigurnosti Srbije okupirali Bratunac, i nakon što su ga ubili, vezali tijelo pekara Fejze Raškaja za auto i vozali se kroz grad naočigled svih”, napisao je Suljagić.

    Dodao je kako među svojim sunarodnjacima nije vidio nikakvu reakciju na Hamasov napad ali je vidio kako se “rulja skoro po komandi ostrvila na šačicu bosanskih Židova” uključujući tu i “erupciju antisemitizma među intelektualnom i akademskom elitom”.

    “Odbijam, i uvijek ću odbijati biti u društvu Vladimira Putina, Vojislava Šešelja, Noama Chomskog i drugih prijatelja Palestine koji negiraju naš genocid”, poručio je kritičarima Suljagić.

    /Desk/

    antisemitizam emir suljagić gaza hamas izdvojeno srebrenica
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Španjolci zasluženo svjetski prvaci, Argentinci neprimjereni finalu

    20.07.2026

    Istraživanje UNFPA: Sve manje vjere u budućnost u BiH

    19.07.2026

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    18.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Španjolci zasluženo svjetski prvaci, Argentinci neprimjereni finalu

    Istraživanje UNFPA: Sve manje vjere u budućnost u BiH

    Velike gužve na graničnim prijelazima BiH

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.