Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Izvješće State Departmenta: U BiH nema političke volje za borbu protiv korupcije
    • Stoltenberg tvrdi da Rusija od Kine želi smrtonosno oružje
    • HNŽ: MUP-u 2,381 milijuna KM, općinama 1,2 milijuna za prijevoz učenika – Ministar Opsenica tražio povlačenje točke oko imenovanja novog direkora ZZO i još konsultacija
    • Gradonačelnik Banja Luke
    • Kineski predsjednik dva dana kod Putina: “Dobro došao prijatelju”
    • Kremlj naredio Rusima: Svi moraju baciti IPhone ili ih dati djeci – Misle da ih Amerika špijunira
    • Juratović: EU treba složno dati vjetar u leđa Bosni i Hercegovini
    • Napretkova korizmena tribina u Mostaru
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    ŠTO ČEKA BiH? Pregovori propali, međunarodni posrednici odustaju: U Parlamentu glasati oko onoga što je dogovoreno

    republikaBy republika20/03/2022Updated:20/03/2022Nema komentara10 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Nakon što su u subotu završili fijaskom i ozbiljnim, međusobnim optužbama, propali su pregovori oko izmjene Izbornog zakona BiH i djelimične promjene Ustava. Nakon petodnevnih intenzivnih pregovora u zgradi Izaslanstva EU u BIH, uz sudjelovanje predstavnika međunarodne zajednice, prvenstveno direktoricom pri Europskoj službi za vanjske poslove Angelinom Eichhorst i američkim veleposlanikom u BiH Michaelom Murphyjem, ponovno su na površinu isplivali prvenstveno nesuglasice između stavova predsjednika SDA i HDZ-a.

    No, predsjednik SDA, Bakir Izetbegović i danas i jučer ostao je nijem za izjave za javnost, dok su, istodobno, njegovi jučerašnji istupi na svečanoj sjednici Žena SDA i optužujuće izjave prema Čoviću samo dodatno otežale nastavak pregovora. S druge strane, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, kazao je kako se radi o “brutalnom napadu na BiH”, da SDA želi ostanak ‘status quo’ i ne želi dogovor kao i da je “najviše izgubila BiH” te je ponovio kako za “izbore nema uvjeta”. On je rekao da su za preijedlog modela glasale sve stranke, izuzev jedne.

    Čović je izravno optužio lidera SDA za propast pregovora, a vjerojatno bi slićno izjavio za njega i sam Izetbegović.

    Razočarenje nisu krili ni Eichhorst kao ni Murphy. Direktorica pri Europskoj službi za vanjske poslove kazala je kako su se iscrpile sve mogućnosti u pregovorima, da bh lideri nisu imali hrabrosti postići za odluke, ali i kako su ovi pregovori ipak povijesni jer se po prvi puta nakon Daytona razgovaralo o funkcionalnosti BIH. Ona je kazala da međunarodna zajednica izlazi iz pregovora, ali “ne odustaje od BiH”. Američki veleposlanik je, komentirajući pitanja o mogućnosti bojkota izbora, kazao kako to nikako ne bi bilo pametno te da “takvo nešto ne preporučuje”.

    Eichhorst: Ipak povijesni razgovori

    Direktorica pri Europskoj službi za vanjske poslove Angelina Eichhorst, nakon propalih pregovora kazala je kako je “ovo još jedna propuštena prilika”.

    “Mi smo iscrpili sve mogućnosti da se dođe do konsenzusa. Bilo je teško zadovoljiti sve prisutne interese. Rekla bih da ovo zaista predstavlja gubitak”, rekla je Eichhorst o pregovorima.

    Ona je kazala kako su razgovori bili “iznimno intenzivni i itekako važni”, a da se jedno od najvažnijih pitanja odnosilo na izborni model dva člana Predsjedništva BiH iz Federacije BiH te da je tu bilo određenih iskoraka, a pri tom je posebno naglasila da je, prvi put nakon 30 godina, razgovarano o mehanizmima deblokade u institucijama Federacije BiH kao što su Vlada i Ustavni sud entiteta.

    “Politički subjekti su prvi put nakon Daytona, to je povijesni trenutak, razgovarali o pitanju funkcionalnosti Federacije BiH i utvrđivanja mehanizama deblokade. Pitanje oko kojeg se strane nisu mogle dogovoriti je nadležnosti Doma naroda Federacije BiH. Razgovaralo se i o izmjeni i sastavu tog Doma, ali dogovor nije postignut oko reduciranja nadležnosti. Ostalo je sporno pitanje nadležnosti Doma naroda. Jasna su neslaganja u stavovima između SDA i HDZ-a. To su iznimno kompleksna pitanja, mi nemamo sumnje da je teško doći do kompromisa”, istaknula je Eichhorst.

    Odgovarajući na pitanje je li, s obzirom na neke optužbe, isključila iz pregovora građanske stranke, Eichhorst je kazala da su sve parlamentarne stranke bile pozvane, ali da su neki donijeli odluku kako neće sudjelovati.

    “U dijelu pregovora koji se tiču integriteta izbornog procesa nije bilo neslaganja, ali nema ni volje za donošenjem takvih izmjena. Ono što je urađeno je bilo kvalitetno i mi ostajemo u stavu da se taj dio treba uputiti u parlamentarnu proceduru”, rekla je.

    Naglasila je i daljnju važnost ove teme o izmjeni Ustava BiH i obvezu države u provođenju presude Europskog suda za ljudska prava. A naglasak je stavila na to da izbori moraju biti održani bez obzira na nepostojanje dogovora oko izmjena.

    Murphy: “SDA i HDZ nisu mogli postići razuman kompromis”

    Veleposlanik SAD-a u BiH Michael Murphy kazao je kako je razočaran da SDA i HDZ međusobno razumijevanje nisu mogli provesti u dogovor.

    “Razočarani smo da ove stranke nisu mogle poduzeti osnovne korake kako bi provele reforme koje su neophodne da se osigura funkcioniranje vlasti. Govorili smo da je bolje da nema dogovora nego da se sklopi loš dogovor. Oni moraju imati povjerenje da će njihovi glasovi biti bitni i da mogu živjeti svoje živote bez diskiriminacije. Nadali smo se da će bh. politički lideri na isti način to promatrati, da će iskoritiiti priliku za povijesnu pobjedu za svoje građane. Imali smo komponente dogovora koji bi postigao sve ciljeve i koji bi političkim liderima isporučio sve ono što su kazali da im je potrebno”, rekao je američki veleposlanik.

    Govoreći o onome što je propušteno, Murphyi je kazao kako bi dogovorom bh građani dobili nadu za bolju budućnost za put ka EU, kao i da blokade predugo traju.

    “Svi lideri su nam kazali da smatraju da su postigli određen napredak, da bolje razumiju stavove. Nažalost SDA i HDZ to nisu mogli provesti u postizanje jednog razumnog kompromisa. Previše je bilo fokusa na simbolici, a ne na supstanci. A supstanca je ono što je nužno konstitutivnim narodima i građanima ove zemlje. Posebno odbijanje prihvaćanja razumne promjene koje bi unaprijedile funkcionalnost institucija u FBiH učinilo je nemogućim da se postigne izbalansiran dogovor za koji smo se mi obvezali pružiti podršku. Razočarani smo da ove stranke nisu mogle poduzeti osnovne korake kako bi se provele reforme koje su nužne da se osigura funkcioniranje vlasti”, rekao je Murphy.

    Američki veleposlanik u BiH kazao je kako se očekivalo da će bh. politički lideri iskoritiiti priliku za povijesnu pobjedu za svoje građane i da su međunarodni posrednici “učinili sve što su mogli” te da je na liderima postizanje kompromisa koje danas nisu mogli postići te za njih dobiti podršku u Parlamentu.

    “To zahtijeva veći stupanj povjerenja nego što je to slučaj danas i puno više političke hrabrosti, a to do sada nismo vidjeli. Kada se to dogodi, spremni smo pomoći. Za sada svi politički lideri trebaju udvostučiti svoja nastojanja da se usvoje mjere koje se tiču integriteta izbornog procesa koji njihovi građani žele i da se usredotoče na izbore koji će se održati u listopadu. SAD će nastaviti pružati podršku BiH njenim konstitutivnim narodima i građanima. Također ćemo nastaviti tražiti odgovornost lidera, onih lidera koji budućnost ove zemlje drže taocem”, znakovito je poručio je američki veleposlanik SAD u BiH.

    Čović: Nema uvjeta za izbore

    Predsjednik HDZ-a BiH komentirajući propale pregoore o izbornoj reformi, kazao je da je “pet od šest stranaka koje su sudjelovale prihvatile model koji rješava sve”.

    “Nakon devet mjeseci pokušavamo u različitim prilikama razgovarati i tražiti ova rješenja oko Izbornog zakona i Ustava, jednim dijelom smo u tome uspjeli. Jučer smo imali završen posao, onda se on problematizirao s jedne strane SDA na način da je išao s nekim dodacima onoga što smo do sad stavili kao standard”, rekao je Čović.

    Dodao je da mu je “žao jer je najviše izgubila Bosna i Hercegovina”.

    “U startu je bio jasan isti cilj da se ništa ne dogovori, da ostane status quo i to je zadnjih 9 mjeseci SDA samo radila. S te strane ja to doživljavam brutalnim udarom na BiH u svezi aktualne političke situacije u BiH ali jednako tako i kad gledamo naše okruženje i šta nas sve čeka u vremenu ispred nas”, rekao je Čović kazavši kako se “ono oko čega su se složili može poslužiti kao okvir da se dalje dogovaraju”.

    “A oni koji su pokušali razgraditi Federaciju BiH u organizacijskom smislu ja im sad samo mogu poručiti, niti su sad uspjeli niti će ikada uspjeti jer time ruše BiH, to nije europska BiH. Oduzeti one ključne elemente Daytona, praviti neki Dayton 2 u nekom blitzkriegu koji se pokušao ovdje napraviti, ja mislim da je bio uzaludan posao. Drago mi je da je jučer pet stranaka od nas šest prihvatio model koji rješava sve probleme koje smo stavili ispred sebe, pa čak i onaj oko funkcioniranja Federacije BiH”, rekao je Čović.

    Tvrdi da su “jučer Hrvati bili spremni na tri, četiri vrlo jasna ustupka”.

    “Netko je to zvao blokadom, ja bi rekao da bude funkcionalnija BiH, međutim na iznenađenje SDA, nisu misli da ćemo to dati. Kad smo mi to dali, išli su dalje, onda smo rekli da ne može više, da se ne može rušiti BiH na način da se ključni obrisi Daytona sruše kroz Federaciju BiH”, rekao je Čović.

    Dodao je da su govorili o tome kako riješiti pitanju imenovanja Vlade Federacije BiH bez bilo kakvih mogućnosti da netko zaustavlja taj proces, odnosno, kako definirati predsjednika Federacije Bih i dva potpredsjednika, da nitko nema mogućnost blokirati taj proces”, rekao je Čović, naglasivši i to kako nema uvjeta za održavanje izbora.

    Radončić: Razgovori nisu uspješno završeni, to je loš dan za nas, a velika radost za Dodika

    “Izbori se trebaju održati, a hoće li HDZ i HNS iste bojkotirati ili opstruirati, treba pitati gospodina Čovića. Ja vjerujem da će izbora biti i da ih treba biti”, rekao je predsjednik SBB BiH Fahrudin Radončić, nakon neuspješnog završetka još jednog kruga pregovora.

    Na novinarsko pitanje što će se dogoditi nakon što su pregovori propali, Radončić je odgovorio: “Ovo je loš dan za nas u Federaciji BiH, a velika radost za Milorada Dodika.

    “Posljedice propalih pregovora će se, vjerojatno, osjetiti za 2, 4 ili 6 mjeseci, kada se budu održavali izbori, ali to ne znači da se netko treba bojati rata ili bilo kakve vojne eskalacije, već se radi o tome da će se sigurno povećati političke tenzije, koje su i sada svakako velike. Iako su napravljeni veliki pomaci u približavanju stavova oko zaustavljanja blokada u Federaciji BiH i funkcioniranju Doma naroda te na još nekoliko veoma važnih pitanja, konačnog dogovora nema”, rekao je predsjednik SBB-a.

    Konaković: ‘Ne’ federalnom Domu na sliku RS-a

    Predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković nakon što je prenesena njegova izjava o tome da ne želi podržati uređenje Federalnog Doma naroda na isti način kako je to urađeno u drugom entitetu u BiH, pojasnio je svoj stav navodeći da se on bori za reduciranje Doma naroda FBiH, a ne da je protiv toga.

    Također je kazao kako od početka naglašava da je to primarni interes NiP-a da Dom naroda ne bude drugi Zastupnički dom koji će kočiti sve procese.

    “O tome javnom govorim svaki dan i ježim se od pomisli da neko zagovara da to svedemo na Vijeće naroda Republike Srpske koje u tom slučaju svi zajedno legitimišemo i priznajemo kao jedan dobar proces. Dok sam živ borit ću se da taj loš proces u RS-u se popravi, a nikako da se ovaj u Federaciji izjednači”, rekao je Konaković.

    Konaković je rekao kako bi već došlo do izjednačavanja ovlasti ovih institucija te da Vijeće naroda treba dobiti veće ovlasti u skladu s ovlastima Doma naroda FBiH.

    “Možete li zamislite kakva će biti reakcija Dodikovog režima kad mi iz Federacije predložimo taj model i potpuno ga legitimiramo”, rekao je Konaković.

    Cvitanović: Priča završila na Domu naroda

    “Pregovori su propali jer je načelo do samog starta bilo da je ili dogovoreno sve ili nije dogovoreno ništa. U nekim koracima od teme do teme članka 4 i članka 5, Ustava BiH, modela za izbor članova Predsjedništva, stavovi su bili primaknuti, ali nisu dogovoreni u potpunosti”, kazao je predsjednik HDZ 1990 Ilija Cvitanović.

    Dodaje da je “priča završila na Domu naroda”.

    “Sa strane bošnjačkih političkih predstavnika je kontinuirana tendencija i cilj bila smanjiti nadležnost Doma naroda FBiH, dovesti ga na razinu Vijeća naroda RS i tome nema prostora za razgovor. Ja ovo vidim kao drugi korak u potpunom dekonstituiranju Hrvata. Prvi je urađen početkom 2000-ih, kada su nametnuti amandmani na Ustav koji su išli sammo na štetu hrvatske političke pozicije. Ovo bi bio drugi korak i treći bi bio apsolutno dekonstitutiranje. Nije bilo prostora za učiniti korak naprijed, iako smo i mi bili spremni učiniti ustupke”, kazao je Cvitanović.

    /Republika/

    Angelina Eichhorst Dragan Čović elemedin konaković fahrzudin radončić izdvojeno Michael Murphy pregovori
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Izvješće State Departmenta: U BiH nema političke volje za borbu protiv korupcije

    21/03/2023

    Stoltenberg tvrdi da Rusija od Kine želi smrtonosno oružje

    21/03/2023

    Kineski predsjednik dva dana kod Putina: “Dobro došao prijatelju”

    20/03/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Gradonačelnik Banja Luke

    ‘Ne može mu ni’ko ništa…’

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    Polako u legitimno predstavljanje

    Najnovije

    Izvješće State Departmenta: U BiH nema političke volje za borbu protiv korupcije

    Stoltenberg tvrdi da Rusija od Kine želi smrtonosno oružje

    HNŽ: MUP-u 2,381 milijuna KM, općinama 1,2 milijuna za prijevoz učenika – Ministar Opsenica tražio povlačenje točke oko imenovanja novog direkora ZZO i još konsultacija

    Gradonačelnik Banja Luke

    Kineski predsjednik dva dana kod Putina: “Dobro došao prijatelju”

    Kolumne

    Marić: “…u pet deka”

    Sretno, Mamiću!

    “Milanović izjavom o Kosovu želi naštetiti Vučiću i pogodovati Putinu”

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    Promo

    Napretkova korizmena tribina u Mostaru

    Počinje 4. Napretkov tjedan kulture, na programu: koncerti, kazališna predstava, predstavljanje monografije i izložba

    ‘Pisanje između redova’ – knjiga Faruka Kajtaza – “Britka pera, ‘oštar’ na obaraču”

    U Mostaru tradicionalni Božićni koncert i božićni prijem povodom pravoslavnog Božića

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.