Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    • Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka
    • Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti
    • Papa Lav poduzima prvi korak u vezi spolnog zlostavljanja u Katoličkoj Crkvi
    • Porezi na električnu energiju su preveliki
    • Preminuo poznati glumac iz hit serije ‘Reži me‘. Javnost nije znala da se borio s teškom bolešću
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Srbija s Republikom Srpskom polako tone u izolaciju?

    republikaBy republika06.08.2021Updated:06.08.2021No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Banja Luka ulazi u konfrontaciju sa Sarajevom i međunarodnom zajednicom, a unutar toga posebno sa EU i Njemačkom. Pitanje je hoće li Srbija žrtvovati budućnost svojih građana zbog opstanka na vlasti Milorada Dodika, piše Deutsche Welle.

    Susret državnog vrha Srbije i Republike Srpske u Beogradu, kao i izjave nakon tog sastanka, nisu donijeli ništa pretjerano novo kada je riječ o političkoj krizi u Bosni i Hercegovini. Glavni akteri uglavnom su ponovili svoje već poznate stavove, pri čemu je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bio zadužen za nešto smireniji ton, ali je bilo vidljivo da je i srpski član Predsjedništa BiH Milorad Dodik pokušao svoj nastup prilagoditi tonu domaćina. I pored toga ipak je istaknuo da je „Bosna i Hercegovina nemoguća država” i da je “potreban miran razlaz“.

    Nametnute odluke nisu dobre

    S druge strane, predsjednik Srbije je, nakon susreta sa izaslanstvom iz RS, više puta naglasio da Srbija „podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, ali da isto tako podržava i teritorijalni integritet Republike Srpske“. Povodom najnovijih odluka Visokog predstavnika, koje su i dovele do oštrih reakcija Banja Luke, Vučić je rekao da „nametnute odluke nikada nisu dobre i da sve što se odlučuje u BiH treba biti donijeto u interesu i suglasju tri naroda koji tamo žive. To je suština i duh Daytonskog sporazuma, a ne nametanje rješenja“.

    On je izrazio nadu da nitko neće ići u dalju primjenu „Bonskih ovlasti“, a povodom odluka Narodne skupštine RS istaknuo da „nikakvih odluka tog parlamenta ne bi bilo da prije toga nije bilo oktroiranih odluka bivšeg Visokog predstavnika“. Vučić i Dodik također su naglasili važnost srpskog političkog jedinstva u RS u ovom trenutku, i da je taj trenutak dobar i za Srbiju.

    Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik ponovio je više puta da je Christian Schmidt „nelegitimni Visoki predstavnik“ i naglasio da „strani faktor u BiH pokušava uništiti identitet Srba i integritet RS i svesti ju na pravnu ljušturu“. Dodik smatra „da je namjera Christiana Schmidta centralizirati BiH i postaviti kao protivnika Srbije“. Kao dokaz toga, Dodik navodi da se „Sarajevo ne želi uključiti u projekt Mini Schengen“.

    Popularni Mile i oprezni Vučić

    Predsjednik Srbije i ovoga puta izbjegao je iznijeti svoj stav o legitimnosti novog visokog predstavnika i umjesto toga samo je ponovio da “Schmidta poznaje, da su imali korektne odnose, ali da to nema veze s nametanjem odluka”. „Srbija će podržavati ustavno-pravna i daytonska prava RS“, rekao je Vučić.

    To je i bio trenutak kada se Aleksandar Vučić nadovezao na prethodnu Dodikovu izjavu da „Bakir Izetbegović prijeti nekakvom osvetom“, rekavši kako se „ne može očekivati da Republika Srpska mirno gleda one koji se u svojim partijskim programima zalažu za ukidanje Republike Srpske“.

    Vučić je tome i dodao da razumije frustracije Milorada Dodika i da je „ono što priča Mile kod Srba puno popularnije“, ali da „Srbija mora biti oprezna i voditi računa o svim aspektima”. “Srbija prije svega brine o svom ekonomskom rastu, miru i šta ćemo ostaviti u budućnosti svojoj djeci“, rekao je Vučić.

    Izuzev političkih tema, predstavnici Srbije i RS razgovarali su i o ekonomiji. U tom kontekstu govorili su o izgradnji puta od Sremske Rače do Bijeljine, energetskim projektima, hidroelektrani, kao i o daljoj podršci u oblasti zdravstva i socijalne politike.

    Kako smo dovde došli?

    Komentirajući spomenute izjave, Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose, kaže da „ono što nismo čuli je preispitivanje Beograda i Banja Luke zašto su došli u ovakvu političku situaciju“.

    „Glavna posljedica takozvanog političkog jedinstva koje je postignuto u Republici Srpskoj je njihova konfrontacija sa Sarajevom i međunarodnom zajednicom, a unutar toga posebno sa Europskom unijom i Njemačkom. RS polako ide u sve dublju izolaciju, i ako se stvari ovako nastave Dodik je produžio svoj politički život za godinu-dvije, ali je RS uveo u stagnaciju i u velika iskušenja njenog opstanka“, ističe Janjić za DW.

    “Na stranu što pišu lokalni mediji, na sceni je i izvjesna izolacija Beograda, koja će se samo produbljivati, i nema nikakvog razloga da Srbija žrtvuje budućnost svojih građana zbog opstanka na vlasti Milorada Dodika”, dodaje Janjić.

    „Pretpostavljam da je toga svjestan i sam Dodik, koji očito više računa na Orbana i Moskvu nego na Vučića. Ali zbog toga se i Srbija može naći u situaciji da bude uvučena u čitav problem, što dodatno širi prostor krize i da uđemo u još dublju političku i regionalnu krizu“, smatra Janjić.

    Blokirana BiH na otvorenom Balkanu?

    “Također, kada je riječ o mogućim potezima Beograda”, nastavlja  sagovornik DW-a, “Aleksandar Vučić mora se opredijeliti za što se zalaže: „Je li Vučić za otvoreni Balkan i, ako je zaista za to, kako se u to uklapa izolirana Republika Srpska? Stoga i Aleksandar Vučić mora građanima Srbije objasniti  spremaju li se ponovno godine sankcija ili sukoba, samo zbog toga da bi Dodik opstao na vlasti“.

    Pozivanje i Dodika i Vučića na izjave Bakira Izetbegovića, Dušan Janjić vidi samo kao „međusobnu vezu dvojice predstavnika Srba u Beogradu i Banja Luci s prošlošću“.

    „Obojica pričaju priču o prošlosti računajući na izazivanje masovnih emocija i forsiraju agendu promjene granica, kako bi izbjegli vladavinu prava i reforme. Zato i inzistiram na tome da se Vučiću ne može uvijek vjerovati, jer ako navodno hoće ’otvoreni Balkan’, to se ne može ostvariti sa zatvorenom Republikom Srpskom i blokiranom Bosnom i Hercegovinom“, zaključuje Dušan Janjić.

    Prisutna i „konstruktivna“ opozicija

    Sastanak na vrhu Beograda i Banja Luke pokazao je ne samo političko jedinstvo Republike Srpske već i prisustvo „konstruktivne oporbe“ u Srbiji tijekom ovih susreta, i to onog dijela koji ne želi prisustvo stranaca u dijalogu vlasti i oporbe.

    Kako je to medijima pokušao objasniti Boško Obradović, lider ‘Dveri’, pozivu predsjednika Srbije su se odazvali samo zbog toga jer je tu bila prisutna i oporba iz Republike Srpske. „Ovo je državni interes, a ne dnevna politika“, rekao je Obradović.

    To opravdanje očito nije bilo dovoljno mnogima na društvenim mrežama, koji su ovo ćaskanje s vlastima na prijemu uz vino već okarakterizirali kao druženje sa Vučićevom privatnom oporbom, piše DW.

    /Republikainfo.com/

     

    #milorad dodik Aleksandar Vučić izdvojeno
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    05.07.2025

    Dodik više nije bjegunac od pravosuđa – Sud BiH, na zahtjev Tužiteljstva BiH, ukinuo mu tjeralicu i pritvor: “Umoran sam od svega”

    05.07.2025

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    04.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela

    Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka

    Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.