U trenutku kada se u razmaku od samo tri dana, za 7. i 10. lipanj, najavljuju posjete Beogradu prvo šefa ruske diplomacije Sergeja Lavrova, a potom i nemačkog kancelara Olafa Scholza, predsjednica Vlade poručuje da je Srbija izložena velikim pritiscima zbog neuvođenja sankcija Moskvi, ali da takvu poziciju ne mijenja.
Nekadašnji veleposlanik Srbije u Nemačkoj i Velikoj Britaniji Ognjen Pribićević za N1 kaže da Srbija ne može odbiti razgovor s Rusijom, ali i kako će se zbog posjete Lavrova, pritisak sa Zapada još više povećati, piše N1 Srbija.
U tijeku su pripreme za ‘atomski s desna’ i ‘trenutni atomski s lijeva’ – hoće li Srbija biti oborena s jedne, od dvije stolice na kojima trenutno sjedi. U sve kompliciranijoj situaciji, kada Bruxelles dovršava šesti, najteži, paket sankcija Moskvi, premijerka osjeća, kako kaže, velike pritiske zbog pozicije Srbije.
„Je li laka pozicija? Nije. Borimo li se svaki dan argumentima održati takvu poziciju? Da, apsolutno. Nadam se kako razimiju našu poziciju ili da nas makar čuju i partneri iz Rusije, ali i naši partneri iz EU i SAD… Mi poziciju ne mijenjamo“, poručila je premijerka Ana Brnabić.
Takav stav: neuvođenje sankcija Rusiji u skladu sa međunarodnim pravom i nacionalnim interesom, istoga dana tumače svatko na svoj način i premijerkine stranačke kolege iz vrha Srpske napredne stranke.
“Politika naše Vlade je punopravno članstvo u Europskoj uniji i nemam ni malo dvojbe da Srbija treba uraditi apsolutno sve da bi taj cilj bio ispunjen”, poručila je članica Predsjedništva SNS Zorana Mihajlović.
“Nema dvojbe, kad bismo uveli sankcije, sva vrata na Zapadu bi nam bila otvorena. Ipak, postoji nešto što se zove moral i ponos”, smatra Vladimir Đukanović, također član Predsedništva SNS.
Dolazak Lavrova, za koga su, praktično, sva druga vrata u Europi zatvorena, u Beograd, predstavljat će prvu posjetu jednog visokog ruskog dužnosnika Srbiji od izbijanja rata u Ukrajini.
“Mi razgovor s Rusijom ne možemo odbiti, jer je riječ o velikoj sili koja drži drži poziciju Srbije po pitanju Kosova u UN”, ocenjuje Ognje Pribićević.
Ali i Njemačka je u nikad većoj diplomatskoj ofanzivi na Zapadni Balkan. Nekadašnji veleposlanik u Berlinu i Londonu Ognjen Pribićević tumači i “drugu stranu” dolaska Lavrova.
“Ta posjeta, ukoliko do nje dođe, sigurno će imati jako negativan odjek na Zapadu i nema nikakve sumnje da će se pritisak na Srbiju još više povećati. Oko toga ne treba imati nikakve dvojbe da će zahtjevi Njemačke biti upravo da bi negdje sebe opravdala i svoju politiku prema ratu u Ukrajini”, objašnjava Pribićević.
Pre nego što doznamo što će Lavrov kazati 7., a šta Scholz 10. lipnja, poznato je da će srpski predsjednik, kako je sam najavio, vrlo brzo na telefonskoj vezi izgovoriti „spasiba na družbi“. Razgovor s Putinom vodit će se oko plina i drugih pitanja, piše N1 Srbije.