Iako ovakav hladni prodor u travnju nije iznenađenje, ovaj se razlikuje od ostalih po jačini što bi moglo stvoriti velike probleme poljoprivrednicima
Uživajmo u današnjem i iduća dva ugodno topla proljetna dana jer nas idući tjedan očekuje hladno i vjetrovito vrijeme. Hrvatska, ali i cijeli Balkan te područja prema istoku i jugoistoku, bit će među najhladnijim dijelovima našeg kontinenta.
– Očekujemo dosta izraženu promjenu vremena, ali neće biti neuobičajena jer smo hladne prodore u travnju bilježili i ranije. Sa sjevernog pola prema našim krajevima spušta se veća količina hladnog zraka arktičkog porijekla na prednjoj strani prostrane anticiklone, odnosno polja visokog zračnog pritiska, koje se smjestilo iznad obale Velike Britanije, Irske i Skandinavije. To kao posljedicu ima da će ta područja izbjeći hladnoću dok će područje Hrvatske, ali i ostatka Balkana te Istočne Europe potpasti pod hladnu stranu. To će uvjetovati znatno niže temperature zraka nego je to uobičajeno za prvu i početak druge dekade travnja – rekao je za Jutarnji list poznati bh meteorolog Nedim Sladić, doktorand geofizike na Sveučilištu Leicester u Velikoj Britaniji.
– Konkretno, ako su uobičajene dnevne temperature zraka u ovom razdoblju travnja su u Hrvatskoj između 10 i 15 Celzijevih stupnjeva, sada će te temperature biti niže za gotovo 10 stupnjeva. Najviše dnevne temperature će se često mjeriti jednoznamenkastim vrijednostima. Iako dolazi hladni prodor, većih poteškoća po pitanju padavina ne očekujemo jer ta zračna masa znatnim dijelom nema veliku količinu vlage u sebi. Padavine se najčešće očekuju na području Gorskog kotara i Like, u dijelovima Slavonije i duž srednjeg i južnog Jadrana. Međutim, te padavine sada ne mogu prouzročiti veće poteškoće nakon poplava koje su zabilježene krajem ožujka. U višim planinskim krajevima je moguć snijeg, ali ne treba očekivati većih poteškoća. Očekujemo jači sjeverni i sjeveroistočni vjetar, ponovno će biti jake i olujne bure na Jadranu – pojasnio je Sladić.
Iako ovakav hladni prodor u travnju nije iznenađenje, ovaj se razlikuje od ostalih po jačini što bi moglo stvoriti velike probleme poljoprivrednicima.
– Vegetacija je u punom jeku i svaka vedra noć će predstavljati opasnost jer u vedrini imamo veće hlađenje tla, a time i veći rizik od mraza. Ispred nas je dosta izazovni period, ne toliko po pitanju padavina nego po pitanju temperatura zraka dosta nižih nego je to uobičajeno u ovo doba godina – naglasio je Sladić.
Naposljetku, imao je i dobru vijest: hladni prodor trajat će svega nekoliko dana.
– Hladni prodor mogao bi se zadržati sve do 11. travnja. Nakon toga očekujemo, na osnovi sadašnjih klimatskih modela koji daju naznaku zatopljenja, da se temperatura zraka vrati na uobičajene travanjske vrijednosti. Pred kraj idućeg tjedna naznake su postupnog rasta temperature zraka i poboljšanja vremenskih prilika – zaključio je Nedim Sladić.
/Desk/