Prema odluci Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BIH s današnje sjednice, Ena Dizdarević, s izborne liste ‘Koalicija za Mostar’, nova je vijećnica Gradskog vijeća Grada Mostara. SIP BiH je glasanjem omjera glasova 4:3, odlučila da HDZ-u oduzme mandat i dodijeli ga ovoj kandidatkinji. Za donošenje ove odluke glasali su Ahmet Šantić, Željko Bakalar, Suad Arnautović i predsjednica SIP-a Irena Hadžiabdić, a protiv su bili Vlado Rodić, Vanja Bjelica Prutina i Jovan Kalaba.
Ovakva odluka uslijedila je jer HDZ na svojoj Gradskoj listi nije imao više niti jednog kandidata koji nije Hrvat, a maksimalna kvota Hrvata u Gradskom vijeću Mostara popunjena. Ivakva odluka SIP-a uslijedila je nakon što je Ines Sulić, kao Srpkinja s liste HDZ-a, izabrana za glavnu savjetnicu, te je njeno mjesto u Vijeću ostalo upražnjeno.
Član SIP-a Vlado Rogić, kazao je kako on neće podržati ovakvu odluku jer smatra kako nema pravno utemeljenje jer se, kako je naveo, ne radi o ukupnoj dodjeli mandata nakon održanih izravnih izbora za Grad Mostar već o dodjeli zamjenskog mandata.
“Smatram, ako donesemo ovakvu odluku, narušit ćemo odredbe Zakona o upravnom postupku i pogrešno primijeniti materijalno pravo. Jedno je ukupna dodjela nakon održanih izbora, a drugo je kada je izrečena volja birača i dobivena sva lista po količnicima na temelju članka 9.5, stavak 5, Izbornog zakona. Zbog toga odredbe 19.5 i 19.6 Izbornog zakona BiH, ovdje su apsolutno neprimjenjive. Ako ćemo pravilno primjeniti materijalno pravo, onda se trebamo vratiti na članak 9.5, stavak 1, Izbornog zakona, vidjeti koje su stranke dobile mandate i ovdje dodijeliti zamjenski mandat. Do sada je u velikom broju slučajeva, načelo dodjele zamjenskog mandata bilo da dodjeljujemo onoj stranci koja je osvojila mandat na izborima. U ovom slučaju to je stranka HDZ BiH. Mi sada to ne radimo. Odstupamo od načela koje je i sud potvrdio u nekoliko slučajeva”, objasnio je Rogić svoj stav, naglasivši kako zamjenski vijećnički mandat ne mora biti izričito s Gradske liste, kao i da mandat mora zadržati stranka koja ga je i osvojila te da će se ovakom odlukom donijeti odluka o oduzimanju mandata, a ne o zamjenskom mandatu.
Ovom odlukom, umjesto dosadašnjh 15 vijećnika, HDZ će imati 14, a Koalicija za Mostar, koju čine SDA, BPS i BH Zeleni, sa 10, sada je s 11 vijećnika u Gradskom vijeću Mostara.
Iz mostarskog HDZ-a smatraju kako se radi o kontroverznoj i manipulativnoj odluci, narušavanju izborne volje birača te oduzimanje mandata jednom političkom subjektu i dodjelu mandata suprotnom političkom subjektu, kao i da su imali kandidatkinju koja je ispunjavala sve uvjete za zamjenski mandat.
Iz HDZ BiH GO Mostar osudili su ovu odluku SIP-a, navodeći kako se radi o prekrajanju izborne volje, te kako je “postalo jasno da SIP više ne predstavlja zaštitu volje birača” te “izaziva opravdane sumnje u njegovu nepristranost i integritet”.
“Sve je započelo odlukom SIP-a koji je iz Gradskog vijeća Mostara isključio osobe koje su osvojile najveći broj preferencijalnih glasova. Konkretno, kandidati koji su ukupno osvojili 7.503 preferencijalna glasa, a koji su de facto trebali biti treća politička snaga u vijeću, ostali su bez svojih mandata. Unatoč činjenici da je SIP samostalno tvrdio kako odluka nije u skladu s duhom zakona, danas se čini da je institucija otišla korak dalje, oduzimajući mandat HDZ-u BiH zbog, kako kažu, ‘prekobrojnosti’ Hrvata u Gradskom vijeću, a mandat dodjeljuju SDA-u. Takve odluke jasno upućuju na političke igre koje nemaju mjesta u instituciji koja bi trebala štititi volju birača i osigurati poštovanje demokratskih principa”, reagirali su iz mostarskog HDZ-a.
“Za SIP ni broj glasova nije presudan – jedino je presudno ono što oni odluče. Iako su trenutačne odluke SIP-a predmet ozbiljnih kritika, važno je naglasiti da bi donošenje novog izbornog zakona bilo nužno kako bi se spriječile ovakve manipulacije u budućnosti. Samo usklađivanjem izbornog sustava i pravilnom implementacijom zakona možemo osigurati da volja birača bude poštovana, a politička borba poštena, bez političkog inženjeringa i manipulacija”, naveli su.
Iz HDZ-a Mostara su zaključili kako je konačni cilj slabljenje političke pozicije Hrvata u Mostaru kao i “borba za političku dominaciju i kontrolu nad voljom naroda” te da “SIP više nije institucija koja štiti pravo birača već instrument manipulacije”, uz pitanje “tko je sljedeći za gaženje”.
Podsjetimo kako, prema Statutu Grada Mostara, o zastupljenosti u Gradskom vijeću koji broji ukupno 35 vijećnika, nalaže da će najmanje četiri predstavnika iz reda svakog konstitutivnog naroda i jedan iz reda Ostalih biti zastupljeni u Gradskom vijeću kao i da nijedan od konstitutivnih naroda ne može imati više od petnaeast (15) vijećnika.
Međutim, na ovu odluku SIP-a postoji pravo žalbe Sudu BiH.
/Republika/