Središnje izborno povjerenstvo BIH na današnjoj žurnoj sjednici naložilo je Glavnom centru za brojanje otvaranje vreća i ponovno brojanje glasačkih listića po službenoj dužnosti na svim biračkim mjestima u Republici Srpskoj za razinu predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske.
Kako je na sjednici kazao predsjednik SIP-a Suad Arnautović, razmotren je veći broj primjedbi na tijek izbornog procesa za razinu predsjednik i potpredsjednik RS-a, a imalo se na uvidu i razni video materijali, dokumenti koji, kak je naglasio, nedvojbeno dokazuju da je taj proces kontaminiran da onemogućava utvrđivanja blagovremenih rezultata u skladu sa zakonom.
“SIP je odlučio izdati naredbu Glavnom centru za brojanje da, zbog pravilnog objedinjavanja rezultata izbora na biračkim mjestima u RS-u iszvrši otvaranje vreća sa glasačkim listićima i ponovno brojanje te utvrdi rezultate izbora sa svih 2.239 redovitih biračkih mjesta u RS-a, uključujući i Distrikt Brčko s opcijom glasanja za RS za razinu predsjednika i dopredsjednike RS-a. Ponovno brojanje glasačkih listića
Također, Glavnom centru je naloženo da napravi i analizu zaprimljenih glasačkih listića, broja važećih i nevažećih, kao i neiskorištenih i oštećenih glasačkih listića.
Zašto je Rogić bio protiv
Član SIP-a BiH, Vlado Rogić kazao je kako ne može podržati ovu odluku.
“Što se tiče utvrđivanja rezultata, apsolutno sam da se za sve razine pravilo utvrde rezultati. Ali, ovakvu naredbu ne mogu podržati. Naime, ona nije zasnovana na zakonu i nije slijed onoga što izborni zakon propisuje. Ako vidite temelj, članka 29 Izbornog zakona koji je jedan uopćeni osnov kada je u pitanju sasvim nešto drugo, a ne ponovno utvrđivanje rezultata. Apsolutno ne stoji da na temelju članka 29 donijeti ovakvu naredbu, s obzirom da je ponovno prebrojavanje izričito zakonom regulirano u 5.30, stavak 5 i 5.30, stavak 6. Slijed, po Izbornom zakonu, bi trebao biti da prvo riješimo sve prigovore, žalbe, zahtjeve, dobronamjerne i nedobronamjerne, da nakon, kako se kaže u prvoj rečenici članka 5.30, nakon što SIP utvrdi i objavi izborne rezultate, tek tada idu zahtjevi za ponovno prebrojavanje…Na temelju čega smo se mi odlučili za ovu naredbu? Na temelju toga što smo dobili prigovore, žalbe, zahtjeve, a nismo ih obradili. Ovaj SIP ni po jednom prigovoru i žalbi do sada nije donijelo rješenje, a mi donosimo naredbu o ponovnom prebrojavanju”, kazao je Rogić.
On je zaključio da je predložena naredba “u apsolutnom neskladu s odredbama Izbornog zakona kada je u pitanju tajming”.
“Moguće je da bi mi istu naredbu donijeli i ako se steknu uvjeti za to na temelju prigovora, zahtjeva za ponovno prebrojavanje, ali bi to uradili tek nakon utvrđivanja rezultata. U ovom trenutku, po službenoj dužnosti, to SIP ne može uraditi jer se postavlja pitanje čemu onda uopće zahtjevi za ponovno prebrojavanje”, zaključio je Rogić, kazavši kako naredbu neće podržati te da će glasati protiv.
Irena Hadžiabdić, također članica SIP-a, kazala je kako zna da je SIP “u kaosu s vremenom”, ali da kako je kazala “uz potpuno uvažavanje kolege Robgića”, objasnila zašto će ona podržatti odluku i to ne samo onavedenu nego i “odluke koje žemo sutra (utorak, 11. listopada) donijeti, a koje se odnose na ponovno prebrojavanje na više desetina mjesta”.
Osvrnuvši se na OSCE-ovo izvješće tijekom izbornog dana, kazala je kako se vidi da je bilo zastrašivanja birača, kupovine glasova, punjenja glasačkih kutija, fotografiranja glasačkih listića i jako puno proceduralnih problema i nepropisno zapečatiranih glasačkih kutija. To baca ljagu na izborni proces i mi znamo koga najviše krivimo za sve ono što se događalo za sve ono što se događalo na dan izbora”, kazala je Hadžiabdić.
“Nakon što smo u petak izvijestili da imamo problam na oko 60 gradova, na oko tisuću biračkih mjesta za različite razine, danas smo čuli da imamo problem na 90 osnovnih izbornih jedinica i od toga na 500 biračkih mjesta. Prije ili kasnije, mi ćemo doći u ovu situaciju koju, u ovom trenutku pokušavamo preduprijediti i vodeći računa o rokovima koji su nam na raspolaganju, ne možemo pokloniti vjeru pravilnom objedinjavanu rezultata. Vidjeli smo da članovi biračkih odbora priznaju da su upisivali nule kandidatima koji su po njihovim izjavama zaista dobivali glasove, to je priznanje određenih kaznenih djela. Vidjeli smo uništavanje izbornih isprava, sve će se to razmatrati pred tužitlejstvom, ali to nije razlog da mi ne skinemo ljagu s ovog izbornog procesa i ne dadnemo odgovore koje javnost očekuje. Obećali smo da nećemo stvari stavljati pod tepih, primili smo materijale, završimo poštu i prionimo na ojanje svega onoga što nam je sporno jer ne poklanjam vjeru istim do utvrđenim rezultatima na razini općina i gradova i to je ptoblem koji imamo”, kazala je Hadžiabdić, ponovivši da su to razlozi zašto će podražti odluku “iako ona nije bila prisutna u ranijoj praksi”.
Članica SIP-a, Vanja Bjelica Prutina, složila se sa Hadžiabdić, kazavši kako SIP vrši ponovno brojanje glasova što je preduvjet za utvrđivanje i objavu rezultata”.
“SIP ima puno pravo pravilno utvrditi izborne rezultate i s tim u svezi utvrditi glasove na biračkim mjestima. Nakon što smo primili desetine različitih prigovora koje nismo analizirali, a valja kazati da smo ovu odluku donijeli po službenoj dužnosti upravo imajući u vidu broj takvih prigovora i, na žalost, šokantne informacije koje su uznemirile javnost, a objavljene su putem medija. Uvažavajući sve navedeno SIP se obvezuje da u ovom trenutku izvrši brojanje glasova na svim redovitim biračkim mjestima i to je potpuno transparentan put kako bi konačno utvrdili broj glasova na tu razinu vlasti”, kazala je Bjelica Prutina.
Odgovarajući na Rogićeve stavove, predsjednik SIP-a Arnautović je kazao da SIP apsolutno ima pravni osnovu narediti ponovno brojanje glasačkih Glavnom centru za brojanje zbog utvrđivanja izbornih rezultata.
“U tom smislu citirati ću članak 5.22, stavak 2 ‘svi glasački listići broje se na biračkim mjestima, izuzev ako SIP utvrdi da će se glasački slistići brojati u jednom ili više glavnih centara za brojanje. SIP donosi propise za brojanje glasova i utvrđivanje rezultata u Glavnom centru za brojanje…”. Dakle, apsolutno odbijam insinuaciju da nema pravnog osnova za donošenje ovakve naredbe, upravo u skladu sa članom 5.22, članak 2, Izbornog zakona i svojih općih ovlasti iz članka 2.9 Izbornog zakona, koji jasno propisuju da je SIP ovlašten od Parlamentarne skupštine BiH da nadgleda i regulira zakonitosti rada svih izbornih povjerenstava i biračkih odbora. Kada birački odbori i općinska-gradska izborna povjerenstva nisu u stanju uraditi taj posao, onda će taj posao, po slovu zakona uraditi SIP”, kazao je predsjednik SIP-a Suad Arnautuović.
Bjelica-Prutina: “Ne pada mi na pamet dignuti ruku za nešto u što nisam sigurna”
Nakon toga, član SIP-a Vlado Rogić replicirao je: “Repliciram na vašu riječ ‘insinuacija’. Nije ovo nikakva insinuacija – članak 5.22 govori o tome gdje će se i kada će se prebrojavati glasački listići. A kako će se prebrojavati i koji će tajming biti, to stoji u člancima 5.29, 5.30 i nadalje. Što se tiće moga izlaganja, to bi trebala biti tvrdnja, kao što ja tvrdim da vaš zahtjev, vaš temelj, nije insinuacija, da je to vaša tvrdnja. Smatram da bi bilo pristojno da i ono što ja kažem, da se kaže d aje to moja tvrdnja, makar ona bila krivo utvrđena”.
Na ovo mu je Arnautović kazao da se poziva na one radnje kada se utvrde rezultati, ali da rezultati još nisu utvrđeni, te se ispričao Rogiću, dok je Vanja Bjelica Prutina kazala kako članovima SIP-a zakon ne brani utvrđivanje točnih rezultata i kao takve ih podrži.
“Ja da dignem ruku za nešto za što nisam sigurna da je na odgovarajući način prebrojano, zaista mi ne pada na pamet i mislim da je to sasvim dovoljno obrazloženje”, zaključila je ova članica SIP-a.
Podsjetimo da oporba i oporbena kandidatkinja za predsjednika/predsjedniku RS-a, Jelena Trivić ne priznaje poraz od kandidata SNSD-a Milorada Dodika, uz tvrdnje da su pokradeni na izborima. Iz ovog razloga u RS-u, u Banja Luci održavaju se masovni prosvjedi oporbe i građana. Trivić je od SIP-a zatražila ponovno brojanje glasova, a razlika u glasovima je oko 30 tisuća.
/Republika/