Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Nakon što je mlada i neiskusna ministrica ispalila, njemačka vlada ublažava: „Ponavljamo: ne sudjelujemo u ratu“
    • Preminuo Saša Petrović, legenda bh glumačke scene
    • Teroristički napad na sinagogu u Jeruzalemu
    • Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.
    • FBiH dobila proračun za 2023. godinu – 6,7 milijardi KM
    • Tko su članovi Doma naroda PSBiH iz Federacije – Čović i Nikšić nezadovoljni
    • Milanovića zaista obožavaju ruski mediji
    • SIPA: U BiH prošle godine ‘oprano’ više od 35 milijuna novca od droge, korupcije …
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Schwarz Schilling kaže da BiH smije mijenjati Ustav bez uplitanja Srbije i Hrvatske, ali da joj je potrebna međunarodna pomoć; Međutim, izgleda da je opet nešto “prespavao”

    republikaBy republika28/01/2020Updated:30/01/2020Nema komentara5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Zar BiH ne smije mijenjati svoj Ustav bez da pita svoje susjede Srbiju i Hrvatsku, koje joj nisu baš prijateljski naklonjene? Naravno da smije i tu joj je potrebna međunarodna pomoć, smatra Christian Schwarz Schilling, bivši visoki predstavnik u BiH u svom komentaru za DW.

    “Nacionalistička Hrvatska demokratska zajednica na izborima u BiH 2018. pretrpjela veliki poraz. U tročlano Predsjedništvo nije izabran njen vođa Dragan Čović, već umjereni političar i demokrat Željko Komšić”, piše bivši visoki predstavnik u BiH koji je na toj dužnosti proveo tek od 30. svibnja 2006. do 30. lipnja 2007. godine.

    Međutim, iako razumije kompliciranost sveukupnog bh. političkog sustava, i iznosti vrlo relevantne činjenice oko reforme Ustava i osnaživanja demokratske i samostalne BiH, i u dobroj mjeri opravdano kritizira političke aktere, bivši visoki predstavnik propušta pojasniti da bh. HDZ nije poražen od daleko malobrojnijeg hrvatskog – nego od daleko brojnijeg, bošnjačkog biračkog tijela, zahvaljujući čijim većinskim glasovima je i izabran aktualni hrvatski član Predsjedništva BiH, a čija stranka je izašla iz koalicije socijal-demokratskih stranaka i sada je dijelom koalicije bošnjačkog bloka – SDA – DF – SBB.

    Također, jedna od činjenica zbog kojih je kandidatkinja HDZ-a u susjednoj Hrvatskoj izgubila u utrci za predsjednika/cu Republike Hrvastske nije ‘frapantno’ jačanje socijal-demokrata u toj zemlji, nego upravo suprotno – zbog jačanja hrvatske desnice koja je u prvom krugu nanijela ozbiljan gubitak HDZ-ovoj kandidatkinji, dok je i u drugom krugu također potpora izostala. Kandidatkinja HDZ-a je izgubila zbog činjenice jer je došlo do “buđenja desnice”, na čelu sa kandidatom Miroslavom Škorom, koja je smatrala da je HDZ predsjednika Andreja Plenkovića “skrenuo u lijevo”. Tek Milanovićevim izborom, hrvatski SDP bilježi uzlet.

    Izgleda da je te “finese” i “novosti” Schwarz Schilling “prespavao”.

    U cijelosti prenosimo komentar bivšeg visokog predstavnika u BiH:

    Piše: Christian Schwarz Schilling/Deutsche Welle

    Začuđujuće je kako vodeći političari u BiH ali i u članici EU Hrvatskoj, usprkos raznih izbornih poraza, ne primjećuju da narod odbacuje njihovu politiku, Nacionalistička Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) je na izborima u BiH 2018. pretrpjela veliki poraz. U tročlano Predsjedništvo nije izabran njen vođa Dragan Čović, već umjereni političar i demokrat Željko Komšić.

    Naredni šamar HDZ je pretrpjela u siječnju ove godine u susjednoj Hrvatskoj: Kolinda Grabar Kitarović, dosadašnja predsjednica najmlađe članice EU koja, kao i Čović, zastupa nacionalističko-populistički kurs, izgubila je protiv socijaldemokrate Zorana Milanovića.

    Bez obzira na to, HDZ kako u Hrvatskoj tako i u BiH očito ne primjećuje da je njena šovinističko-reakcionarna politika u obje zemlje stvar prošlostii da narod do takve politike više ne drži. Pri tome bi svakome na Balkanu moralo upasti u oči da porazi hrvatskih nacionalista imaju političke posljedice.

    Tako je Milanović, neposredno nakon izborne pobjede, razgovarao sa turskim predsjednikom Erdoganom, koji važi kao političar koji jako podržava Bosnu i Hercegovinu. Navodno su pričali o reformi mirovnog sporazuma iz Daytona, kojim je prije 25 godina zaustavljen rat u BiH.

    Dio ovog sporazuma je Ustav BiH, koji je tada nastao pod pritiskom američkog specijalnog izaslanika Richarda Holbrookea u američkom Daytonu. Daytonski ustav dijeli Bosnu i Hercegovinu na dva entiteta: Republiku Srpsku, u kojoj pretežito žive pravoslavni Srbi i Federaciju BiH u kojoj većinu imaju Bošnjaci-muslimani i Hrvati-katolici.

    Ova jako komplicirana državna konstrukcija sa brojnim razinama vlasti trebala bi osigurati provođenje interesa tri najveće etničke grupe u BiH. Dayton je, međutim, ‘de facto’ od Bosne i Hercegovine napravio državu kojom je nemoguće upravljati. Holbrooke je sam uvijek naglašavao da svrha Daytonskog sporazuma nije bila da lošu situaciju u BiH ostavi nepromijenjenom – već da je on napravljen tako da s vremenom omogući korake koji podrazumijevaju napredak i koji dugoročno Bosnu i Hercegovinu vode u EU.

    Legitimnost Daytonskog ustava danas se dovodi u pitanje iz tri razloga. Nije nastao demokratskim putem i sadrži niz odrednica koje su protivne međunarodnom pravu – tako se na primjer na dužnost predsjednika mogu kandidirati samo članovi tri konstitutivna naroda dok su mnogobrojne manjine, među kojima Jevreji i Romi, isključeni iz kandidature. Ali Dayton mora biti promijenjen prije svega zbog svoje očite disfunkcionalnosti i to je treći razlog zbog kojeg se on dovodi u pitanje.

    Promjena Daytona do sada bila “mission impossible”

    Do sada se međutim to pokazalo kao “mission impossible” – nemoguća misija. Od 2006. godine nijedan prijedlog promjene Daytonskog sporazuma nije uspio doći pred parlament jer se pripadnici tri etničke grupe o tome nisu mogli dogovoriti. Stoga danas mnoge Bosanke i Bosanci, prije svega u Federaciji BiH, traže međunarodnu pomoć za realizaciju Daytona 2.

    Spomene li se Dayton 2, u Repubublici Srpskoj to odmah izaziva odbijanje. Vođe bosanskih Srba plaše se promjene Daytonskog sporazuma jer njemu oni mogu zahvaliti priznavanje entiteta Republika Srpska, nastalog u ratu protjerivanjem bosanskih katolika i muslimana. Oni ni u kojem slučaju ne žele riskirati da se egzistencija ovog entiteta dovede u pitanje.

    I Aleksandar Vučić, predsjednik susjedne Srbije, naglašava kako “bez prihvaćanja Srba neće biti promjene Daytonskog sporazuma”. Ne zanima ga što je Ustav susjedne zemlje BiH njeno unutarnje-političko pitanje. Umjesto toga, Vučić se poziva na to da je Srbija kao zemlja potpisnica, također garant Daytonskog mirovnog sporazuma.

    Zar Bosna i Hercegovina ne smije mijenjati svoj Ustav bez da pita svoje susjede Srbiju i Hrvatsku, koji joj nisu baš prijateljski naklonjeni? Naravno da ona to smije. A put u tom pravcu konačno mora biti otvoren.

    Tu Bosni i Hercegovini treba pomoć i podrška međunarodne zajednice, prije svega Europske unije. Razvoj situacije u ovoj zemlji pomno se prati u Bruxellesu. U prosincu 2019. je ugledni njemački pravnik Reinhard Priebe po nalogu EU objavio izvješće o stanju pravne države u ovoj balkanskoj zemlji. U njemu se ističe nužnost reformiranja pravosudnih institucija u BiH ali i nužnost jačanja pravne države i implementacije presuda Europskog suda za ljudska prava.

    To može funkcionirati samo ako dođe do reforme Ustava odnosno Daytonskog sporazuma. A za to je potrebna dobro pripremljena međunarodna konferencija.

    Novoizabrani hrvatski predsjednik Zoran Milanović smatra da je to nemoguće, jer bi se po njegovom mišljenju za ‘Dayton 2’ morale okupiti i izjasniti sve strane, potpisnice Daytonskog mirovnog sporazuma.

    Naravno da je to moguće! Za to je potrebno samo politička volja.

    /Republikainfo.com/

    Christian Schwarz Schilling daytonski sporazum HDZ izdvojeno Ustav BIH
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Nakon što je mlada i neiskusna ministrica ispalila, njemačka vlada ublažava: „Ponavljamo: ne sudjelujemo u ratu“

    28/01/2023

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    28/01/2023

    Tko su članovi Doma naroda PSBiH iz Federacije – Čović i Nikšić nezadovoljni

    27/01/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Polako u legitimno predstavljanje

    Evolucija u BiH ili kako politički (pre)živjeti

    Poruke mira iz Srpske

    Rotirajući gradonačelnici Mostara

    Najnovije

    Nakon što je mlada i neiskusna ministrica ispalila, njemačka vlada ublažava: „Ponavljamo: ne sudjelujemo u ratu“

    Preminuo Saša Petrović, legenda bh glumačke scene

    Teroristički napad na sinagogu u Jeruzalemu

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    FBiH dobila proračun za 2023. godinu – 6,7 milijardi KM

    Kolumne

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    SVE ZA FOTELJU – Loš reality show s Konakovićem, Nikšićem, Fortom u glavnoj ulozi

    Ubojite igre oko Dinama

    Šimleša: Ne odgajam princezu – želim odgojiti ratnicu i radnicu koja će sama napraviti ljestve do zvijezda

    Promo

    ‘Pisanje između redova’ – knjiga Faruka Kajtaza – “Britka pera, ‘oštar’ na obaraču”

    U Mostaru tradicionalni Božićni koncert i božićni prijem povodom pravoslavnog Božića

    HKD Napredak dodjeljuje stipendije

    Sljedeće godine 20. Jubilarna međunarodna PRO PR konferencija na Plitvičkim jezerima

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.