– Odluke nisu jednoglasno donesene. Ovo se posebno odnosi na Republiku Srpsku i njezinog lidera Milorada Dodika koji je želio u potpunosti blokirati put prema EU-u. Zbog svega toga ne bi imalo smisla da povjerenik Hahn sad posjeti BiH – stava je Schwarz-Schilling.
On je istaknuo da je takva odluka opravdana jer smatra da sve što se trenutačno događa u BiH nije stvar “isključivo tehničke pogreške, nego političke volje i to ne samo Dodika, nego i drugih pojedinaca koji su doprinijeli novonastaloj situaciji”.
Dodao je da se to može protumačiti kao dobra prilika za međunarodnu zajednicu da dobije jasan uvid u situaciju u zemlji, naglašavajući da nije siguran jesu li političari u BiH uvidjeli značaj roka koji su propustili.
– Ovo nije neki eksperiment za koji znate da ćete imati priliku ponoviti ga ako ne uspije. Kada jednom propustite priliku, to je to.
Trenutačno smo suočeni s velikom opasnošću – podvukao je Schwarz-Schilling.
Za njega postoje dvije mogućnosti za rješenje problema u funkcioniranju vlasti u BiH i to je da se dogodi nešto revolucionarno ili da se primijeni princip “korak po korak”, ali u slučaju ovog drugog, opipljiv uspjeh bi se mogao osjetiti tek za 10 do 15 godina.
Apostrofirao je da problem leži u postojanju nacionalističkih stavova i ideologija političara, a tek kada to nestane, moći će se postići istinski napredak, što će moći uraditi tek sljedeća generacija političara.
Ocijenio je važnim da međunarodna zajednica uvidi da ne smije dopustiti ovakvu situaciju i da usmjeri domaće političare u donošenju odluka, jer ukoliko BiH želi brze promjene, političari bi trebali surađivati s međunarodnom zajednicom.
– I to ne samo financijski, nego i na promjenama institucionalnih okvira jer trenutačna svaka manja skupina može bojkotirati demokratske odluke – naglašava bivši visoki predstavnik.
Na pitanje hoće li i kada BiH posjetiti njemačka kancelarka Angela Merkel, Schwarz-Schilling kaže da njezin posjet nije potvrđen te se o njemu samo nagađa, ali je Schwarz-Schilling mišljenja da Merkel treba razmisliti je li sada povoljan trenutak za posjet.
– Pravi trenutak bi bio nakon pokretanja revitalizacije međunarodne politike prema BiH. U svakom drugom slučaju, njezin posjet bi samo izazvao konfuziju – istaknuo je. Izrazio je žaljenje zbog cjelokupne situacije u državi, podsjećajući da je u BiH bio 1993., ali i da je bio u Daytonu kada se potpisivao sporazum.
– Mogu samo reći da su 20. godišnjica obilježavanja genocida u Srebrenici i 20. godišnjica potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma vrlo tužni događaji u ovom kontekstu jer postoji toliki broj osoba koje pokušavaju popraviti situaciju u oblasti ekonomije, ali zbog ideologije političke manjine svi napori su uzaludni – kazao je. Ocijenio je da samo istinski pragmatična politička promjena može dovesti do poboljšanja ove situacije, pozivajući političare da iskoriste moć “Daytona”.