Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    • Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka
    • Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti
    • Papa Lav poduzima prvi korak u vezi spolnog zlostavljanja u Katoličkoj Crkvi
    • Porezi na električnu energiju su preveliki
    • Preminuo poznati glumac iz hit serije ‘Reži me‘. Javnost nije znala da se borio s teškom bolešću
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Schmidt pisao parlamentarcima i dao im nemoguć zadatak: Vi usvojite Zakon o zabrani negiranja genocida, a ja ću povući Inzkov

    republikaBy republika09.12.2021Updated:09.12.2021No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt uputio je pismo zastupnicima u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH kao i izaslanicima u Domu naroda PSBiH da sami izglasaju novi Zakon kojim će se zabraniti negiranje genocida te da će on, kao visoki predstavnik, potom ukinuti tzv. Inzkov zakon.

    “Pozivam vas da u Parlamentarnoj skupštini BiH usvojite zakon kojim bi se zabranili određeni oblici govora mržnje, uključujući i negiranje svakog genocida i veličanje osuđenih ratnih zločinaca. Ukoliko se novi Zakon usvoji, odnosno ukoliko bude u skladu s međunarodnim standardima, aktualni Zakon o zabrani negiranja genocida koji je proglasio bivši visoki predstavnik Valentin Inzko, bit će poništen”, navodi se u pismu koje je visoki predstavnik Schmidt uputio zastupnicima.

    On u pismu navodi da se međunarodna zajednica tijekom posljednjih 150 godina obvezala da će uspostaviti pravila za izbjegavanje sukoba i utvrditi humanitarne standarde koji se primjenjuju tijekom rata i sukoba obilježenih nasiljem, a kako bi se osiguralo poštivanje potreba za humanim postupanjem i vodila briga o osobama koje su se našle u ratnim okolnostima.

    Schmidt navodi da negiranje dobro dokumentiranih i utvrđenih činjenica o ratnim događajima, uključujući i genocide, sprječava društva u suočavanju s kolektivnom prošlošću i predstavlja nastavak zlostavljanja žrtava.

    “Izmjene Kaznenog zakona BiH donesene u srpnju 2021. godine zasnivaju se na principu očuvanja temeljnih vrijednosti. Zakonodavni akti mogu ostvariti svoj potencijal u smislu promoviranja mira i pomiranja jedino ukoliko, paralelno s njima, u društvu postoji osnovni koncenzus, kao i zajednička spremnost za razumjevanje i saosjećanje, posebno među mladim ljudima koji su sljedeća generacija. Smatram da je uloga Parlamenta kao političkog zastupničkog tijela da pokuša donijeti vlastiti zakon o ovom pitanju”, naveo je Schmidt.

    On ističe kako je “poželjno koristiti demokratski institucionalni proces”. “To neće biti lako i zahtjevat će da se u Parlamentu i u društvu izvrši trezvena priprema koja će biti okrenuta ka postizanju koncezusa. To zahtjeva angažman koji se neće ograničiti samo na političke predstavnike. U svezi s tim, ocijenio bih namjeru Parlamenta da se izmjene Kaznenog zakona donesene odlukom visokog predstavnika zamijene zakonom koji će donijeti Parlamentarna skupština BiH. Bit ću spreman ukinuti postojeći Zakon kada na snagu stupi novi zakon usklađen s europskim i međunarodnim standarima koji je usvojila Parlamentarna skupština BiH”, naveo je visoki predstavnik u BiH, a pri tom je naglasio kako se ovaj zakon odnosi na pojedince koji su počinili ratne zločine, a ne na narode ili etničke grupe u cijelini te da zakon ne pravi razliku po osnovu etničke pripadnosti žrtava jer, kako je naveo, svaka žrtva i njena obitelj zaslužuju bezuvjetno poštovanje.

    Schmidtovu inicijativu podržali iz američkog veleposlanstva

    Na ovu temu oglasili su se i iz američkog veleposlanstva u BiH te pozvali bh parlamentarce da uvaže Schmitovu inicijativu te

    “poduzmu aktivnosti koje se tiču izmjena i dopuna Kaznenog zakona koje će ispuniti standarde za nastavak europskog puta BiH i pomirenja u državi”.

    “Sjedinjene Američke Države snažno podržavaju rad kroz institucije BiH kako bi se postigao sporazum o pitanjima koja se tiču građana Bosne i Hercegovine. Negiranje genocida i ratnih zločina te veličanje ratnih zločinaca vrijeđa žrtve i njihove obitelji te BiH drži zarobljenu u prošlosti.
    Priznavanje individualne krivice doprinosi međusobnom povjerenju. Uspostavljanje institucionaliziranog procesa za pomirenje i hitno rješavanje problema tranzicijske pravde pomoći će da sve žrtve dobiju poštovanje koje zaslužuju”, zaključuje se u priopćenju Veleposlanstva SAD-a u BiH.

    /Republika/

    Christian Schmidt izdvojeno parlamentarci zakon o genocidu
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    05.07.2025

    Dodik više nije bjegunac od pravosuđa – Sud BiH, na zahtjev Tužiteljstva BiH, ukinuo mu tjeralicu i pritvor: “Umoran sam od svega”

    05.07.2025

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    04.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela

    Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka

    Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.