Iako je financiranje iz IPA projekta obustavljeno krajem prošle godine, glavni tužitelj je racionalnim korištenjem sredstava iz IPA projekta, ostvario uštede iz kojih su isplaćene plaće za siječanj, veljaču i dio plaće za ožujak ovim uposlenicima. Nažalost, Tužiteljstvo BiH nije u mogućnosti osigurati njihovo dalje financiranje iz svog proračuna.
Zabrinuti smo zbog informacija koje smo doznali, da određena tužiteljstva i sudovi, već otpuštaju stručne suradnike angažirane u okviru IPA projekta.
Glavni tužitelj Tužiteljstva BiH, Goran Salihović, moli sve relevantne domaće i međunarodne dužnosnike, da se uključe u rješavanje nastale situacije i pomognu da se ovaj problem riješi, radi egzistencije i daljeg angažmana navedenih uposlenika, koji ni na koji način nisu krivi za situaciju u kojoj su se našli, priopćili su iz Tužiteljstva.
Podsjetimo, procesuiranje ratnih zločina u BiH u pitanje je dovela politika. Naime, premda je Izaslanstvo EU-a u BiH u ožujku izvjestilo BiH kako sredstva koja su za te namjene planirana u 2015. godini neće biti isplaćena sve dok ne bude usvojena državna strategija za reformu sektora pravosuđa u razdoblju do 2018. godine.
Ključni problem je strategija pravosudne reforme, a ona pak nije usuglašena zbog toga što RS godina osporava ustavnost i ovlasti suda i tužiteljstva na državnoj razini uz tvrdnju kako je pravosuđe prema Daytonskom sporazumu isključiva ovlast RS odnosno Federacije BiH.
Trenutačno se svi predmeti presuđeni u prvostupanjskom postupku pred Sudom BiH u žalbenom postupku rješavaju pred prizivnim vijećima tog istog suda, što je u sukobu s priznatom pravosudnom praksom.
Procjena je kao bi stoga trebalo uspostaviti vrhovni ili prizivni sud BiH, no u RS-u se tome odlučno protivi. /republikainfo.com/