Iz Udruge su izvijestili da će danas prema Hypo Alpe-Adira banci poslati posljednji dopis u kojem će tražiti pronalazak “zajedničkog jezika”, odnosno, ispunjenja njihovih uvjeta te, ukoliko se ne postigne dogovor, da svoju borbu nastavljaju na drugi način. UKK ‘Švicarac’ zahtjeva konverziju kredita u euro i kamatnu stopu koja je vrijedila na dan podizanja kredita, što bi dužnicima u švicarskim francima dalo potpuni imunitet od “tečajnog divljanja” švicarskg franka ali i potpuno izmijenilo potpisane ugovore o podizanju kredita u švicarskim francima.
“Udruženje ‘Švicarac’ će se žaliti Konkurencijskom vijeću BiH te tražiti mišljenje o tome zašto je banka iskoristila svoj monopol i lobiranje. Uputit ćemo apel i federalnom Parlamentu s ciljem da se obnovi rad komisije, koja ispituje zakonitosti kredita vezanih uz CHF”, rekao je Salih Pozder, zamjenik predsjednika Udruženja.
Kako su i najavili, subotnjoj Skupštini Udruženja usvojena je odluka o obustavi svih plaćanja prema Hypo banci i povlačenju računa kao i to da korisnici kredita moraju tužiti banku.
Izvijestili su da je prema Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu već upućeno 540 dokumenata iz kojih se, kako tvrde, jasno vidi kako banke u BiH nisu mogle svojim klijentima davati kredite u švicarskim francima.
O kojem je kaosu riječ na relaciji Hypo banka-korisnici kredita u aferi ‘švicarski frank’ koji potrese ne samo BiH, nego i Hrvatsku, Srbiju i Crnu Goru, podsjeća činjenica da su svi korisnici kredita svojedobno svojevoljno pristali podignuti kredite u švicarskim francima, smatrajući da je to tada bio najbolji mogući način kreditnog zaduženja, pri tom ne preispitujući moguće rizike koje isto donosi. Na žalost, zbog divljanja tečaja švicarskog franka, ovi korisnici danas se nalaze pred zidom jer im otplate kredita postaju nemoguća, životna misija te za to isključivim krivcem smatraju banke koje su im omogućile, tada za njih vrlo prihvatljivo, podizanje kredita u švicarskim francima.
Međutim, grubo rečeno, početna ushićenost zbog vrlo povoljnih uvjeta u podizanju kredita u švicarskim francima i uvjerenjem kako su učinili odličan potez, za razliku od drugih kreditnih dužnika koji su podizali kredite u KM-ovima i eurima, pale su u vodu već prvim rastom švicarskog franka.
Ozbiljne optužbe
Da se još ne prepoznaju niti naznake problema, pokazuju i optužbe iz UKK ‘Švicarac’. Naime,članovi ovog Udruženja ispred poslovnica Hypo Alpe-Adria banke u Sarajevu i Banja Luci zapalili su svijeće u znak sjećanja na korisnike kredita koji su preminuli prije nego što su ga isplatili, držeći banku odgovornom za njihovu smrt.
U ovom kontekstu, Pozder je najavio kako će ovog tjedna ispred zgrada poslovnica spomenute banke u ostalim bh. gradovima također zapaliti svijeće, napomenuvši da je “posljednja žrtva švicarca osoba iz središnje Bosne koja je prošlog tjedna izvršila samoubojstvo vješanjem”.
Ovo je, nažalost, već dvadeseto samoubojstvo do sada zbog nemogućnosti otplate kredita u švicarcima”, kazao je Pozder.
Neprihvatljiv prijedlog iz Hypo banke
Za UKK ‘Švicarac’ prijedlog rješenja koje su prošli tjedan uputile uprave Hypo banke Mostar i Banja Luka prema Stalnom odboru za financijsku sigurnost su neprihvatljivi.
Podsjećajući na sve veći broj dobivenih presuda u ovm slučajevima svojim kreditnim dužnicima su ponudili novi način otplate kredita: konverziju u kredit s valutnom klauzulom u euru uz smanjenje kamatne stope, odnosno otpis jedne ili više rata, odmah ili po otplati kredita, prolongiranje roka otplate kredita, kao i mogućnost otplate kredita po modelu fiksnog tečaja formiranjem ‘balon otplate’, u cilju smanjenja otplate mjesečnih rata na, za klijente prihvatljiviju razinu.
Međutim, ovaj prijedlog je neprihvatljiv za UKK ‘Švicarac’.
Kratkotrajno rješenje postignuto u Hrvatskoj
U susjednoj Hrvatskoj Sabor je izmijenio Zakon o potrošačkom kreditiranju, kojim se tečaj švicarskog franka fiksira na 6,39 kune na najdulje godinu dana, a prihvaćen je i Vladin amandman prema kojem će se to odnositi na sve potrošačke kredite u francima, neovisno o iznosu i vrsti.
Dok je U Hrvatskoj o ovome problemu raspravljala i već djelovala vlas, u BiH to nije ni u planiranju jer se političari “zabavljaju” sami sa sobom oko tema pregovora u formiranju nove vlati.
U Hrvatskoje je i ostvarena daleko bolja komunkacija između udruge korisnika kredita i guvernera Hrvatske narodne banke nego što je to u BiH, a iz Središnje banke BiH ističu da se ne želi miješati u bligacijske odnose između klijenta i banke, istodobno nudeći medijatorsku i stručnu pomoć, što razočarava UKK ‘Švicarac’ gdjes u stajališta da SB BiH može učiniti daleko više i prisiliti Hypo banku na njihove uvjete, što bi, bio i svojevrsni presedan u bankarskom poslovanju.
Ipak, ovakvim potezom Središnja banka BiH “pere ruke od problema”, produžavajući agoniju svojih građana prepuštajući ih volji i monetarnoj politici Narodne banke Švicarske, ali i u izrazito nepovoljan položaj stavljajući Hypo banku koja je plasirala kredite u ‘švicarcima’, a sada se mora izboriti s opravdano nezadovoljnim klijentima.
Tri ključna pitanja su:
-Je li banka (ne)namjerno propustila upoznati neupućene klijente u mogućnosti rizika podizanja ovih kredita?
– Zašto su dužnici lakomisleno ali svojevoljno pristali na podizanje kredita u švicarskim francima, a sada tvrde da nisu uopće podignuli kredite u švicarskim francima?
– Je li banka podizala maržu kada je vrijednost švicarskog franka padala?
Odgovori na ova pitanja svakako bi doprinijeli da se ovaj gorući problem, koji ugrožava životnu egzistenciju obitelji za više od 9.000 kreditnih dužnika, ravnomjerno rasporedi na obje strane.
Što Hypo banka nudi korisnicima kredita u Crnoj Gori?
Hypo Alpe Adria banka HAAB je odlučila da klijentima, ako žele konverziju u eure, smanji kamatnu maržu 15 posto. Predlaže se da će klijentima koji ne zaostaju u isplati mjesečnih iznosa duže od 90 dana, ukoliko prihvate konverziju u eure, ponuditi smanjenjenje kamatne marže za 15 posto u odnosu na ugovorenu razinu, gdje bi se umjesto tromjesečnog Libora sada na maržu dodavao tromjesečni Euribor.
Tako, na primjer, ako je klijent svojevremeno ugovorio maržu 4+tromjesečni Libor, sada mu banka nudi, nakon konverzije, za 15 posto manju maržu, koja će tada da iznosi 3,4 posto, na što se dodaje tromjesečni Euribor, što daje ukupno ponuđenu kamatnu stopu 3,48 posto.
Postoji i mogućnost da, na zahtjev klijenta, banka može odobriti i grace period do 12 mjeseci, pri čemu bi klijent u tom periodu plaćao samo kamatu, ne i dio glavnice za otplatu.
“Također, klijent na svoj zahtjev može dobiti i produženje roka otplate kredita, čime bi umanjio svoju mjesečnu obvezu. Otplata će moći trajati ukupno do 25 godina, ili najkasnije do 75 godine života klijenta, ako dostavi policu životnog osiguranja (do 70. godine bez police)”, predlagaju iz HAAB, pojašnjavajući da bi sve troškove vezane za novi aneks ugovora, usluge notara, upis hipoteke i ostale troškove provođenje ugovora snosila banka.
Također, tečaj po kojem bi se obavila konverzija u eure je sadašnji važeći, s obzirom na to da, kako je objašnjeno, i banka na isti način plaća obveze prema kreditorima iz svojih deviznih pozicija, po sadašnjem tečaju.
Zahtjevi UKK ‘Švicarac’ BiH:
Konverzija kredita u euro i kamatna stopa koja je vrijedila na dan podizanja kredita
Prijedlog Hypo banke u BiH:
Konverzija u kredit s valutnom klauzulom u euru uz smanjenje kamatne stope, odnosno otpis jedne ili više rata, odmah ili po otplati kredita, prolongaciju roka otplate kredita, kao i mogućnost otplate kredita po modelu fiksnog tečaja formiranjem ‘balon otplate’.
(V.S./republikainfo.com)