Američka vlada poduzela je mjere kako bi Rusiju lišila prihoda od njezinih energetskih kompanija. Pod sankcije je stavila više od 200 pojedinaca i subjekata koji djeluju u ruskom energetskom sektoru, uključujući Gazprom Neft i njegove podružnice, među kojima je i NIS Srbija, izvijestili su iz Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu. Iz Janafa su poručili da s Vladom intenzivno surađuju na pronalaženju rješenja za ublažavanje posljedica na njihovo poslovanje.
– Gazprom Neft posjeduje 50 posto Naftne industrije Srbije (NIS), a Rusija koristi svoj udio u dobiti od NIS-a za financiranje svoje brutalne agresije na Ukrajinu i potkopavanje stabilnosti u Europi. Vjerujemo da bi alternativno vlasništvo za NIS donijelo veći mir i prosperitet u regiju. Sjedinjene Države blisko surađuju s Hrvatskom kako bi ublažile svaki utjecaj ovih američkih sankcija na Janaf ili druge hrvatske tvrtke i osigurale da te radnje ne ugroze regionalnu energetsku sigurnost. Kako budemo napredovali, nastavit ćemo se konzultirati s Hrvatskom i drugim partnerima o našem zajedničkom cilju lišavanja Rusije prihoda koje koristi za nastavak svog rata protiv Ukrajine, izjavila je američka veleposlanica u Hrvatskoj Nathalie Rayes.
Janaf radi na pronalaženju rješenja za ublažavanje negativnih posljedica
U povodu donošenja američkog sankcijskog paketa kojim je obuhvaćen i NIS, priopćenje je objavio i Jadranski naftovod (Janaf), rekavši da je ta kompanija njegov dugogodišnji i najveći poslovni partner s kojim ima sklopljen ugovor o transportu 10 milijuna tona nafte od 1. siječnja 2024. do 31. prosinca 2026. godine.
– Od trenutka najave mogućeg uvođenja sankcija, Janaf intenzivno surađuje s nadležnim resorima Vlade Republike Hrvatske. Predstavnici nadležnih hrvatskih institucija u proteklom su razdoblju kroz izravan kontakt s američkom administracijom, koja je svjesna geostrateške važnosti Janafa za energetsku sigurnost regije, surađivali na pronalaženju rješenja za ublažavanje negativnih posljedica na poslovanje društva. Sukladno odluci, puna primjena sankcija nastupit će za 45 dana, a do tada je moguća prilagodba i poduzimanje mjera koje bi omogućile dezinvestiranje i podržavanje sigurne opskrbe naftom Republike Srbije, istaknula je Uprava Janafa.
U priopćenju dodaju da pozorno i kontinuirano razmatraju sve aspekte ove odluke i spremni su zajedno s hrvatskom Vladom odgovoriti na izazove koji proizlaze iz nastale situacije.
Uprava Janafa naglašava kako se još od prosinca 2022. putem Janafova sustava u Srbiju transportira isključivo nafta neruskog podrijetla.
Vučić: NIS je dragocjen nacionalni resurs za Srbiju
Srbija se našla pod teškim sankcijama, ali nije učinila ništa da do njih dođe, ocijenio je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić u povodu odluke američkog ministarstva financija da sankcionira više od 200 subjekata koji djeluju u ruskom energetskom sektoru, uključujući i Naftnu industriju Srbije (NIS).
Vučić je u obraćanju javnosti nakon vijesti iz Washingtona istaknuo kako Amerikanci kažu da im nije namjera da Srbija bude meta, niti samo NIS, nego da je riječ o sveobuhvatnom udaru na ruske kompanije i sve povezane tvrtke, uključujući i NIS.
Srbijanska vlada prodala je 2008. NIS ruskom Gazprom Neftu, a prema podacima Središnjeg registra vrijednosnih papira, Gazprom Neft i Gazprom imaju 56,15 posto vlasništva, dok je 29,87 posto u vlasništvu Srbije.
Mogućnost da se Srbija zbog NIS-a nađe pod udarom američkih sankcija još sredinom prosinca 2024. najavio je upravo srbijanski predsjednik, a Veleposlanstvo SAD-a tada je u odgovoru beogradskim medijima istaknulo da je NIS “nacionalni resurs za Srbiju”, ali da ruski vlasnici koriste dio profita za financiranje agresije na Ukrajinu.
– NIS je dragocjen nacionalni resurs za Srbiju koji je vrijedio više od dvije milijarde dolara 2008., kada je Gazprom kupio više od polovice svojih dionica za mali dio njihove tržišne vrijednosti, a sada je najprofitabilnija kompanija u Srbiji, navelo je tada američko veleposlanstvo u Beogradu.
Vučić je danas istaknuo da je NIS prethodnih 16 godina znatno pridonosio nacionalnom proračunu.
Ustvrdio je da se američkim sankcijama protiv NIS-a od Srbije traži “potpuni izlazak ruskog interesa” iz NIS-a i da to “mora biti završeno za 45 dana”.
Vučić je, tumačeći odluku Washingtona, rekao kako SAD ne dopušta da se smanji rusko vlasništvo, primjerice 49 posto, nego zahtijeva potpuni izlazak Rusije iz kapitala te naftne kompanije u Srbiji.
– S planom vlasničke transformacije mora se krenuti odmah, i to uz odobrenje američke vlade i njezina Ureda za kontrolu vanjskih prihoda (OFAC), ustvrdio je Vučić, navodeći da je najavljena “mogućnost konzultacija” sa Srbijom.
– Za 45 dana moraju biti završene sve operacije, uključujući sklapanje ugovora, a financijska transakcija se eventualno može odgoditi do 12. ožujka, ali je i za to potrebno odobrenje vlade SAD-a, rekao je Vučić.
On je istaknuo da Srbija ne želi nikakvo “neprijateljsko preuzimanje” i da će zbog toga razgovarati i s Rusijom.
– Reagirat ćemo ozbiljno i odgovorno, pa iako ćemo se žuriti, nećemo hitati s donošenjem pogrešnih odluka, rekao je Vučić.
On je najavio da će od nove američke administracije tražiti ponovno razmatranje odluke o sankcijama kako bi se vidjelo može li Srbija dobiti olakotne okolnosti te nagovijestio da će o tome razgovarati i s budućim ministrom financija SAD-a.
– Dragi su nama i Moskva i Washington, ali nam je Srbija draža, zaštitit ćemo interese Srbije. Neće biti nikakvih nestašica ili financijske katastrofe, poručio je Vučić u obraćanju javnosti na vijest o sankcijama.
U povodu donošenja američkog sankcijskog paketa kojim je obuhvaćen i srbijanski NIS, priopćenje je danas objavio i Jadranski naftovod (Janaf), istaknuvši da je ta kompanija njegov dugogodišnji i najveći poslovni partner s kojim ima sklopljen ugovor o transportu 10 milijuna tona nafte od 1. siječnja 2024. do 31. prosinca 2026. godine te da radi na pronalaženju rješenja za ublažavanje negativnih posljedica na poslovanje.
Plenković: Želimo da Janaf i dalje opskrbljuje Srbiju s naftom
Premijer Andrej Plenković izjavio je u petak nakon održanog Predsjedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) da je hrvatska Vlada upoznata s novim režimom sankcija protiv ruskih pravnih subjekata i pojedinaca te da već nekoliko tjedana traje komunikacija između Vlade i američkih vlasti oko toga.
Iz Janafa su poručili da s nadležnim vladinim resorima intenzivno surađuju na pronalaženju rješenja za ublažavanje posljedica na njihovo poslovanje.
– Ono što je nama posebno važno je da ovaj paket sankcija, koji ostavlja 45 dana vremena, prije svega u aspektu koji se odnosi na Hrvatsku, a to je naftna industrija Srbije. Zašto? Naftna industrija Srbije je u suvlasništvu Gazprom-Nefta koji je subjekt ovog režima sankcija. Ostavlja se prostor vlastima Srbije da riješe pitanje vlasništva u tom tranzicijskom razdoblju. Podsjećam i našu i srbijansku javnost da je 95 posto transporta nafte koji ide prema Srbiji transport nafte koji ide kroz Jadranski naftovod. Dakle, nafta koja dolazi u Omišalj pa se Jadranskim naftovodom vodi prema Srbiji, završava na kraju u rafineriju u Pančevu itekako je važna za srpsku energetsku sigurnost, ali i ekonomsku sigurnost i stabilnost zemlje. Interes je Hrvatske da se ovih 45 dana iskoristi kako bi se riješilo to pitanje vlasništva. Mi želimo da Janaf i dalje opskrbljuje Srbiju s naftom, putem Omišlja, pa našim cijevima do Srbije, jer želimo stabilnost i ekonomsku i energetsku u hrvatskom susjedstvu, rekao je premijer Plenković.
/Desk/