Američki predstavnik za reformu Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini Matthew Palmer u razgovoru za Radio slobodna Europa rekao je kako nema mnogo vremena za gubljenje, kada je riječ o reformama u Izbornom zakonu.
“Ako se krećemo unatrag od izbora, koji su planirani za jesen sljedeće godine, zaista je potrebno da imamo sve riješeno do proljeća – što znači da imamo samo nekoliko mjeseci raditi na tome. Nadam se da će taj pritisak služiti fokusiranju političkih lidera, te da će ih uvjeriti u važnost brzog postizanja kompromisa”, rekao je Palmer.
„Politički lideri će se boriti za svoje strane, to je ono što oni rade. Mi smo tu kako bi ohrabrili cijeli proces, pospješili kompromis, pomogli u identificiranju oblasti u kojima postoje neslaganja i razlike koje je potrebno premostiti”, navodi između ostaloga Palmer.
O pregovorima između SDA i HDZ-a BiH, Bakira Izetbegovića i Dragana Čovića i ograničenim ustavnim promjenama
“Prije svega, htio bih naglasiti da ovo nisu pregovori između dvije strane. Ovdje se radi o cijeloj Bosni i Hercegovini, njenom budućem smjeru, i integritetu izbornog procesa u cijeloj zemlji. Dakle, u ovome ima više sudionika.
Jedan od ključnih aspekata reformskog procesa, kako mi gledamo na njega, su ograničene, ciljane ustavne promjene, koji bi trebale pomoći BiH da ispuni svoje obveze prema EU, te da ispoštuje odluke Europskog suda za ljudska prava, uključujući, ali ne ograničavajući se na presudu u slučaju Sejdić-Finci. Više sudionika je uključeno u ovo. Kada budem u Sarajevu, a ponovo putujem u Sarajevo sutra, susrećem se ne samo sa predstavnicima SDA i HDZ BiH, nego i s vođama mnogih političkih partija, uključujući i oporbu u Republici Srpskoj i Federaciji BiH. Susrećemo se s predstavnicima građanskog društva, s intelektualcima od utjecaja, predstavnicima mladih u BiH, da bismo razgovarali o ovome, jer se radi o izazovu za društvo u cijelosti.
Ne radi se samo o raspravi između SDA i HDZ BiH, razmjeni mišljenja između gospodina Izetbegovića i gospodina Čovića, složenije je od toga. U svakom slučaju smo obraćali pažnju na ono što su Dragan Čović i HDZ BiH identificirali kao svoje prioritete i granice koje neće prijeći, jednako tako smo pažljivo slušali gospodina Izetbegovića i predstavnike SDA, dok su predstavljali svoju poziciju”, rekao je Palmer.
“Ne postoji američki plan”
“Također smo razgovarali, i čuli od drugih partija, kao što su Demokratski front (DF), zatim gospodin Nikšić, gospodin Radončić, gospodin Konaković, i drugi učesnici u ovom procesu.
Razgovarali smo i sa partijama iz Republike Srpske. Teško je, ali ne nemoguće, pomiriti suprotstavljene interese i crvene crte koje stranke ne žele preći, i pronaći potrebni kompromis.
Ne mogu vam reći kako će to tačno izgledati, jer to ne zavisi od mene. Zavisi od samih stranaka, koje bi trebalo da pregovaraju o kompromisima, i da dođu do dogovora uz našu podršku, pomoć i ohrabrenje, ali ne postoji neki poseban plan koji ću postaviti na stol i kazati “ovo je američki plan, i želimo da se s ovim složite””, kazao je Palmer za RSE.
/Republikainfo.com/